2008. augusztus 31., vasárnap

Tejszínes sültbarack-krém



Két év után szomszédaink jóvoltából megtudtuk, hogy a közelünkben lehet házi tejtermékeket kapni!
Ennek örömére tegnap reggel felkerekedtünk és meg sem álltunk a dunabogdányi kis üzletig, amely a 11-es út mellett található.
A boltban aztán vettünk házi tejet, tejszínt, tejfölt, kefírt, natúr joghurtot, sajtkrémet. Ezen kívül lehet kapni vajat, kézzel gyúrt hevített sajtokat, gomolyát, juh-és tehéntúrót, kecskesajtot és mindent mi szem-szájnak ingere. A termékek jó része (tejtermékek, sajtok, túrófélék) a kapuvári
Cserpes Sajtműhelyből származik és isteni finom. El is döntöttük, hogy ezentúl csak itt vesszük meg az efféle dolgokat, ez pedig már csak azért is jó döntés, mert a boltinál nem drágábbak a termékek, sőt némelyik jóval olcsóbb is.
Miután ilyen jól felvérteztük magunkat mindenféle tejes finomsággal, a gyorsan romlók felhasználására készítettem ezt a desszertet.
Az alapötlet – sült barack – Nigellától származik, aki fagylalthoz süti az őszibarackot. Nagyon jó gondolat, sokkal intenzívebbé válik a gyümölcs íze azáltal, hogy a benne levő cukor karamellizálódik.
A házi tejszínről csak szuperlatívuszokban tudok nyilatkozni: édes, zsíros, sűrű, egy pillanat alatt habbá verhető, egyszóval tökéletes.

Recept

Négy nagy sárgabelű őszibarack
4 dl házi tejszín
2 csomag zselatin fix (hidegen keverhető)
3-4 kanál porcukor
fahéj
kristálycukor
a díszítéshez barack

A barackokat félbevágom, a magjukat kiszedem és a magházzal felfelé jénaiba sorakoztatom. A vágási felületet meghintem egy kevés kristálycukorral és fahéjjal és előmelegített sütőben kb. fél óra alatt puhára sütöm. A barackok héját lehúzom, a sütőtálban maradt karamelles levet ráöntöm és botmixerrel pépesítem. Kihűtöm.
A gyümölcspéphez keverem a zselatint, egy percig tovább keverem, hozzáadom a tejszínből vert habot és porcukorral édesítem. Kelyhekbe vagy kis tálkákba töltöm, barackkal díszítem és legalább három órát dermesztem a hűtőben tálalás előtt
.

2008. augusztus 30., szombat

Bögrés süti kezdő mákfüggőknek


Ez a sütemény majdnem minden blogger gyűjteményében szerepel, mákfüggőknél kötelező darab, ezért úgy döntöttem, hogy nálam sem hiányozhat.

Tegnap délután kissé elszunyókáltam, és ébredés után elkezdtem túrni a szakácskönyveimet, mert annyira kívántam valamilyen süteményt. A mák iránt eleve napok óta vágyakozom, de még azt is elfelejtettem, hogy van itthon, ezért nagyon megörültem, amikor a spájzban rátaláltam. Innen pedig egyenes út vezetett a bögrés mákos elkészítéséhez.
Mi F. Nagy Angéla receptje szerint készítjük, de szerintem a szájhagyomány által terjesztett is ugyanez lehet.
Aki nem szereti a mákot -jó ember nem lehet…de ez csak rossz vicc-, készítse darált dióval.
Lehet tölteni krémmel, lekvárral, néha dobok bele meggyet, de magában is finom, puha sütemény.
Nagyon ajánlom azoknak, akik azt hiszik, hogy nem tudnak sütni, vagy kezdő kukták és nem rendelkeznek túl sok konyhai tapasztalattal és eszközparkkal, mert egy bögre azért csak akad otthon…


Recept

Egy tojás
Egy bögre cukor
Egy csomag sütőpor
Egy citrom reszelt héja
Egy bögre mák
Egy bögre tej
Egy bögre liszt
Késhegynyi fahéj
Vaj és liszt a tepsi kikenéséhez

A tojást a cukorral és sütőporral kikeverem, a többi hozzávalót pedig a recept szerinti sorrendben keverem a cukros tojáshoz. A sütőt előmelegítem 180 fokra.
Közepes méretű tepsit kivajazok, kilisztezek, beleöntöm a masszát és tűpróbáig sütöm. Ez légkeveréses sütőben nálam kb. 25 perc volt.
Hagyom kihűlni, utána pedig vagy azonnal megesszük, vagy lehet töltögetni két lapra vágva krémmel, lekvárral.

