2008. május 31., szombat

Zöldséges párolt hátszín


Megint nagy tanakodás volt, hogy mi legyen a mai ebéd, de aztán eszünkbe jutott, hogy van a fagyasztóban pár szelet csontos hátszín, ebből készítettem a párolt marhát.
Az egyetlen húsféle, amit igazán kedvelünk párolva is, az a marhahús. Általában sok zöldfűszerrel, borral, néha zöldséggel készítem, párolás előtt természetesen jó forró serpenyőben elősütöm, hogy kapjon egy sült kérget.
Ma cukkinivel és répával együtt főztem, ennek apropóját az adta, hogy a répa nem volt már igazán friss, így más célra már nemigen tudtam volna felhasználni.
Köretnek zöldborsópürét és sütőben sült petrezselymes újkrumplit adtam mellé. A zöldborsóról annyit, hogy én nem igazán rajongok érte, főként a pucolás miatt, de mindenképpen ki akartam próbálni ebben a formában is, és így jobban ízlik, mint a megszokott leves vagy főzelék, még a végén rajongója leszek…. A püré receptje holnap következik.

Recept

4 szelet csontos marhahátszín
2 fej főzőhagyma
egy sárgarépa
egy vékony kicsi cukkini
egy paradicsom
3 gerezd fokhagyma
fél marék kapribogyó
körömnyi citromhéj
egy kis csokor petrezselyem
kakukkfű
egy ág rozmaring
egy kis babérlevél
só, feketebors
olaj
2 dl száraz fehérbor
2 dl húsleves

A hússzeleteket jól felhevített – majdnem füstölő - , egy kiskanál olajjal kikent grillserpenyőben oldalanként 2 perc alatt elősütöm, közben tekerek rá borsot, majd a hússzeleteket félreteszem.
A hagymát félfőre vágom, a répát, cukkinit kisebb kockákra darabolom. Mélyebb serpenyőbe öntöm a húsból kisült zsiradékot, kevés olajat adok hozzá, és ebben kezdem párolni a hagymát a zöldségekkel. Hozzáadom a feldarabolt paradicsomot, a rozmaringot, kakukkfüvet, felaprított petrezselymet, babérlevelet, a citromhéjat, kaprit, a lapokra vágott fokhagymát. Erre a zöldséges ágyra fektetem a hússzeleteket, sózom, borsozom, majd felöntöm a borral és a húslevessel, és fedő alatt puhára párolom. A végén a szaftját kissé besűrítem.
Zöldborsópürét és újkrumplit adok mellé.

2008. május 26., hétfő

Körözött


Nálunk a körözött kissé eltérően készül, mint általában, ugyanis én csak juhtúróból csinálom, mert a tehéntúró vizes, szemcsés állagát nem igazán szeretem. Eltérés továbbá, hogy egy doboz krémsajttal meg sörrel szoktam lazítani, azonban ha folyékony kenyér nincs a háznál, megteszi egy evőkanál tejföl is. Most is így történt.
Ami elmaradhatatlan kiegészítője, az a friss, ropogós kenyér vagy kifli, meg a paprika, ez lehet édes vagy hegyes erős is.
Nagyon gyorsan elkészül – bár nem árt, ha az ízeket hagyjuk összeérni - , ezért gyorsan összedobható vacsora és vendégváráshoz is kiváló, főleg sör mellé.

Recept

20 dkg juhtúró
egy doboz krémsajt (Philadelphia)
egy fej lilahagyma
egy csapott evőkanál darált paprika
kevés mustár
köménymag vagy őrölt kömény
egy-két evőkanál világos sör vagy tejföl
díszítésnek újhagyma zöldje

A hagymát apróra összevágom. A hozzávalókat tálba teszem és egynemű masszává keverem. Az újhagyma zöldjét vékony karikákra vágom és belekeverem a körözöttbe, hogy színesebbé tegyem. Só nem kell bele. Legalább egy órát a hűtőben érlelem, majd friss kenyérrel, zöldpaprikával, paradicsommal tálalom. Néha paprikába töltve hűtöm, majd vékonyabb szeletekre vágva kínálom.

2008. május 25., vasárnap

Aranygaluska


Folytatva a tegnapi menüsort, a gombaleves után az aranygaluska következett vaníliasodóval.

Ez a sütemény nem volt nálunk gyerekkoromban gyakori vendég, mert anyukám kb. negyvenéves korában kezdett behatóbban foglalkozni a süteményekkel, és a mai napig sem nagyon vállalkozik kelt tészták készítésére, mert szerintem fél, hogy nem sikerülne, pedig biztos hogy meg tudná csinálni. Ezért a szomszéd néni aranygaluskáját ettük, már ha hozott belőle. Egy gond volt csak: a sodó mindig kevés volt, úgyhogy pluszban csináltunk még mellé, vagy nagy trükkösen felhigítottuk tejjel.

Az aranygaluskát kb. én is másodszorra készítem életemben, de valahogy ragaszkodom F. Nagy Angéla receptjéhez, mert az első is ez alapján sikerült. A sodóhoz két receptet is leírok, az egyik végszükség esetére jön jól.

