2009. augusztus 31., hétfő

Csokoládémousse


Ez a desszert igazi ínyencség a csokirajongóknak, ráadásul könnyen és gyorsan készíthető, össz-vissz két hozzávaló felhasználásával.
Fontos viszont, hogy mindenképp hagyjuk állni a krémet, mivel állás közben a tojáshab összeesik, és a jellegzetes, lyukacsos állagot csak így lehet elérni. Gyakran hallom, hogy tojáshab helyett tejszínnel készítik, az viszont nem nevezhető mousse-nak , mert a jellegzetes állaga nincs meg.
Én hetven százalékos kakaótartalmú csokoládét használtam hozzá, amitől a csokihab kevéssé lett édes, inkább férfiasan kesernyés.
Igen tömény édesség, ezért kis adagokkal kell számolni, ez a mennyiség négy kis felfújtforma megtöltéséhez volt elegendő.

Recept

15 dkg étcsokoládé
4 tojás


A csokoládét gőzfürdőn felolvasztom (Vizet forralok egy lábasban, erre ráteszek egy megfelelően illeszkedő másik lábost/fém keverőtálat, amibe az összetördelt csokoládé is belekerül. A tál alja ne érjen bele a vízbe. A forró víz alatt a lángot a legkisebbre állítom, és a gyöngyöző vízből keletkező gőz felett kíméletesen felolvasztom a csokit. )
A felolvadt csokoládét a tojások sárgájával jól kikeverem. A tojásfehérjéből kemény habot verek, és laza mozdulatokkal beleforgatom a tojásos-csokoládés masszába. A krémet kis tálkákba adagolom, majd legalább 5-6 órára behűtöm.
Lehet tejszínhabbal kínálni, én csak úgy magában szeretem a legjobban.

2009. augusztus 28., péntek

Tojással töltött dagadó


Nem szoktam töltött dagadót készíteni, az az anyósom reszortja a családban, egyik receptje már korábban szerepelt is a blogon. Mostanában viszont nem nagyon főz, Attila meg nagyon szereti, így nekiveselkedtem. A próbálkozás olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy azóta már többször is készítettem.
Nagyon jó hideg ebéd salátával ebben a nagy melegben, de a már unalmas felvágottak kiváltására is használható.
Mivel eddig mindig csak simán sütöttem meg ezt a húsrészt, és most sem terveztem másként, természetesen szóltam is a hentesnek, hogy nem kell felszúrni, sőt, nem muszáj, hogy vastagabb húst adjon. Na, emiatt akadt is egy kis nehézségünk, mert három részre kellett vágnunk a húst és ezeket a kisebb darabokat szúrtuk fel, így viszont sokkal csinosabbak lettek a töltött húsok.
A töltéshez javasoltam habzsák használatát, ami nagyon bevált, semmi nem lett maszatos és teljesen egyenletesen sikerült megtölteni a húst, ráadásul ki sem folyt sütés közben a töltelék, arról nem beszélve, hogy egy szempillantás alatt sikerült a töltést megoldani.
Ez a töltelék egy teljesen hagyományos változat, ami gazdagítható májjal gombával, a főtt tojás pedig helyettesíthető bármilyen párolt zöldséggel, de akár aszalt gyümölcsökkel is.

Recept

Egy töltésre alkalmas, felszúrt dagadó
5-6 főtt tojás
1 nyers tojás
egy közepes fej hagyma
egy zsemle, vagy egy szelet kenyér
egy nagy csokor petrezselyem
só, bors
olaj
kömény
kakukkfű