2008. augusztus 24., vasárnap

VKF XVIII/2. Túrós pogácsa


Másik VKF-es receptem a túrós pogácsa, az egyetlen hagyományos sós sütemény, amit készíteni szoktam.
Igazság szerint nem rajongok az élesztős tésztákért, sem az édes, sem a sós sütemények terén, ezért amikor rátaláltam erre a receptre, nagyon örültem.
A recept igen egyszerű, mindenből ugyanakkora mennyiséget kell venni hozzá, összegyúrni, pihentetni, majd sütni és kész is van. Általában nagyon nagy sikere van, akármennyit csináltam eddig – jó sokat, mert társaságba szoktam vinni - , egy órán belül írmagja nem maradt. Fő előnye, hogy ha mégis maradna belőle, akkor sem szárad ki, puha marad.
A tetejére én általában sajtot teszek, de bármilyen maggal vagy köménnyel is nagyon finom.
Jelen esetben a túrómennyiség fele félzsíros tehéntúróból, másik fele juhtúróból tevődött össze.


Recept

30 dkg túró (fele tehén-, fele juhtúró)
30 dkg vaj
30 dkg liszt
egy tojás+ még egy a kenéshez

a tetejére reszelt sajt.


A hozzávalókból a sajt kivételével tésztát gyúrok. A vajat legegyszerűbb a sajtreszelő legnagyobb fokán belereszelni.Nem kell megijedni, ha ragad, ez természetes, nem kell több liszt bele. A kész tésztát folpackba csomagolva legalább egy órát pihentetem a hűtőben, de még jobb, ha egy éjszakát vár.
Másnap kinyújtom, kiszaggatom, megkenem tojással, megszórom reszelt sajttal és előmelegített 200 fokos sütőben aranysárgára sütöm kb. 25 perc alatt. Melegen kínálom.

VKF XVIII/1. - Gyümölcsös ricotta torta


Az Ízbolygó által kiírt, túróval kapcsolatos VKF-re én két recepttel készültem, az egyik a most következő gyümölcsös torta, a másik pedig egy sós sütemény, nevezetesen pogácsa.
Nem mondhatnám, hogy különlegesek lennének, talán csak annyi a pláne bennük, hogy a hagyományos túró helyett/mellett másfajta túróféleségekkel készültek.
A tortakrémekhez, édességekhez előszeretettel használok ricottát, amely egy olasz túróféleség, a miénknél kevésbé szemcsés és száraz, ezért finomabb állagot lehet vele elérni. Persze helyettesíthető túróval is, csak ne a legsoványabbat vegyük, mert az olyan, mint a fűrészpor.
A túrótortákat általában mindenki szereti, ez most egy könnyed nyári változat, mert a tejszínt joghurtra cseréltem és a felhasznált gyümölcsök is savanykás, üdítő hatásúak. Én a túrótortát vékony, omlós tészta alappal szeretem, a tészta tényleg csak arra kell, hogy összetartsa a nagymennyiségű krémet.
Ha kevésbé lédús gyümölcsöt használok, azt a tortaalapra tettem volna, de most úgy döntöttem, hogy a tetejére kerül majd a ribizli és az áfonya, egy kis zselében, nem utolsó sorban a gyönyörű színe miatt.