Recept

Aranygaluska
50 dkg liszt
egy csomag száraz élesztő
2 tojássárga
3 evőkanál porcukor
2-3 evőkanál olaj,
langyos tej (kb 3-4 dl)

20 dkg darált dió
20 dkg vaj

Sodók

Klasszikus

2 tojássárga
csapott evőkanál finomliszt
8 dkg cukor
5 dl tej
fél rúd vanília

Expressz
Egy csomag főzős vaníliapuding
Egy liter tej
Vaníliarúd
8 dkg cukor

Az aranygaluskához tálba teszem a lisztet, tojássárgát, cukrot, rászórom az élesztőt, egy csipet sót és annyi langyos tejjel dagasztom be, hogy egy lágyabb kelt tésztát kapjak. Jól kidolgozom, majd beleöntöm az olajat és ezzel megint jól összedolgozom. Letakarva duplájára kelesztem. A megkelt tésztát lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtom és kis pogácsaszaggatóval kiszaggatom. A vajat megolvasztom. Egy kapcsos tortaformát kivajazok és összeállítom a tésztát: a kiszaggatott darabokat egyenként a vajba mártom és kirakom vele a forma alját. Ekkor bőségesen megszórom a dióval. Ha van még tészta, még egy emeletet készítek ugyanezzel a módszerrel, rászórom a maradék diót, lelocsolom a vajjal. A formát a hideg sütőbe tolom és ekkor kapcsolom be a sütőt 200 fokra, hogy melegedés közben is keljen a tészta. Tíz percig sül 200 fokon, majd 180 fokon fejezem be a sütést.

A klasszikus vaníliasodóhoz a hozzávalókat összekeverem és gőz fölött addig kevergetem, amíg felhabosodik és kissé besűrűsödik. Ebből érdemes dupla mennyiséget készíteni.
Az expressz öntethez a pudingport összekeverem a cukorral, felöntöm a tejjel, belekaparom a vaníliát és a héját is beledobva addig főzöm, amíg kicsit besűrűsödik.

A sodót behűtöm és hidegen adom az aranygaluska mellé.

2008. május 24., szombat

Tejfölös erdeigomba-leves



Hirtelen jött ötlettől vezérelve határoztam el, hogy ma gombaleves lesz, mert a főfogásként kínált aranygaluska elé nem kívánkozik tartalmasabb leves.
A gombalevesről rögtön nagymamám gombalevese jutott eszembe, aminek az ízét még ma is érzem, pedig sajnos már majdnem húsz éve nem ehetjük a főztjét.
Somogyi szegény családból származott, egyszerű, magyaros parasztos konyhát vitt, számomra a borsos tokánya - teljesen más volt mint a közismert - , gombalevese, paprikás hússzelete ma is feledhetetlen emlék, és ezeket sajnos senki sem tudja elkészíteni. Így kénytelen vagyok az emlékek alapján rekonstruálni a receptjeit.
A mai gombalevessel sikerült felidézni az elfeledett ízeket, nagyon hasonlót sikerült elkészítenem.
A leves kizárólag szárított erdei gombát tartalmaz, ennek oka pedig az, hogy nem készültem rá előre. Természetesen friss termesztett, vagy erdei gombából, vagy vegyesen is készíthető.

Recept

15 dkg szárított erdei gombakeverék
2 kis sárgarépa
egy fehérrépa
egy fej főzőhagyma
két gerezd fokhagyma
4-5 szelet zöldpaprika
kis csokor petrezselyem
egy csapott evőkanál pirospaprika
2-3 dl tejföl
2 csapott evőkanál liszt
másfél liter húsleves
rozmaring, só
olaj

A főzés előtt a gombát kb. egy órára beáztatom. A hagymát felaprítom, a megtisztított zöldségeket kisebb kockákra vágom, a fokhagymát felszeletelem. Egy evőkanál olajat felforrósítok, rádobom a hagymát, kissé megsózom és üvegesre párolom. Rászórom a feldarabolt zöldséget, fokhagymát és pár percig együtt sütöm. Megszórom pirospaprikával, gyorsan elkeverem, egy-két evőkanál vizet öntök alá. A gombáról az áztatóvíz nagyrészét leöntöm, kb egy decinyi lével együtt a zöldségekre öntöm és pár percig együtt párolom. Ekkor adom hozzá a zöldpaprikát, és a petrezselyemcsokor felét felaprítva. Rádobok pár levél rozmaringot, felöntöm a húslevessel és addig főzöm, amíg a gomba megpuhul. Ha ez megvan, a lisztet elkeverem a tejföllel és behabarom a levest. A tetejét megszórom a maradék petrezselyemmel.








2008. május 21., szerda

Felvágott helyett


Amit most leírok, nem igazán recept, hanem inkább ötlet azok számára, akik a felvágottaktól azért ódzkodnak, mert azok rendszerint tele vannak mindenféle ízfokozóval, tartósítószerrel és még ki tudja, mi van bennük.
Attila nagyon szereti a nyelvfelvágottat, de azt még jobban szereti, ha mi magunk készítünk főtt nyelvet, amit aztán akár melegen, akár hidegen el lehet fogyasztani. Itt most a nyers, nem füstölt sertésnyelv elkészítéséről lesz szó. Csinálnánk marhanyelvet is, de ahhoz nem igazán jutunk hozzá valamilyen okból.
Az egész dolog nem szól másról, mint a kívánt húsrész fűszeres lében történő megfőzéséről, amit a következőképpen csinálok.