A zsemlét vagy kenyeret felkockázom (én házikenyeret használtam), és vízbe áztatom, majd kinyomkodom. A hagymát apróra vágom, a petrezselymet felaprítom. Kevés olajon megfonnyasztom a hagymát, hozzáadom a kinyomkodott kenyeret, és egy kicsit megpirítom. Rászórom a petrezselymet, keverek rajta egyet, hogy a hő hatására egy kicsit összeessen, majd hagyom langyosra hűlni. A főtt tojásokat apróbb kockákra vágom, hozzáadom a hagymás kenyeres masszát, elkeverem egy nyers tojással. Sóval, borssal ízesítem, habzsákba töltöm, és megtöltöm vele a húst. (A habzsákra nem teszek véget, így könnyebben kinyomható a massza.) A nyílást hústűvel összetűzöm, de össze is lehet varrni. A dagadót kívül sóval, kakukkfűvel és egész köménnyel bedörzsölöm, és kevés, jól felforrósított olajon elősütöm. Utána fóliával lefedem, kevés vizet öntök alá és kb. egy órát sütöm 170 fokos sütőben. Ezután 200 fokra emelem a hőmérsékletet, és a fóliát levéve pirosra sütöm a töltött húst. Ha melegen akarom tálalni, a felszeletelés előtt legalább 15 percig hagyom pihenni a húst, hogy a töltelék ne essen szét. Ha hidegen esszük, a zsírjából kivéve jól behűtöm és salátákkal tálalom.

2009. augusztus 26., szerda

Köszöntő




Ezúton köszöntöm a blog 300.000.-dik olvasóját, aki tegnap, 22.18 és 22.19 között látogatta meg az oldalt.

Persze ez a köszöntés minden olvasónak szól, természetesen beleértve a törzsolvasókat is.

Mindenkinek köszönöm az eddigi látogatásokat és kommenteket, remélem továbbra is üdvözölhetem eddigi olvasóimat a látogatók között.

2009. augusztus 25., kedd

Sárgabarackos tejszínes pite


Pont most beszéltük anyukámmal, hogy milyen érdekes, hogy még lehet sárgabarackot kapni. Amikor én gyerek voltam, ennek a gyümölcsnek is olyan rövid ideig volt szezonja, mint az epernek. Két hét alatt el is fogyott a piacokról, éppen csak jutott idő egy kis lekvárfőzésre, barackos gombócra, meg egy-két sütire. Most gyakorlatilag egész nyáron lehet kapni, bár a saját barackfánk tartja magát az ódivatú szokásokhoz: két hét amíg terem, viszont olyan finom sárgabarackot nem lehet kapni, amit saját magunk szedünk a kertben.
Ezt a hosszú barackszezont ki kell használni, így gyakran kerül süteményekbe, illetve nyersen is szeretjük.
Most éppen ebbe a barackos-tejszínes pitébe tettem.

Recept

A tésztához
17 dkg finomliszt
1 evőkanál porcukor
12 dkg hideg vaj
csipet só
2-3 evőkanál hideg víz

A töltelékhez
40 dkg sárgabarack
3 tojás
3 dl tejszín
2 evőkanál porcukor
csipet fahéj (elhagyható)
egy evőkanál mandulalikőr(vagy egy kávéskanál aroma)

A tésztához a finomlisztet összeszitálom a sóval és a cukorral. A vajat kisebb kockákra vágom, a liszthez adom, és egy villával addig nyomkodom, amíg morzsalékossá válik. Ekkor kanalanként adagolva a vizet, összegyúrom. Nekem 2 kanál víz elég volt hozzá. A tésztát folpackba csavarva egy órát pihentetem a hűtőben.
Ha ez az idő eltelt, lisztezett felületen kinyújtom a tésztát és kibélelek vele egy tetszőleges (kb. 25 centis) sütőformát úgy, hogy az oldalára is jusson belőle. Nem kell megijedni, ha nem sikerülne a nyújtás, én kisebb darabokra vágtam a tésztát és tenyérrel lapogattam a formába.
A tésztát megszurkálom, fóliát terítek rá, erre nehezéket (bab/lencse) teszek, és előmelegített 200 fokos sütőben 10 percig sütöm.
Amíg a tészta sül, elkészítem a tölteléket. A barackokat kimagozom és negyedekbe vágom. A tojást a cukorral, tejszínnel, fahéjjal és a likőrrel habosa keverem.
Az elősütött tésztáról leveszem a nehezéket és a fóliát és kirakom a sárgabarackkal, majd ráöntöm a tojásos tejszínt. A sütő hőmérsékletét 180 fokra csökkentem és addig sütöm a süteményt, amíg a krém kocsonyássá-rezgőssé válik. Ez kb. 25 perc. Hűtve tálalom.