Recept

A tésztához

10 dkg vaj
20 dkg liszt
egy evőkanál porcukor
késhegynyi sütőpor vagy szódabikarbóna
egy tojás
baracklekvár

A krémhez

50 dkg ricotta
3 dl joghurt
2 csomag Dr Oetker Zseléfix (hidegen keverhető
egy citrom leve és reszelt héja
5 evőkanál porcukor
összesen 50 dkg ribizli és áfonya
egy csomag piros tortazselé


A tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrom és egy órát a hűtőben pihentetem. Ezután nyújtom, kibélelek vele egy tortaformát és előmelegített 180 fokos sütőben aranybarnára sütöm vaksütéses módszerrel, melynek lényege, hogy a nyers tésztára sütőpapírt borítok, arra fél kilónyi babot/lencsét teszek, amely nehezékként funkcionál és nem engedi, hogy felpúposodjon a tészta. (A felhasznált hüvelyes már nem fogyasztható, de e célra bármikor használható.) A sütés nálam kb. 10-12 percig tartott. A tortaalapot még melegen megkenem a lekvárral és hagyom kihűlni.
A krémhez a ricottát a joghurttal botmixer segítségével krémesre keverem, hozzáadom a citrom levét, reszelt héját, a zselatin fixet és habverővel egy percig keverem. A cukrot csak ezután adom hozzá és azzal is jól kikeverem. A krémet a tésztalapra öntöm, szépen elegyengetem és beteszem a hűtőbe. Ha a krém már megszilárdult, kirakom a torta tetejét a gyümölccsel és ráöntöm a használati utasítás szerint elkészített zselét. Fogyasztásig hűtőben tartom. Célszerű előző este elkészíteni, mert az omlós tészta így jól meg tud puhulni, mire a tányérra kerül a torta.

2008. augusztus 20., szerda

Barackos rizstorta


Ha már ma ünnep van, úgy gondoltam, sütni kellene valamit. Már több napja motoszkál a fejemben, hogy rizsfelfújtat csináljak, ez a gondolat pedig ma elhatározássá szilárdult.
A felfújtat tortaformában sütöttem meg és gyümölccsel dobtam fel, így született meg a nektarinos rizstorta, avagy póriasabb nevén barackos rizsfelfújt.
A felfújt receptje Matolcsi Ildikó Étkek, tippek fortélyok című könyvéből származik, amelynek receptjei anno folytatásos regényként jelentek meg a Rakéta regényújságban. Anyukám meg kivágta a cikkeket és gyűjtötte. Nagyon szerettük ezt az újságot, és nem csak a receptek miatt.

Recept

30 dkg kerekszemű rizs
5 dl tej
egy vaníliás cukor
egy citrom reszelt héja
15 dkg cukor
4 tojás
5 dkg vaj + a forma kikenéséhez egy kevés
4-5 nektarin
fahéj

A rizst lábosban felteszem főni annyi vízzel amennyi szűken ellepi és adok hozzá egy csipet sót is. Addig főzöm, amíg a vizet fel nem szívja, ekkor felöntöm a tejjel, ízesítem vaníliás cukorral, fahéjjal, reszelt citromhéjjal. Tovább főzöm, amíg puha és krémes lesz, az utolsó öt percben adok hozzá még öt deka cukrot is, és ezzel készre főzöm. Hagyom langyosra hűlni.
A tojásokat szétválasztom, a sárgákat öt deka cukorral és öt deka puha vajjal habosra keverem, és beleforgatom a már langyos tejberizsbe. A fehérjékből öt deka cukorral kemény habot verek és ezt is óvatosan, lazán a rizsbe forgatom. Kivajazott tortaformába öntöm, a tetejét kirakom felkockázott nektarinnal és előmelegített 180 fokos sütőben tűpróbáig sütöm. Mivel magas volt a forma, nekem ez kb. egy órát vett igénybe.
Állítólag melegen kellene enni, én azonban langyosan vagy hidegen szeretem.

2008. augusztus 18., hétfő

Padlizsános fűszeres rizs


Nyári szünet van a menzán a munkahelyemen, ezért ilyenkor mindenki maga biztosítja az ebédjét.

Szeretek legalább egyszer naponta meleg ételt enni, így ki kellett valamit találnom.
Nyersanyag szűkében voltam, csak egy cukkinivég, egy padlizsán, némi rizs és fűszerek felhasználásával kellett megalkotnom holnapra az ebédet.
Ami ebből született, az a ronda de finom kategóriába tartozik, kicsit a rizottóra emlékeztet állagban, de ízhatásában inkább keleties jellegű étel. Számomra ebédnek tökéletes lesz. Az adag legalább két főre elegendő.