Recept

2-3 nem füstölt sertésnyelv
8-10 szem feketebors
két babérlevél
két karika citrom
két gerezd fokhagyma
egy chilipaprika
kb. két evőkanál só.

A nyelvet úgy ahogy van, lábosba teszem, felöntöm annyi hideg vízzel, amennyi bőven ellepi. Hozzáadom az összes ízesítőt. Felforralom, majd lassan gyöngyöztetve addig főzöm, amíg vajpuha nem lesz.
Még melegen megnyúzom, és ezt követően felszeletelve fogyasztható melegen vagy hidegen.
Attila ebben elég puritán, nem cifrázza a dolgot: friss kenyérrel, erős paprikával szokta enni, de eszik tormával, mustárral is. A főzőlé felhasználásával készíthető mellé valamilyen savanykás, mustáros mártás is. Én nem rajongok érte, de azt el kell ismerni, hogy tiszta színhús az egész, és úgy ízesítjük, ahogy nekünk tetszik.

2008. május 20., kedd

Újragondolt hagymás rostélyos


Még a hétvégén vasárnap készítettem ez az ételt. Nagyon szeretjük a marhahúst, de a hús minősége nálunk sajnos hagy némi kívánnivalót maga után, egyszerűen nem lehet normális steaket sütni belőle, de párolásra sem alkalmas. Újabban a dunabogdányi Borda hentesnél veszem a húst, és eddig – lekopogom – nem csalódtam.
Náluk tettem szert egy jókora csontos marharostélyosra, így kínálkozott az alkalom, hogy ez kerüljön asztalra a hétvégén. Régi vágyam az alacsony hőfokon történő sütés kipróbálása is, és mivel az új sütőm erre is alkalmas, a hagymás rostélyost a szokásostól eltérően készítettem el.

Recept

Egy jó nagy marharostélyos csonttal (1.80-2 kg)
Rozmaring
4 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2-3 kiskanál magos mustár
frissen őrölt feketebors
olaj, só

A tálaláshoz
Héjában sült újkrumpli

A húst a sütés előtti nap bepácolom: rozmaringgal, jó sok borssal, a mustárral, meg olajjal megkenegetem és hűtőbe teszem. A sütés előtt legalább egy órával kiveszem és szobahőmérsékleten hagyom állni.
Az elkészítéskor a húsdarabot kiveszem a pácból, tepsire fektetem és zsiradék nélkül, nagy lángon minden oldalán 2-3 percig sütöm, amíg barnás sült kérget nem kap. A sütőt közben 120 fokra előmelegítem. Az elősütés után a húst sózom, borsozom, mellédobok egy fej négybe vágott hagymát, a megtisztított fokhagymagerezdeket, két ág rozmaringot és beteszem a sütőbe. A hőfokot rögtön leveszem 80 fokra, és így sütöm kb. 3-3.5 órán át. Közben egyszer megfordítom.
A körethez a krumplit megsütöm, és az utolsó fél órában a hús szaftjába teszem, hadd járják át az ízek.
Három fej hagymát vékonyan felkarikázok, és közvetlenül tálalás előtt lisztbe mártom, majd bő forró olajban barnáspirosra sütöm. Papíron lecsepegtetem, és a húst a mellette átpárolódott krumplival, valamint a sült hagymával tálalom.
Ezzel a módszerrel sütve a hús halványrózsaszínre, de nem véresre „sül” át, nedvei megmaradnak, nem szárad ki, szaftos, puha.

2008. május 18., vasárnap

Epres "lasagne"


Már megszokhatták a kedves olvasók, hogy süteményrecepttel általában hétvégenként jelentkezem, és azt is tapasztalhatták, hogy ezek mostanában mind eperrel készülnek, hiszen ki kell használni azt a rövid időt, amíg kapható ez a fimon gyümölcs.
Ezúttal is epres süteményt készítettem, és ha előre tudom, hogy ez az ötlet kipattan egyszer a
fejemből, ezzel a recepttel indulok a Beatbull által kiírt XV. VKF!-en.
A fagyasztóban lapult egy doboz Plusból származó leveles tészta, és pénteken vettem epret is, úgyhogy a kiindulási alap meg is volt. Régóta gondolkodtam a fehércsoki és az eper összekombinálásán, és ezúttal kapva-kaptam az alkalmon.
A lasagne tésztalapjait levelestészta-lapokkal helyettesítettem, húsos ragu helyett szeletelt epret, besamel helyett pedig fehércsokis-ricottás krémet használtam, amelyet hidegen keverhető zselatin-fixxel szilárdítottam, ezúttal sikeresen. A képen látható sütemény szerintem négy főre elegendő, a receptben szereplő adagból két ilyen süti készíthető.

