2011. július 23., szombat

Gyuvecs


A gyuvecs nem más, mint egy szerb húsos zöldséges egytálétel, a gyuvecs elnevezésű cseréptálról kapta a nevét, amiben készítik. Szándékosan nem írtam, hogy rizses étel, mert ugyan az alábbi recept rizzsel készül, de van krumplis változata is. Használhatunk hozzá sertés, marha vagy birkahúst – akár darálva is - , de hallal is készítik, sőt, maradék pörkölt is felhasználható ilyen módon. Kóstolás után a férjemmel egyöntetűen megállapítottuk, hogy a hús jó, ha van benne az íze miatt, viszont egyáltalán nem hiányzott nekünk, így bátran javaslom vegetáriánus változatban is elkészíteni. Ez a recept a leginkább megszokott zöldségekkel (paprika, paradicsom, padlizsán) készül, de lehet bele zöldbabot, cukkinit, krumplit is tenni. A tetejére való tejfölös-tojásos öntet szintén opcionális, elhagyható. Nem tudom, hogy autentikus-e, mindenesetre finom.

Recept

50 dkg sertéscomb-vagy lapocka
egy nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
egy közepes padlizsán
egy közepes cukkini
3 nagyobb paradicsom
5 cső zöldpaprika
3 szem közepes krumpli
15 dkg megmosott rizs
4-5 deci víz vagy húsleves
2 nagy evőkanál tejföl
egy tojás
5 dkg reszelt juhsajt
só, bors,
pirospaprika
római kömény (elhagyható)
olaj

A padlizsánt felkockázom, besózom negyed órára, utána leöblítem a kiengedett levét. A hagymát, fokhagymát felaprítom, a húst felkockázom. Kevés olajon a hagymát megpárolom, megszórom egy mokkáskanál római köménnyel, rádobom a húst és fehéredésig sütöm. Közben kevés borssal fűszerezem. Ha a hús kérget kapott, hozzáadom a felkockázott padlizsánt és addig sütöm, amíg egy kicsit átpárolódik (5-6 perc). Megszórom pirospaprikával (egy-két teáskanál, ízlés szerint) és félreteszem.

Az összes többi zöldséget megtisztítom és nagyjából azonos méretű darabokra vágom, egy tálba öntöm és enyhén megsózom.

Egy mélyebb jénait vagy kerámiatálat nagyon vékonyan kikenek olajjal és a húsos padlizsán egyharmadát beleterítem. Rászórom a rizs felét és ráteszem a zöldségek egyharmadát. Erre megint húst teszek, aztán jöhet a maradék rizs és a zöldség egyharmada, végül megint hús és zöldség következik. A végén ráöntök a vízből/levesből 3 decit, lefedem fóliával, és az előmelegített 180 fokos sütőben sütni kezdem. Néha átkeverem, ha kevés alatta a folyadék, öntök még alá. Ha a rizs már majdnem puha és beszívta a folyadékot, a tetejére öntöm a tejföllel és sajttal elkevert tojást és még negyed óráig sütöm.

Az írás első ízben a Bezzeganyán jelent meg.


2011. július 11., hétfő

Cseresznyés barackleves hidegen


Ebben a kánikulában mi is csak pihegünk, nem nagyon eszünk, csak könnyű ételeket, dinnyét, fagyit (bár azért ma egy nokedlis paprikás krumpli azért befigyelt). Ez a leves is a hőség enyhítésére született. Gondolkoztam, hogy a joghurtot beletegyem-e, végül levesbetétként szerepelt, így sokkal izgalmasabb is lett a dolog.

A recept eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.


Recept


60 dkg őszibarack vagy nektarin

2 marék cseresznye kimagozva

4 evőkanál cukor

egy rúd fahéj

fél citrom leve

2 dl tejszín

egy evőkanál keményítő

A tálaláshoz:

joghurt

barack és cseresznye

A megmosott gyümölcsöt kimagozom, a barackot feldarabolom (nem kell apróra, mert turmixolni fogjuk). Lábosba teszem, rászórom a cukrot, belecsavarom a citrom levét, a fahéjat is beledobom, ráöntök 8 dl vizet és az egészet felforralom, ennyi idő alatt meg is puhul a gyümölcs. A sűrűjét turmixgépbe kanalazom, pürésítem, visszaöntöm a lábosban levő léhez, és melegíteni kezdem. A tejszínben elkeverem a keményítőt, és a forró levesbe öntöm. Egy-két percig forralom, majd lehűtöm. Tálalásnál a levesbe teszek friss barackdarabokat, cseresznyét és egy evőkanál natúr joghurtot.

Cseresznye helyett lehet próbálkozni meggyel, málnával, de akár szederrel is, a tetejére joghurt helyett mehet tejföl, vagy cukrozatlan tejszínhab is.

2011. július 6., szerda

Szomszédék karaja parajjal


Szomszédunk kemenceépítéssel foglalkozik, ebből adódóan gyakran készít ételeket kemencében. Általában kenyeret süt, vagy különböző fűszerezett húsokat, de most előrukkolt egy új recepttel, ami nagyon ízlett, így megígértem neki, hogy felteszem a blogra.

Egy tojással töltött húsról van szó, mert a kiindulási alap az volt, hogy a spenót-tojás párost készíti el, hússal kiegészítve, de nem a szokásos módon. A végeredmény nagyon jól sikerült, köszönhetően a kemencében sütéstől kapott füstös íznek.

Recept

8 szelet csont nélküli sertéskaraj
8 főtt tojás
20-25 dkg szeletelt bacon
só, bors
bazsalikomlevelek
egy fej fokhagyma
egy-két kisebb fej hagyma

A kivert hússzeleteket megsózzuk, megborsozzuk, belegöngyöljük a főtt tojást. A kapott batyut körbetekerjük baconnel és fogvájóval megtűzzük. A szalonna alá bazsalikomleveleket dugdosunk.

A húsokat olajjal kikent tepsibe tesszük, körérakjuk a lapjában félbevágott fokhagymát és a hagymát, kevés vizet öntünk alá, lefedjük alufóliával, majd a kellően felfűtött kemencébe toljuk. 40-45 perc után a fóliát levesszük, a parázsra kevés nyers tölgy-vagy akácforgácsot dobunk a füstösebb íz kedvéért, és 15-20 perc alatt pirosra sütjük a töltött húst.

Fokhagymás parajkrémmel és tepsis vagy sült krumplival kínáljuk. Ahogy a szomszéd mondaná: jóféle fehérborocska jól csúszik mellé.