Recept

Egy padlizsán
Fél cukkini
Egy fej lilahagyma
Négy gerezd fokhagyma
3-4 evőkanál paradicsompüré (Mutti passata)
Oregano
Rozmaring
Római kömény
Fahéj
Egy chilipaprika
Só, olaj
10 dkg jól olvadó reszelt sajt
2 zacskó gyorsrizs

A rizst kifőzöm. Amíg fő, a padlizsánt felkockázom, 15 percre besózom, a kiengedett levétől lecsepegtetem. A cukkinit a padlizsánnal azonos módon felvágom, a hagymát, fokhagymát, chilit felaprítom.
Felforrósított olajon a hagymát megpirítom egy mokkáskanál római köménnyel, majd hozzáadom a zöldségeket, a chilit és a fokhagymát. Oreganóval, rozmaringgal fűszerezem és kb. 10 perc alatt erős lánggal puhára párolom-sütöm. A zöldség akkor megfelelő állagú, ha még kissé roppanós, de már átfőtt. Ekkor hozzáadom a paradicsompürét, a sót és a fahéjat és jól összefőzöm. Elég vastag mártásnak kell lennie. Kb. 5 perc múlva hozzáadom a főtt rizst, szintén erős lánggal pár perc alatt összesütöm, ezalatt a rizs kissé beszívja a paradicsomos fűszeres mártást, de nem lesz száraz. A lángot elzárom alatta, beleforgatom a sajtot, ha elolvadt, tálalom. Italnak jól passzol hozzá a joghurt.
Ez a fűszeres rizs padlizsán, cukkini töltésére is alkalmas.

2008. augusztus 17., vasárnap

Fetás cukkinilepények


A hétvégén nem nagyon törtem magam a konyhában, de nem is igazán kellett, mert Attila anyukája és nagymamája készített nekünk egy akkora adag szabolcsi töltött káposztát, amellyel egy hadsereget is jól lehet lakatni, így nem főztem.
Illetve ma főztem, de csak azért, hogy a szomszéd nénitől, Jucikától kapott cukkinik nehogy fogyaszthatatlanná váljanak.
A cukkiniből Nigella nyomán fetás lepényeket készítettem, de mind a fűszerezés, mind az arányok terén a saját fejem után mentem. A végeredmény finom lett, de Attila közölte, hogy olyan, mint a tökfőzelék és a tócsni jobb. Ennek ellenére azért el-elcsent a már kisütött adagból…
Ebből a mennyiségből igen sok lesz, két főre célszerű megfelezni az adagot. A lisztmennyiséget szándékosan nem tüntettem fel, ezt érzésre célszerű hozzáadni.

Recept

1.5 kg cukkini
40 dkg fetasajt
egy tojás
liszt
egy közepes fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
egy csokor petrezselyem
egy csokor kapor
só, bors
olaj

A cukkinit héjastól durvára reszelem és fél órára konyharuhára terítve szikkasztom, hogy a leve kicsepegjen. Utána még a két tenyerem közt ki is nyomkodom.
A kinyomkodott reszelt cukkinit mély tálba teszem, hozzáadom a felaprított hagymát, fokhagymát, zöldfűszereket, az elmorzsolt fetát, és a tojással, valamint liszttel olyan sűrűségű
masszává dolgozom össze, mint a tócsni tésztáját.
Sóval, frissen őrölt borssal ízesítem, majd serpenyőben, forró olajon aranybarnára sütöm az evőkanállal megformázott lepénykék mindkét oldalát.
Tálalásnál lehet még tejfölt adni mellé.