Recept

Egy doboz – 6 lap - leveles tészta (pl.: a Plusból, lényeg, hogy lapokból álljon)
20 dkg fehér csokoládé
egy evőkanál tej
reszelt citromhéj
2 dl tejszín
25 dkg ricotta (olasz savósajt, tkp. túróféleség)
egy csomag Dr. Oetker Zselatin fix
40 dkg eper

A három lap leveles tésztát felolvasztom, sütőpapírral bélelt sütőlapon 200 fokra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt aranybarnára sütöm. Nem kell megrémülni, egy lap kb. 10 cm magasra emelkedik fel, de amikor már langyos, a két tenyerem közt finoman összenyomom, és így kellően lapos lesz. A tésztalapokat hagyom kihűlni.
A megtisztított epret vékony szeletekre vágom.
A csokit összetördelem és vízgőz felett a tej hozzáadásával felolvasztom.(Életemben először csináltam ilyet, az elején masszává állt össze, azt hittem így is marad, de aztán engedelmeskedett.) A felolvadt fehércsokit langyosra hűtöm, ekkor kanalanként habverővel hozzákeverem a szobahőmérsékletű ricottát és a reszelt citromhéjjal ízesítem. Másik tálban félig felverem a tejszínt, hozzáadom a zselatin fixet, és nem túl kemény habbá verem, majd beleforgatom a ricottás masszába.
Tálra teszek egy lap tésztát, megkenem 3-4 evőkanálnyi krémmel, ezt kirakom eperrel. Ráfektetem a következő lapot és ismétlem a műveleteket. Egy süti három lap tésztából áll, a másik három lapból ugyanígy készítem el a másikat is.
Pár órára hűtőbe teszem, hogy a krém kissé meghúzzon. Tálalásnál fűrészes késsel próbálom szeletekre vágni, vagy sikerül, vagy nem…

2008. május 17., szombat

Fokhagymás harcsa roston


A harcsát általában paprikásnak készítem, mivel ez Attila egyik kedvenc étele. Ennek a halnak tömör, szinte teljesen szálkamentes, zsíros húsa van, ezért mindig a kevésbé termetes állatokat keresem a halasnál, mert ezek kevésbé zsírosak.
Rántva, sörtésztában mi nem igazán kedveljük, egyrészt nem jön ki annyira az íze, másrészt ebben a formában számunkra túl tömény.
Alternatív felhasználási módja a grillen történő sütés, talán így élvezhető leginkább a hal saját íze, és a felesleges zsiradék is kisül belőle, anélkül, hogy kiszáradna.
Szerintem nagyon passzol hozzá a fokhagyma, így ez mindig kerül a pácba, és jól illik hozzá a magyaros fűszerezés, ezért kevés pirospaprikát is szoktam tenni a fokhagymás olajba.
Mindig egész filét veszek, ennek a felső, vastagabb részét használom roston sütéshez, vagy olyan ételhez, ahol mártás nélkül, egészben kerül felhasználásra a harcsa, az elvékonyodó filé alsó része meg mehet halpaprikásba.
Hal grillezéshez mindig halrácsot használok, így elkerülhető az , hogy forgatásnál széttörik, darabokra hullik a halhús, és könnyebb megfordítani is, mint lapáttal.
Elkészíthető afrikai harcsából is, mi ezért nem rajongunk.


Recept

60-70 dkg szürkeharcsa-filé (a felső, vastagabb rész)
2 gerezd fokhagyma
őrölt kömény
fűszerpaprika
só, olaj
a tálaláshoz igény szerint citromszelet vagy zúzott fokhagyma

A halfilét annyi darabra vágom, ahány személyre készítem. Az olajat tálba öntöm, elkeverem a zúzott fokhagymával, fűszerpaprikával, köménnyel. A szeleteket besózom, beleforgatom a fűszeres pácba, és pár órára félreteszem, hogy összeérjenek az ízek.
Faszenes grillen megfelelő parazsat állítok elő, a haldarabokat halrácsba fektetem és aranybarnára sütöm, ügyelve, hogy ne száradjon ki.
Sok salátával, vajas- petrezselymes újkrumplival tálalom, adok mellé még citromgerezdeket, zúzott fokhagymát, hogy ki-ki tovább fűszerezhesse az adagját. Kapros-fokhagymás tejföl sem rontja el.

2008. május 16., péntek

Hűtőmustra




Úgy gondoltam, ideje, hogy én is kitárulkozzak, és betekintést engedjek az egyébként vadiúj hűtőmbe. A hűtőt kb. egy hónapja vettem interneten, ezt a vásárlási formát csak ajánlani tudom mindenkinek, aki tudja, mit akar és nem kívánja lejárni a lábát emiatt. A megrendelés feladásától számított második napon már tudták volna szállítani, de az nekem nem volt alkalmas, így csak (!) a harmadik napon vehettem birtokba, minden szükséges útmutatóval, irattal együtt. Nem csalódtam benne.

E rövid kis kitérő után lássuk a beltartalmat. Az ajtó legfelső, ún. sajtrekeszében holland baby gouda sajt, ömlesztett sajtok – én ezt is szeretem – és új szerzeményem a St. Jacques francia sózott, „fektetett” vaj található, ez igencsak finom. Alatta lazactörmelék, szardellafilé, Erős Pisták , majonézes torma és gasztrocikiként egy kis bolti pesto helyezkedik el, ezalatt tahini paszta, kaukázusi kefír, zöldbors és halszósz él harmonikus házasságban. Legalul osztrigaszósz, fehér balzsamecet, narancslekvár, egy csatos üveges Flensburger Weizen sör és Újfehértói Fürtös Meggypálinka, ami szerintünk a legfinomabb magyar pálinka a Zsindelyestől. Bort nem tudok ide elhelyezni, mert a helyigény miatt nem szedtem ki egy polcot sem, mint mások.