2009. augusztus 19., szerda

Csirkés sült tészta


Ismét egy maradékfelhasználós recept, bár ezúttal a csirkecombot kifejezetten ehhez az ételhez sütöttem, csak sóval, a bőre alá dugott zsályalevelekkel és kakukkfűvel ízesítve, és mellédobtam egy egész fej héjas fokhagymát, ez utóbbi is szerepet kap majd az ételben. (A tepsiben maradt szaftot nem szabad kiönteni, mert ez a tésztamártás alapja.)
Önmagában egy cukkinivel, két csirkecombbal, némi tésztával és tejszínnel nem sok mindent lehet kezdeni – főleg nem egy ilyen jó étvágyú családban, mint a miénk - , de ezek kombinálásával nagyon jó kis egytálételt lehet összehozni igen rövid idő alatt.

Recept

2 egész sült csirkecomb
a csirkével együtt sült fokhagyma
egy fej hagyma
egy cukkini
2 dl tejszín
40 dkg tészta (most fusili)
só, bors
8 dkg reszelt sajt (elhagyható)

A csirkecombokról leszedegetem a húst és szálasra tépkedem. A sült fokhagymagerezdeket kinyomom a héjából, és a csirkehússal együtt félreteszem.
A csirke sütésekor keletkezett szaftot lábosba öntöm és felforrósítom. Rádobom a felszeletelt hagymát és üvegesre sütöm. Ekkor hozzáadom a nagyobb kockákra vágott cukkinit, és addig sütöm, amíg majdnem megpuhul. Ekkor belekeverem a csirkehúst és a sült fokhagymát, ezzel átforgatom, hozzáöntöm a tejszínt és kb. öt perc alatt összeforralom. Sózom, borsozom, leveszem a tűzről. Nem baj, ha a mártás nagyon folyós, majd a tészta felszívja a felesleges nedvességet. A tésztát a ragu készítése közben kifőzöm, jól lecsepegtetem és a csirkés tejszínes öntettel összeforgatom abban a tepsiben, amelyben a csirkét sütöttem, így a sült ízes levéből nem megy kárba semmi. Ha van kedvem, megszórom reszelt sajttal, és 180 fokos sütőben kb. húsz perc alatt összesütöm az ételt.

2009. augusztus 17., hétfő

Paradicsomos padlizsánsaláta


Korábban már beígértem egy újabb padlizsánsaláta receptet, most ez következik.
Tulajdonképpen ez a saláta több recept házasításának eredménye, kicsit olyan, mint az olasz caponata, de a fűszerezés miatt enyhén közel-keleties beütéssel.
A nagy nyári melegben hidegen akár előételként, akár könnyű főételként is megállja a helyét, de langyosan is igen finom. Mivel az ízek jéghidegen nem érvényesülnek, célszerű a salátát legalább fél óráig szobahőmérsékleten tartani, mielőtt megennénk.


Recept

3 közepes méretű padlizsán
3 szem paradicsom
egy nagy fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
egy marék olajbogyó
egy evőkanál paradicsompüré
egy csokor petrezselyem
8-10 levél bazsalikom
egy mokkáskanál római kömény
egy mokkáskanál fahéj
egy evőkanál citromlé és reszelt citromhéj
olívaolaj