2008. augusztus 14., csütörtök

Szilvás-nektarinos lepény


Mostanában nem igazán sütöttem, ha mégis, akkor clafoutist készítettem, ha meg nem volt kedvem, desszertnek maradt a dinnye vagy más gyümölcs. Igen ám, de kezd megjelenni a zöldségeseknél a szilva, amit azért kár lenne kihagyni, enni annyira nem szeretem, de süteményekbe annál inkább használom. Most is vettem fél kilót, de hogy mit készítsek belőle, azt nem tudtam.
Ha édesség terén tanácstalan vagyok, mindig elkezdem bújni a témába vágó szakácskönyveket, aztán előveszem a jól bevált F. Nagy Angéla- féle Családi szakácskönyvet, és az abban szereplő egyszerű receptek alapján indulok el, ezekkel még kudarcot nem vallottam. Most is így történt.

Recept

4 tojás
125 gramm vaj
10 dkg cukor
egy csomag vaníliáscukor
egy csomag sütőpor
egy deci tejszín
egy kiskanál fahéj
12 evőkanál liszt
a tetejére összesen 50 dekányi szilva és nektarin (vagy más gyümölcs)

A vajat felolvasztom, megvárom, amíg langyosra hűl. A tojást a cukorral, vaníliáscukorral, fahéjjal, sütőporral habosra keverem, majd további keverés közben beleöntöm a vajat, a tejszínt, végül hozzáadom a lisztet is. A keveréket kilisztezett, kivajazott tortaformába simítom, a tetejét kirakom a feldarabolt gyümölccsel, majd előmelegített sütőben öt percig erős lánggal sütöm, aztán takarékon fejezem be. A sütési idő kb. 40 perc, az utolsó öt percben a süti tetejét még megszórtam egy kevés fahéjas porcukorral, de ez elhagyható.

2008. augusztus 13., szerda

Hal édes-savanyú mártással


Gőzerővel megy az olimpia, követjük is az eseményeket egész nap. Úgy elkapott a kínai láz, hogy elővettem a wokomat és abban főztem meg az ebédet. A kiinduló pont a fagyasztóban megbúvó pangasius – cápaharcsa – filé volt, de egyáltalán nem tudtam, mit kezdjek vele. Aztán addig néztem a pekingi közvetítést, hogy bevillant : kínai kaja lesz ebédre.
Ha nagyon éhesek vagyunk, néha viszünk haza kínait a budakalászi Corából. Attila az esetek 90 %-ban édes-savanyú csirkefalatokat szokott enni, ezen felbuzdulva én meg úgy gondoltam, miért ne lehetne valami hasonlót előállítani itthon, halból. A megvalósított ételhez végül többféle receptet kombináltam össze, a végeredmény pedig olyan jól sikerült, hogy többé nem fogjuk megvenni, inkább megcsináljuk mi. A leírás alapján bonyolultnak is tűnhet az elkészítés, de egyáltalán nem az, 45 perc alatt megvan az egész.


Recept


75 dkg pangasius (cápaharcsa) filé


A páchoz
két evőkanál szójaszósz
egy evőkanál víz
egy evőkanál olaj
két gerezd fokhagyma felaprítva
két centis gyömbérdarab felaprítva
egy kiskanál só és cukor

A bundához
Egy tojás
hat evőkanál liszt
késhegynyi szódabikarbóna
hideg víz

A mártáshoz
Egy közepes fej hagyma
Két centis gyömbérdarab
Egy paradicsom
Egy ananászkonzerv a levével
két evőkanál paradicsompüré (most Mutti Passata volt)
két evőkanál szójaszósz
egy evőkanál keményítő
egy kiskanál erőspaprika-krém
só, cukor, ecet

A halat falatnyi darabokra vágom. A pác hozzávalóit összekeverem, a halat 15-20 percig pácolom a keverékben.
Ezalatt elkészítem a mártást, amihez a wokban olajat forrósítok és egy-két percig sütöm benne a felaprított gyömbért a nagyobb darabokra vágott hagymával. Ekkor hozzáadom a nyolcadolt paradicsomot, a lecsöpögtetett ananászt, és tovább sütöm egy-két percig. Beleöntöm a szójaszószt, a paradicsompürét, az ananászlé felét, jól elkeverem, sóval, pár csepp ecettel, paprikakrémmel ízesítem, nagy lángon tovább kevergetem. A maradék ananászlében elkeverem a keményítőt és ezzel kissé besűrítem a mártást. Ha kell, még cukorral lehet édesíteni (most nem kellett). További felhasználásig félreteszem.
A bundázáshoz szükséges hozzávalókat összekeverem, és sűrű masszává dolgozom az ehhez szükséges mennyiségű vízzel. Inkább sűrűbb legyen, mint híg, mert nem fog megtapadni. Ha azt észlelem, hogy nagyon sűrű, a hal páclevével higítom, ami jó ízt ad neki.
A haldarabokat a tésztába mártom, bő, forró olajban aranysárgára sütöm, majd papírtörlőn jól lecsepegtetem. A kisült halat beleforgatom az ananászos mártásba, egy-két perc alatt összemelegítem és főtt rizzsel tálalom.
Csirkével is ugyanígy készíthető.