A hűtőtérben felül tejek, mangólé és füstölt lazac, az alatta levő italtartón Rauch Nativa vizek (imádom), sárgabaracklé és egy üveg Bujdosó Rosé osztozik. Ezalatt jó sok tejföl, ismét tej, egy doboz ricotta. Egy szinttel lejjebb lazacszeletek és harcsafilék, a már látott Flensburger sör, legalul ismét füstölt lazac, Philadelphia krémsajtok, tojás és egy csomag thüringiai fehér grillkolbász leledzik, leghátul jóféle házlekvárokkal.
A hűtőben az egyik legkirályabb dolog az átlátszó és hatalmas zöldségrekesz, melyben az osztás tetszés szerint változtatható. A rekeszekben uborka, paradicsom, kapor, petrezselyem, zsacskós salátamix, fél kiló citrom, egy fej jégsaláta és egy kiló mézédes eper van, de még van benne hely is.
A fagyasztóról kép nem készült, de most aztán dugig van: rostélyos, csontos hátszín, libamáj, vajhal, sóska a szomszéd kertjéből, meg egy egész szarvasgerinc, valamint egy doboz Plus-os leveles tészta került benne elhelyezésre, ide már gyakorlatilag semmit nem lehet elhelyezni.

Amióta lecseréltem a korábbi, jégkunyhó készítésére is alkalmas, tíz éves hűtőt, törekszem a rend fenntartására, így felismerhetetlen, vagy ottfelejtett dolgokról nem tudok beszámolni, pedig ez korábban előfordult….

2008. május 13., kedd

Egy csirke két személyre, háromféle körettel


Némi túlzással a cím igaz, mert azért mi sem eszünk meg ketten egy ültő helyünkben egy egész csirkét, beszoktuk vonni kutyáinkat és még így is marad belőle, amit hidegen meg lehet enni vagy salátába keverve is elhasználható.
Annyira nem is kedveljük, mint mondjuk a kacsát vagy libát, de azért néha ilyet is kell enni.
A háromféle köret gondolata a maradék zöldségek felhasználásából támadt, volt itthon egy kevés gomba, spárga, egy avokádó, pár szem paradicsom, egy kevés újkrumpli, ebből lett háromféle kísérője a csirkének.

Recept

Egy egész csirke
10 dkg vaj
3-4 ág friss rozmaring
fél citrom, só
egy kis fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma

A gombás-spárgás körethez
25 dkg gomba
25 dkg spárga
kakukkfű
petrezselyem
pár csepp olaj

A salátához
Egy érett avokádó
2-3 szem paradicsom
egy fej lilahagyma
pár csepp olaj
fél citrom

Héjában sütött újkrumpli

A csirke bőrét a mellén és combján fellazítom, bőre alatt sózom, és beledugdosok pár szelet fokhagymát, pár levél rozmaringot és üregenként kb. 2 dkg vajat. A hasüregét szintén sózom, beledugom a citromot, a félbevágott hagymát, kevés rozmaringot és fokhagymát, majd kívül is sózom a madarat. Tepsire fektetem, körülrakom a maradék rozmaringgal, fokhagymával, öntök mellé egy kevés olajat, és előmelegített sütőben puhára, piros-ropogósra sütöm. Ez kb. Egy és negyed óra. Ha nincs alatta semmi folyadék, fél pohár vizet szoktam alá önteni.

Amíg a madár sül, elkészítem a köreteket. A gombát és a spárgát megtisztítom, a spárgát kb. 3 centis darabokra vágom, a gombát csak akkor vágom félbe, ha nagyok a fejek. Grillserpenyőben pár csepp olajat forrósítok, rádobom a zöldségeket, kevés sóval, kakukkfűvel ízesítem és roppanósra sütögetem őket. Ha kész, meglocsolom pár csepp friss citromlével, megszórom petrezselyemmel. Langyosan tálalom.
A salátához felaprítom a hagymát, a paradicsomot és az avokádót kisebb kockákra vágom. A zöldségeket pár csepp olajjal, sóval és citromlével keverem össze és szobahőmérsékleten érlelem kb. fél óráig.

A krumplit héjastól megmosom, a nagyobb szemeket négybe, a kisebbeket félbevágom, és bő olajban megsütöm.
Miután a csirke elkészült, kiveszem a sütőből, tíz percig állni hagyom, majd darabolom és a háromféle körettel tálalom.

2008. május 12., hétfő

Szamócás lepény


Ha már hétvége volt, gondoltam sütök valamit. Nálam nagyban dúl az eper- pontosabban szamóca-szezon, így egyértelmű volt, hogy ezt a gyümölcsöt fogom felhasználni. Bajban voltam viszont a recepttel, mert nem akartam habos vagy túrós krémes süteményt készíteni, inkább valamilyen lepényfélére vágytam. Fél órás nézelődés után F. Nagy Angéla epres lepény receptjénél kötöttem ki, amely egy öszvér-tésztás édesség, ugyanis kétféle tésztával készül: az alja omlós, a teteje pedig egy könnyed piskóta. Elkészítése nem nehéz, a végeredmény meg finom.
Ha sietünk, az alját készen vett linzertésztával is készíthetjük, a töltelékbe pedig tehetünk fele arányban rebarbarát, aminek szintén szezonja van és jól illik az eperhez a savanykás íze. Ebben az esetben talán több cukrot is elbír.