A padlizsánokat hosszában négybe vágom, majd felkockázom. (Nem szabad túl apróra vágni, mert akkor a főzés közben szétmegy.). A kockákat tálba teszem, besózom és 20 percig pihentetem, majd, ha a levét kiengedte, leöblítem és lecsepegtetem.
A hagymát félfőre vágom, és 2 evőkanál olívaolajon pirítani kezdem, közben rászórom a római köményt. Amikor a hagyma már üveges, hozzáadom a padlizsánt, belereszelem a fokhagymát, ízesítem a fahéjjal, és addig sütöm-párolom, amíg meg nem puhul. Ha a padlizsán puha, hozzáadom a felnegyedelt paradicsomot és a paradicsompürét, és addig főzöm, amíg a paradicsom elveszti a formáját és mártásszerűvé válik. Ekkor hozzáadom a felaprított zöldfűszereket és a felkarikázott olajbogyót, sózom, ízesítem a citromlével és –héjjal. Ezt követően vagy langyosra hűtve tálalom, vagy tálalásig hűtőszekrényben
tartom.

2009. augusztus 14., péntek

Mogyoróvajas csokis keksz


Egyik hétvégi bevásárlásunk alkalmával a kosaramban landolt egy üveg földimogyoró vaj a „Lidi”-ben. Gyerekkoromban ettem már ilyet, ízlett is, de felnőtt fejjel inkább arra voltam kíváncsi, sütéshez milyen lehet. Ki is néztem az allrecipes.com-on egy jó kis kekszreceptet. Még szerencse, hogy ezen az oldalon találtam a leírást, mert nem várt krach következett be sütés előtt: a digitális mérlegem eleme végleg kilehelte a lelkét. Szerencsére ezen az oldalon a receptek anyaghányada mind amerikai csészés rendszer szerint, mind pedig metrikusan meg van adva, így meg tudtam csinálni a kekszet bögre segítségével, amelyet egyébként nagyon utálok, de most az egyszer jól jött. Azóta beszereztem a mérleghez a megfelelő elemet, a ki készülék továbbra is kitűnően szuperál.
A kekszre visszatérve: az eredeti receptet még kiegészítettem csokidarabokkal, és nem csalódtam, a mogyoróvajtól kicsit puha, nyúlós (nem tudok rá jobb szót), csokis sütemény lett a végeredmény, nem kell belőle sokat enni, hogy az ember csillapíthassa édesség utáni vágyát.
Annak ellenére, hogy bögrével mértem, a mértékegységeket pontosan adom meg, szerintem süteményeknél ez a célravezetőbb.

Recept

26 dkg földimogyoró vaj (darabosat használtam)
11,5 dkg puha vaj
egy tojás
10 dkg kristálycukor
11 dkg barnacukor
15,5 dkg liszt
3 evőkanál tej
egy teáskanál vanília kivonat
egy teáskanál sütőpor
csipet só
5-6 dkg étcsoki (60%-os)

A sütőt 180 fokra előmelegítem, amíg ez folyamatban van, elkészítem a tésztát.
Ehhez a a földimogyoró vajat, a vajat és a kétféle cukrot krémesre keverem. Hozzáadom a tojást, a tejet és a vaníliát, és ezzel is egyneműsítem. A lisztet, sót és a sütőport összeszitálom, majd a mogyoróvajas keverékhez adom, jól kikeverem. A végén beleszórom az apróbb darabokra vágott étcsokit. Egy tepsit sütőpapírral kibélelek, a masszából evőkanálnyi adagokat veszek ki és golyóvá gyúrom, majd a tepsire sorakoztatom, egymástól elég távol, mert sülés közben szétterül a keksz. A golyókat villával lelapítom, úgy, hogy a villa fogazata mintát hagyjon rajta, majd ezt az első mintára merőleges irányban is megismétlem. Állítólag ez a hagyományos formája ennek a keksznek. A megformázott süteményeket az előmelegített sütőben 8-10 perc alatt kisütöm.
A mennyiségből elvileg 36 darab lesz.