2008. augusztus 12., kedd

Díjat kaptam:-)


Én is megkaptam Jutkától a kreatív blogger díjat, aminek nagyon örültem, bár nem tartom magam igazán kreatívnak a konyhában, nem úgy, mint azokat, akik az én díjazottjaim.
De ne szaladjunk ennyire előre, lássuk a játékszabályokat:

1.Kiteszem a logót a blogomra.

2. Belinkelem azt a személyt, akitől kaptam.

3. Megnevezek 5 blogot.

4. Belinkelem a kiválasztott blogokat.

5. Üzenetet hagyok a díjazott személyeknek

És akik a díjat kapják:
Beatbull, a kreatívok kreatívja,
Lorien, a halászkirály,
Cserke, akinek az írásai mindig elszórakoztatnak,
Maci, a fantasztikus süteményeiért és végül, de nem utolsó sorban
Dolce Vita, akinek a blogján először akadt meg a szemem.

2008. augusztus 8., péntek

Bográcsos tarhonyáshús


Életem párja tényleg beindult a szabadtűzi főzés terén: ma ismét bográcsban készült az ebéd, amit ismét ő készített el, úgyhogy megint csak a krónikás szerepét kaptam. (Nem mintha bánnám..)
Tarhonyás húst csináltunk, ami gyakorlatilag egy sertéspörkölt pirított tarhonyával összefőzve.
A tarhonyáért az emberek általában vagy rajonganak, vagy utálják, közömbösen nem sokan viseltetnek iránta. Én a rajongótábort erősítem, bármikor képes lennék megenni. Köretként is szeretem, de a legjobb pásztortarhonyának, vagy pörkölttel összefőzve. A pásztortarhonya nálam lecsós, virslivel vagy kolbásszal készült egytálétel, szigorúan krumpli nélkül. (Másoknál gyakorlatilag a tarhonyás húst jelenti, de az nálunk külön étel.)
Régebben Attila nem volt nagyon elragadtatva tőle, most már ő is kedveli.
Ezen a téren valószínűleg rosszul szocializálódtam, mert én leginkább az igazi úttörőgombócot, azaz a gépi tarhonyát részesítem előnyben a kézi készítésűvel szemben. Gasztrociki, ez van.

Recept

80 deka sertéslapocka
15 deka füstölt szalonna (ez most elmaradt)
két zöldpaprika
egy hegyes erős zöldpaprika
2-3 közepes fej hagyma
egy közepes paradicsom
egy kiskanál köménymag
egy evőkanál pirospaprika
50 deka tarhonya
olaj, só

A művelet gyakorlatilag egy sertéspörkölt elkészítésével kezdődik, amihez a bográcsban a szalonnát kiolvasztom, megfonnyasztom rajta a köménymaggal a feldarabolt paprikákat. Rádobom a felkockázott húst, fehéredésig pirítom, majd megszórom pirospaprikával, beledobom a negyedelt paradicsomot. Pár percig kevergetve rotyogtatom, majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, sózom és majdnem puhára főzöm. Ekkor beleteszem a kevés olajon aranybarnára pirított tarhonyát, öntök rá annyi vizet, hogy ellepje, és a tarhonya puhulásáig főzöm. Ennyi idő alatt felszívja a folyadékot is, úgyhogy folyamatosan kevergetni-forgatni kell, sőt még víz is mehet alá, ha szükséges. Ha kell, még sóval ízesítem, és savanyúsággal tálalom.