Recept

Az I. tésztához:
10 dkg finomliszt
10 dkg rétesliszt
10 dkg vaj
egy tojás
egy evőkanál porcukor
egy csipet só
késhegynyi szódabikarbóna
A II. tésztához:
4 tojás
4 evőkanál cukor
4 evőkanál rétesliszt
késhegynyi szódabikarbóna
A töltelékhez
50 dkg szamóca
2 evőkanál kekszmorzsa

Először az I. tészta hozzávalóit összegyúrom, egy órára hűtőbe teszem. Ezután kinyújtom, kibélelek vele egy tepsit, vagy – mint jelen esetben – egy kapcsos tortaformát, villával megszurkálom és félig megsütöm 180 fokos előmelegített sütőben. Kiveszem, rászórom egyenletesen a kekszmorzsát és kirakom a megtisztított szamócaszemekkel. Ha nagy a gyümölcs, félbe is lehet vágni. A II. tésztát is elkészítem, ehhez a tojások sárgáját a cukorral és a szódabikarbónával habosra keverem, a fehérjéből habot verek, és a habot meg a lisztet felváltva hozzáadom a cukros tojássárgájához. A krémet a gyümölcsre öntöm és 180 fokon tűpróbáig sütöm. Hagyom hűlni, szeletekre vágom és megszórom porcukorral.

2008. május 11., vasárnap

Töltött tök kapormártással


A mai ebéd egyöntetű véleményünk szerint a tavasz egyik legfinomabb étele. Minden évben elkészítem, amikor megjelenik a zsenge tök és az újkrumpli. A családban ez hagyomány, régen anyukám is csinált minden évben, csak az öcsém nem veszi ki ebből a jóból a részét, mert nem szereti sem a tököt, sem a kaprot, sem a tejfölt. Nem tudja, mit hagy ki….
Tény és való, hogy igen sok edényt kell összemaszatolni hozzá, de a húsos töltelék, a zsenge tök és a pikáns kapormártás kitunkolva a frissen sült ropogós újkrumplival valami olyan ízharmóniát alkot, hogy nem lehet vele betelni és ez mindenért kárpótol. Egyetlen szépséghibája a dolognak, hogy tíz perc alatt elfogy. (Ha maradna, én hidegen is hajlamos vagyok rájárni.)

Recept

2 zsenge főzőtök (kb. 20-25 cm hosszú, dundi példányok)
50 dkg darált hús (sovány sertésből szoktam)
10 dkg rizs
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
5 dkg reszelt sajt
2 nagy csokor kapor
3 dl tejföl
2 csapott evőkanál liszt
só, bors
csapott evőkanál fűszerpaprika
pár csepp friss citromlé

A tálaláshoz héjában sült újkrumpli

A tököt vékonyan meghámozom, hosszában kettévágom és kivájom a szivacsosabb középső részét, hogy négy „csónakot” kapjak. A mélyedés legyen jó mély, hogy legyen elég hely a tölteléknek, de a tökök falát ne gyengítsük el, tartsa meg az alakját. Vizet forralok, megsózom és a fél tököket 3-4 percig főzöm. Óvatosan kiszedem, hogy ne törjenek szét, kicsepegtetem belőlük a vizet, tepsibe teszem és hagyom hűlni. A főzőlevet féleteszem.
Elkészítem a tölteléket, amihez a rizst sós vízben megfőzöm, majd félreteszem. Olajon hagymát pirítok, rádobom a húst és fehéredésig pirítom. Sózom, borsozom, megszórom a paprikával, beledobom a felaprított fokhagymát. Öntök rá egy-két merőkanállal a tök főzőlevéből és puhára párolom. Ha kész, a húsos ragut ráöntöm a rizsre, amibe belekeverem a reszelt sajtot. A lábosban hagyok egy-két evőkanálnyi pörköltszaftot, mert ebben az edényben készítem a kapormártást. Ehhez a pörköltszaftot visszateszem a tűzre, higítom 2-3 merőkanál tök-főzőlével, beleszórom a nem túl apróra vágott kaprot. Felforralom, ízesítem sóval, citromlével és a liszttel elkevert tejföllel behabarom. A végén tetszés szerint teszem pikánsabbá további citrommal.
Ha minden alkotóelemmel megvagyok, összeállítom az ételt. A tökcsónakokat megtöltöm a rizses húsos raguval, mindegyiknek a tetejére teszek egy kis merőkanálnyi kapormártást és előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt átsütöm.
Tálaláskor mindenki kap egy tököt, amit sült újkrumplival körítek, és tetszés szerint lehet még mellé kapormártást enni.

2008. május 10., szombat

Hagyományos - Krumplifőzelék


Ma későn keltünk magunkhoz képest, és reggelre bevásárlást is terveztem, ezért nem sok időm jutott a konyhai tevékenységre. Éppen ezért elhatároztam, hogy ma egyszerű és gyors ebédet ütök össze. Választásom a krumplifőzelékre esett, mert már elég rég csináltam, és az újkrumpli-szezon beköszöntével előreláthatóan egy darabig nem is fogok.
Feltétnek pedig kolbászt sütöttem hozzá, ha már volt itthon. Általában fasírttal szoktuk enni, de azért így sem volt rossz.
Sokféle krumplifőzelék-recept kering a blogokon, van aki fehéren, van aki paprikásan szereti, rántják, habarják és még ki tudja hányféleképpen készül mások konyhájában.
Nálunk paprikásan készül, sok tejföllel habarva, babérlevéllel ízesítve, hogy a végeredmény kissé savanykás legyen. Ha a tejföl nem elég savanykás én még pár csepp citromlevet is szoktam beletenni.