2009. augusztus 11., kedd

Könyvajánló: Rick Stein - Francia Odüsszeia


Az Alexandra Kiadó rendkívüli akciójának köszönhetően féláron jutottam hozzá Rick Stein Francia Odüsszeia című könyvéhez.
Rick Stein Nagy-Britannia egyik kedvenc szakácsa, számomra az első számú halszakács, erről ebben a könyvben is tanúbizonyságot tesz. A könyvből azonos címmel tévésorozat is készült, amely nálunk a TVPaprikán volt látható.
A Francia Odüsszeia fényképekkel gazdagon illusztrált útinapló és szakácskönyv is egyben: a szerző otthonából, a cornwalli Padstowból indulva bárkán csorog le Bordeaux-n keresztül Marseille-be a francia csatornarendszeren, miközben az egyes tájegységek jellegzetes ételeit bemutatja, sőt alkalomadtán meg is főzi.
A könyv újdonsággal szolgálhat azoknak is, akik a tévésorozatot már látták, ugyanis olyan receptek is találhatók benne, amelyek a filmben nem láthatók.
A kötetben először az útinaplót olvashatjuk, ezt követi a szakácskönyv, amely levesek és előételek, könnyű ebédek, hal-és kagylóételek, szárnyas-és vadételek, húsételek és belsőségek és desszertek receptjeit osztja meg az olvasóval. Külön kiemelendő az utolsó fejezet, amelyben számos köret, illetve francia alapkészítmény leírását tartalmazza a pommes sarladaise-től a rouille-ig.
Nekem azonban egy dolog hiányzik, ami nem más, mint a megöregedett Jack Russell terrier, Chalky, Stein hűséges társának fényképe, aki ezt az utat már csak a szerző gondolataiban kísérte végig.

2009. augusztus 10., hétfő

Fűszeres morzsában sült hal


Ez egy igazán gyors és könnyű recept, ezúttal hallal, a Good Food nyomán. Azoknak is ajánlom, akik egyáltalán nem tudnak főzni, mert ennek az elkészítéséhez főzőtudományra nincs is szükség. A korma curry fűszerkrém szerintem más hasonló fűszerkrémmel, vagy akár pestoval is helyettesíthető, a hal felcserélhető vékony szelet elősütött csirkemellel vagy sertéskarajjal is. Az egész művelet sütéssel együtt nem tart tovább fél óránál és máris kész az ebéd/vacsora.
A hallal együtt köret gyanánt pár szem paradicsomot és hagymát is sütöttem, szerintem a paradicsomot nem szabad elhagyni, mert nagyon jól passzolt az indiai fűszerezésű morzsához. Célszerű vastagabb szelet használni, úgy jobban is mutat az étel, de sajnos nekem ilyen vékonyka filé álltak a rendelkezésemre.
Azért Attila kedvére egy kis krumplipüré is készült, nehogy éhen maradjon.

Recept

6 szelet fehér húsú tengeri hal
3 szelet házi kenyér (kb. 15 dkg)
egy teáskanál erős paprikakrém
egy tasak
korma curry fűszerpaszta
2 gerezd fokhagyma
4 szem paradicsom
2 kisebb fej hagyma
vaj a tepsi kikenéséhez
só,
fél citrom

A halat besózom, a citrom levével megcsepegtetem és kb. negyed órát állni hagyom. A fűszeres morzsához a kenyeret aprítógéppel morzsává őrlöm, hozzáadom a fűszerpasztát és ezzel is megpörgetem. A fűszeres morzsához keverem a lereszelt fokhagymát és a paprikakrémet.
A halszeleteket kivajazott tepsibe fektetem és kézzel rájuk nyomkodom a fűszeres morzsát. A paradicsomokat és a hagymákat félbe vágom, kevés sóval ízesítem és elrendezem a hal körül.
A halat előmelegített, 200 fokos sütőben addig sütöm, amíg a morzsa ropogós lesz és aranybarna színt kap. Ez kb. 12-15 perc. A sült zöldséggel és krumplipürével tálalom.