2008. augusztus 7., csütörtök

Krumplis szarvaspörkölt bográcsban




Szégyenszemre idén tegnap bográcsoztunk először. Ebben közrejátszott az építkezés miatti rendezetlen kert, a nagy meleg, a babavárás, meg eddig nem volt kedvünk sem nagyon hozzá.
Tegnap azonban megtört a jég olyannyira, hogy Attila már ma is azon törte a fejét, hogy mit tudnánk ma is bográcsban főzni, pedig még a tegnapi kajából maradt ma ebédre is.
Azt viszont elterveztük, hogy ősszel gyakrabban fogunk hódolni a főzés eme szabadtűzi formájának, Miska kutyánk legnagyobb örömére (lásd fotó) .

Az első bográcsos étel idén a krumplis szarvaspörkölt lett és tulajdonképpen Attila csinálta meg, én csak a fűszerezésben meg a kevergetésben vettem részt. A héten valahogy nem kívántam igazán a húst, de ennek már nem tudtam ellenállni, amikor még csak feltettük főni, már tudtam, hogy ebből azért én is ki(v)eszem a részem.
Ezt az ételt majdnem ugyanúgy készítjük, mint a többi pörköltfélét, de a fűszerezése némileg eltér abban, hogy zöldfűszereket is használunk. Véleményem szerint a bor nem szükségszerű hozzávalója, anélkül is igen jó a végeredmény. Egy kisebb újítást azonban elkövettünk a bevált recepten: a krumplival együtt egy nagy alma felét is belefőztük. Nem rontotta el…

Recept

1 kiló szarvas pörkölthús (lapocka, lábszár)
80 dkg krumpli
15 dkg füstölt szalonna
3 közepes fej hagyma
két zöldpaprika
egy hegyes erős paprika
egy paradicsom
fél alma
egy kiskanál egész köménymag
egy kis ág rozmaring
egy kiskanál kakukkfű
4-5 szem borókabogyó
két gerezd fokhagyma
egy nagy babérlevél
egy evőkanál fűszerpaprika


A felkockázott szalonnát felteszem izzadni, majd a nem túl apróra vágott vöröshagymát, a feldarabolt paprikákat a köménymaggal megfonnyasztom rajta. Ekkor beleteszem a nagyobb darabokra vágott szarvashúst és addig pirítom, amíg szépen kifehéredik. Ekkor rászórom a fűszerpaprikát, beledobom a negyedelt paradicsomot, jól összekeverem, és felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje. Hozzáadom a babérlevelet, rozmaringot, borókát, kakukkfüvet, fokhagymát és addig főzöm, amíg a hús majdnem puha. Ekkor kerül bele a nagyobb kockákra vágott krumpli és alma. Ha szükséges, öntök még rá annyi vizet, hogy szűken ellepje, majd addig főzöm, amíg a krumpli és a hús is vajpuha nem lesz. Ezután erős tűzön kissé beforralom a szaftját.
Ubokasalátával, tejföllel és friss kenyérrel adom asztalra, száraz vörösborral kísérve.

2008. augusztus 3., vasárnap

Hortobágyi húsos palacsinta


Ma anyuék voltak nálunk, szokásos vasárnapi látogatáson. Azt nem tudtam, hogy mit főzzek, de azt viszont igen, hogy nem akarok a negyven fokban sem grillezni, sem bográcsozni a nagy hasammal.
A mentőötlet Attiláé volt, ő találta ki, hogy legyen hortobágyi húsos palacsinta.
Rögtön beleegyeztem azzal az egy feltétellel, hogy a palacsintát ő süti.
Még tegnap délután megcsináltuk a palacsintatésztát, ma reggel megfőztem a tölteléknek való pörköltet, így viszonylag gyorsan elkészültem az ebéddel.
Nálunk régebben borjúból, mostanában csirkéből készül a palacsintatöltelék. Azért, hogy elég szaftos legyen, csirke felsőcombból főzöm a pörköltet. Nem csontozom ki, csak ha megfőtt, így jobb az íze.
Előételként egy, főételként két – jól megtöltött - palacsintával beéri bárki. Fontos szabály, hogy a paprikás mártásból legalább dupla adagot kell csinálni, mert abból soha nem elég.