Recept

1 kg régi krumpli
1 nagy fej hagyma
egy evőkanál fűszerpaprika
olaj, só
2 babérlevél
nyáron egy zöldpaprika
1-2 evőkanál liszt
3 dl tejföl
petrezselyem vagy kapor

A felaprított hagymát az olajon pirítani kezdem, kevés sót hintek rá, hogy inkább párolódjon, mint barnuljon. Ha van jó ízes zöldpaprika, azt feldarabolva a hagymával együtt párolom üvegesre. A krumplit közben meghámozom, megmosom és kockákra vágom. Ha a hagyma már üveges, félrehúzom a lángról, megszórom pirospaprikával, adok hozzá fél deci vizet. –visszateszem a tűzre, beleszórom a krumplit és pár percig kevergetem a paprikás hagymával. Ezután felöntöm annyi vízzel, amennyi épphogy ellepi, beledobom a babérlevelet és puhulásig főzöm. A lisztet a tejföllel elkeverem, a krumplira öntöm és pár perc alatt kiforralom, hogy besűrűsödjön. Ekkor adom hozzá a felaprított petrezselymet. Aki szereti, érdemes kaporral is kipróbálni, mert a megszokotthoz képest kissé más ízvilágot kapunk.
Sült kolbásszal tálalom.

2008. május 7., szerda

Hamburger házilag


Ez is a hosszú hétvége terméke, hirtelen felindulásból elkövetett gyors ebéd, egy kissé lassabban, mint ahogy az a gyorséttermekben szokás.

Nem mondom, hogy néha nem csúszik le egy két mekis szendvics, de azért ebben a formában sokkal elfogadhatóbb a hamburger, már csak azért is, mert legalább tudom, mit teszek bele.

A húspogácsát marhahúsból készítem és faszénparázson sütöm meg, a belekerülő zöldségek tetszés szerint variálhatók, lényeg, hogy legyenek frissek. Mehet bele sajt, bacon - ez most kimaradt –, mustár és ha már gasztrobűnözés folyik, ketchup és majonéz. Ez utóbbiak a boltból érkeztek, akárcsak a hamburgerzsömle.

Kisebb étkűeknek egy, nagyevőknek két burgert számítok. A megadott mennyiségből hat burgert állítottunk elő.

Recept

50 dkg darált marhahús
egy-két gerezd fokhagyma (elhagyható)
só, bors
a sütéshez kevés olaj

hamburgerzsömlék
jégsaláta, paradicsom, uborka, lilahagyma
sajtszeletek
ketchup, mustár

A húst darálás után a sóval, borssal jól összedolgozom, mehet bele egy-két gerezd finomra aprított fokhagyma is, de ez fakultatív.
A faszenes grillen parazsat állíttatok elő a ház urával, ezalatt a zöldségeket vékony karikára vagdalom, a salátát akkorára tépkedem, amekkorák a zsömlék.
Ha jó a parázs, a húsmasszából olajos kézzel kb. fél-egy centi vastag lepényeket formálok, melyeket vékonyan megkenek olajjal (csak pár csepp), és a grillen megsütöm.
A zsemléket félbevágom, a parázs felett/mikróban átmelegítem, majd mindegyikbe teszek egy-egy levél salátát, erre jön a húspogácsa a sajttal a tetején, majd rá a többi zöldféle és a mártások tetszés szerint.
Jól csúszik mellé a sör…

2008. május 4., vasárnap

VKF XV. Joghurtos eperhab-galuska avagy egy félresikerült próbálkozás története


Beatbull kiírását olvasva, még a mai napon is azt hittem, kimaradok a fordulóból. Azt nem mondom, hogy nem vagyok kreatív, de most valahogy nem jöttek az ötletek, egészen ma délutánig.
Ekkor találtam ki, hogy továbbfejlesztve a
z epres pohárkrém receptjét, desszerttel indulok a fordulón. Most a krémet joghurtttal és tejszínnel készítettem, de mivel maga a forma jelenti a „trükköt” a megszokotthoz képest, zselatinnal szilárdítottam a masszát. Olyan zselatint használtam, amit nem kell melegíteni, csak hidegen kell a folyadékhoz adni, így akár egy kisgyerek is játszva elkészítheti (bár erről biztos lecsúsztam, a gyerekek nem este készítenek anyák napjára ajándékot…). A konklúziót lásd alább.

Recept

2 doboz 150 grammos natúr joghurt
2 dl tejszín
egy csomag Dr. Oetker Zselatin fix
3 evőkanál cukor
pár csepp citromlé
50 dkg eper, vagyis helyesen szamóca

Az epret megmosom, megtisztítom, kisebb darabokra vágom, összekeverem a cukorral és a citromlével, majd állni hagyom, amíg a többivel elkészülök. A joghurtot egy percig keverem a zselatinnal. Külön edényben habbá verem a tejszínt. A cukrozott szamócát összeforgatom a joghurttal, belekeverem óvatosan a tejszínhabot. A krémet folpackkal kibélelt kapcsos tortaformába simítom és legalább 3 órára behűtöm.
Tálalhatom szeletelve, mint a tortát, vagy galuskákat szaggatva belőle. Kisebb gyerekeknek süteménykiszúróval tetszés szerinti formákra is vághatjuk.