2009. augusztus 5., szerda

Padlizsánfasírt


Továbbra is tart a padlizsán-mániám, igyekszem minél több formában elkészíteni, és persze folyamatosan vadászom a recepteket. (Aki szintén szereti ezt a zöldséget, annak jó hír, hogy még egy padlizsánsaláta recept van a tarsolyomban, hamarosan felteszem.)
Így találtam a padlizsánfasírt receptjére a Blikk Nők Konyha júliusi számában. Először kicsit kételkedtem, hogy össze fog állni a massza, nekem több morzsát kellett használni, mint amennyit a recept írt, de végül sikerült és a végeredmény is finom lett. A fűszerezésen azért szokás szerint változtattam, a petrezselyem mellé tettem hozzá bazsalikomot, egy kevés római köményt és fokhagymát is.
Jó könnyű nyári étel – annak ellenére, hogy olajban sült - , azoknak ajánlom, akik szeretik a rántott zöldségeket, de azt is elviselik, ha van az ételben egy kis plusz csavar.


Recept

60 dkg padlizsán (három kisebb méretű darab)
két tojás
10-15 ek. zsemlemorzsa (nálam házikenyér-morzsa)
pár szál petrezselyemzöld
4-5 levél bazsalikom
egy csipet őrölt szerecsendió
egy mokkáskanál őrölt római kömény
két-három gerezd fokhagyma
só, bors
olaj a sütéshez

A padlizsánt meghámozom és nagyobb kockákra vágom. Forró sós vízben puhára főzöm, jól lecsöpögtetem, majd hagyom kihűlni. Botmixerrel pépesre töröm, hozzáadom a felaprított zöldfűszereket, a tojásokat, a reszelt fokhagymát, szerecsendiót, sózom, borsozom, és annyi zsemlemorzsával keverem össze, hogy vizes kézzel formálható masszát kapjak (ez legalább 10 evőkanál). Kisebb fasírtokat formázok a padlizsános krémből, a maradék morsába forgatom és forró olajban aranybarnára sütöm. Hideg tejföllel/joghurttal és hagymás paradicsomsalátával tálalom.

2009. augusztus 3., hétfő

(Bögrés) csokikocka


Ha már van egy gasztroblogom, azért néha nem ártana írni is bele….
Igen, mostanában nem nagyon posztolok, jól elszórakozom Zsófival, játszunk, pancsolunk, s van, amikor csak nézem, mert nagyon szeret egyedül játszani. Persze főzök is, de egyszerű kajákat, amelyek már vagy fent vannak a blogon, vagy nem tartom érdemesnek őket külön bejegyzésben megemlíteni, netán elfogy a végeredmény, mielőtt lefotóznám.
Meleg ide vagy oda, én azért még a kánikulában is gyakran bekapcsolom a sütőt, főleg, ha süteményre vágyom. Ilyenkor a gyorsan összedobható édességek a nyerők, ez nálam általában valamilyen kevert sütemény, mint ez a csokikocka, amit egy Rama-receptes füzetből puskáztam. Elvileg bögrés süteményről van szó, de pontos mértékegységeket is közölnek. Ez jó, mert én a bögréseket nem szeretem készíteni.

Recept

10 dkg puha vaj
15 dkg kristálycukor (fél bögre=1.5 dl)
2 tojás
2 dl tej (kétharmad bögre)
18 dkg liszt (egy bögre=3 dl)
2 evőkanál keserű kakaópor
egy csomag sütőpor
mokkáskanál őrölt fahéj
8 dkg keserű csokoládé

A vajat habosra keverem, beleszórom a cukrot, és ezzel is jól kikeverem. A masszához egyenként keverem hozzá a tojásokat, utána hozzáadom a tejet. A lisztet, kakaót, fahéjat és a sütőport összeszitálom, majd ezt is a vajas-cukros keverékhez adom. Egy szögletes tepsit, vagy jénai tálat kivajazok és beleöntöm a kakaós masszát. Az étcsokit kisebb darabokra töröm, vagy késsel összevágom és megszórom vele a sütemény tetejét.
A sütőt 160 fokra előmelegítem, majd kb. 25 perc alatt megsütöm benne a süteményt.
Tálalható magában, valamilyen öntettel, esetleg egy gombóc vaníliafagyival, tekintettel a melegre…