Én főételnek kínáltam, uborkasalátával, desszertnek meggyes-nektarinos clafoutist sütöttem.

Recept

15 db sós palacsinta
másfél kiló csontos csirke-felsőcomb
egy nagy fej hagyma
egy zöldpaprika
fél hegyes erős zöldpaprika
egy paradicsom
egy evőkanál pirospaprika
olaj, só
2 evőkanál liszt
3-4 dl tejföl

Tételezzük fel, hogy a palacsinták töltésre készen várakoznak, csak a belevalót kell megcsinálni, mint ma nekem. Ehhez pedig a csirkéből egy hosszú lére hagyott pörköltet főzök, mert a leve lesz a paprikás mártás alapja.
A pörkölthöz az olajon a hagymát kevés sóval megfonnyasztom, rádobom a lebőrözött csirkedarabokat és erősebb lánggal fehéredésig sütöm. Ekkor megszórom a pirospaprikával, mérsékelem a tüzet, felöntöm egy pohár vízzel. Ízesítem sóval, beleszórom a feldarabolt paprikát, erőspaprikát és paradicsomot, majd fedő alatt vajpuhára főzöm. Ügyelek arra, hogy legyen alatta lé. Ekkor eloltom alatta a lángot.
Ha a hús már leomlik a csontról, kiszedem, kicsontozom, mély tálba teszem, és pár evőkanál pörköltlével és egy evőkanál tejföllel botmixer segítségével pépesítem. Ezzel a masszával töltöm meg a palacsintákat, a szélüket be is hajtom, úgy tekerem fel. A megtöltött palacsintákat tűzálló tálba sorakoztatom és leöntöm a paprikás mártással, amihez a pörkölt levét felforralom és lisztes tejföllel behabarom. Az ételt 150 fokos sütőben összemelegítem, majd tálalom. Ízlés szerint meg lehet locsolni tejföllel, a tányéron és jól csúszik mellé az uborkasaláta.

2008. augusztus 1., péntek

Gombás pirítós


Már említettem korábban, hogy ha kilépünk a kertkapun és teszünk tíz lépést, a Duna-Ipoly Nemzeti Park erdejében találjuk magunkat.
Így tett tegnap Attila és igen szép gombatelepekre talált, kb. öt percnyire a házunktól. Első ránézésre az egyik típus őzlábgombának tűnt, a másikat nem ismertük. Gyorsan körbenéztem a neten, hol van a közelben gombavizsgáló, és ma reggel megnézettük a szerzeményt. Kiderült, hogy jól gondoltuk, 3-4 hatalmas őzlábgomba és egy kilónyi óriás csiperke boldog birtokosai lettünk.
Az óriás csiperkéből – amely állítólag elég ritka – gombapaprikás készült, az őzlábot simán, vajjal, fokhagymával pirítva készítettem el, persze ebbe is tettem egy kevés óriás csiperkét.

A gombapaprikás isteni lett, a pirított őzláb szintúgy, most ennek a receptje következik. Előételként vagy könnyű vacsoraként egyaránt megállja a helyét, de steakre halmozva sem lett volna megvetendő.

Nem csak emiatt, de ezután biztos gyakrabban megyünk sétálni az erdőbe és jobban a lábunk alá nézünk …

Recept

3-4 nagy őzlábgomba
3-4 óriás csiperke
3 gerezd fokhagyma
fél csokor petrezselyem
7 dkg vaj
só, frissen őrölt feketebors
pár csepp citromlé
a tálaláshoz pirítós

A gombákat nagyobb cikkekre vágom, a fokhagymát felszeletelem, a petrezselymet durvára vágom. A vajat serpenyőben felolvasztom, rádobom a gombát, a fokhagymát. Sózom, borsozom, és addig sütöm nagy lángon, amíg megpuhulnak, de azért maradjon kicsit ress, harapható. Ez maximum tíz perc. Az utolsó pillanatban rádobom a petrezselymet, keverek rajta egyet és pirítóson tálalom. Én a magam részéről pár csepp citromlét szoktam facsarni rá.