A képért én kérek elnézést, de úgy gondolom, hogy a kevésbé sikerült próbálkozásoknak is van helye a blogon: az általam még korábban nem használt zselatin megbosszulta magát: a hab nem lett elég kemény, így formázni sem nagyon lehetett. Javaslom mindenkinek, hogy legyen kreatív, és képzelje el maga, milyennek kellett volna lennie…

2008. május 3., szombat

Krumplis lángos


A hosszú hétvégén több családi ebédre is sor került. Csütörtökön anyukám és Attila anyukája járt nálunk, ma pedig Attila nagymamája és anyukája, úgyhogy volt főzőcskézés rendesen.
Csütörtökön grilleztünk, bár olyan szél volt, hogy nem nagyon kellett élesztgetni a tüzet, ma
pedig hagyományosabb ebéd volt: bableves füstölt csülökkel és sajtos-tejfölös krumplis lángos.

A kelt tészta készítése számomra általában az idegösszeomlás-közeli állapottal jár együtt, valami mindig balul sül el, ezért nem is készítek gyakran, de hála a jó égnek, most nem sültem fel (csak majdnem) .
A végeredmény finom lett, foszlós, de mégis ropogós kis lángost sikerült gyártanom.

A lángos készítése egyébként nálunk akkor került előtérbe, amikor még egyetemre jártam és Attila fizetéséből - meg anyukám „támogatásából”- éltünk, külön háztartásban. Általában a hó végére nem maradt pénzünk, liszt, élesztő, olaj meg krumpli azonban mindig volt, csak a sajtot és a tejfölt kellett beszerezni. Így tanultam meg lángost sütni, azonban ez sem vette el a kedvünket ettől a finomságtól. (A krumplis tészta is gyakori vendég volt a tányérban, ezt mostanában azonban nem is kívánom…)

Recept

40 dkg liszt
30 dkg krumpli
1 zacskó szárított élesztő
1 csapott tk só
kb. 4 dl langyos víz
1,5 - 2 liter olaj a kisütéshez

A muzsdéjhoz

4-5 gerezd fokhagyma
egy pohár szénsavas ásványvíz
1-2 evőkanál olaj


A muzsdéjt – a lángos kenegetésére szolgáló fokhagymás levet – készítem el először, hogy összeérhessen. A fokhagymát felaprítom, bögrébe teszem, ráöntöm a vizet és az olajat, megsózom, jól összekeverem és ezzel kész is.A lángoshoz a krumplit megfőzöm, meghámozom és átnyomom. A lisztet egy tálba szitálom, elkeverem a sóval, az élesztővel és a még meleg főtt krumplival. Az egészet vízzel egy sima tésztává dolgozom robotgéppel, kb. 10-15 perc alatt. Meleg helyen letakarva 30 percig kelni hagyom. -ezután lisztezett deszkán átgyúrom, ha túl lágy, még adok hozzá kevés lisztet (Ekkor jön az ideg-összeomlás). Olajos kézzel 10-12 labdát tépek le a tésztából, amelyeket kihúzogatok akkorára, mint egy desszertes tányér, ügyelve, hogy a közepe ne szakadjon el. Az olajat felforrósítom és a lángosok mindkét oldalát aranysárgára sütöm. Papírtörölközőn lecsepegtetem és muzsdéjjal, reszelt sajttal, tejföllel kínálom.

2008. május 2., péntek

Az a nemszeretem sóska....


Két hete kaptam a szomszéd nénitől egy jó nagy zacskó frissen szedett sóskát. Akkor nem volt hozzá kedvem, lefagyasztottam. Most hétvégén előkerült, mert mindketten valami könnyedebbre vágytunk.
Attila és én is olyan gyerekek voltunk, akik mind a spenótot, mind a sóskát szerettük az általános utálkozástól eltérően, és ez máig megmaradt. Abban is kiegyeztünk, hogy a sóskafőzelék édes-pikánsan, nem túl sok cukorral, langyosan a legfinomabb. Ennek megfelelően készítettem el.
Olyan szépek voltak a levelek és Jucika úgy megtisztította, hogy én a közvélekedéssel ellentétben a levélnyeleket sem távolítottam el, úgy főztem meg, ahogy volt, turmixolás után ez nem jelent semmilyen hátrányt.
Vettem tegnap egész apró szemű újkrumplit, ebből sütöttem hozzá egy keveset, és készült pár sült virsli is mellé. Az újkrumplit egyébként szintén nem szoktam pucolni, csak nagyon alaposan megmosom, a barnás foltokat ledörzsölöm.

Recept

1 kg sóskalevél
2-3 dl tejföl
egy-két evőkanál liszt
egy evőkanál olaj
só, cukor

A sóskaleveleket megmosom, a levélnyeleket el lehet távolítani, de én most rajtahagytam. Nagyobb lábosban felmelegítem az olajat, rádobom a sóskát, megsózom és puhára párolom. Botmixerrel teljesen pépesre turmixolom. A lisztet a tejföllel kikeverem. A sóskapürét visszateszem a tűzre, adok hozzá egy bögre vizet és felforralom, majd a tejfölös habarással besűrítem. Ízlés szerint cukorral édesítem.
Hagyom langyosra hűlni, majd sült újkrumplival és sült virslivel tálalom. Levesben főtt marhahús mellé is kiváló.