2008. július 29., kedd

Padlizsánkrém variációk


A családunk erdélyi ága hatására évtizedek óta készítünk és eszünk – főleg – nyáron padlizsánkrémet, amely manapság igen divatossá vált kenyérre való kence.
Már korábban is említettem, hogy vita dúlt az ortodox és reformpárti családtagok közt az ételt illetően, ugyanis az eredeti receptet Erdélyből magukkal hozó nagyszüleim nem tettek bele fokhagymát, a főzni kedvelő és tudó anyukám tesz bele. Két tűz közé pedig apu került, aki tisztelte ugyan a hagyományt, de nagyon szerette a fokhagymát.
Végül mindenki a maga szájíze szerint csinálta. Én mindenesetre a fokhagymásra szavazok.
Másrészt szeretek új ízeket is kipróbálni, ezért legutóbb joghurttal, közel-keleti fűszerekkel ízesítve készítettem el.
Úgy látszik, ez az étel családunkban mindig is a konfliktusok forrása lesz, mert az arabos ihletettségű krémbe én tettem pár levél mentát, erre Attila közölte, hogy ő így nem eszi meg (pedig finom volt…). Már előre kíváncsi vagyok, hogy ha a lányom megszületik és felcseperedik, vele min fogunk összetűzni a padlizsánkrémmel kapcsolatban.

Recept

A hagyományos változathoz

2 padlizsán
közepes fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
fél dl olívaolaj
mustár
citromlé
só, bors

A joghurtos verzióhoz

2 padlizsán
két kiskanál tahina (szezámmagkrém)
egy kis pohár joghurt
3-4 gerezd fokhagyma

késhegynyi őrölt római kömény
só, 3-4 levél friss menta

Mindkét változathoz először megsütöm a padlizsánt. Általában sütőben csinálom, csak beteszem tepsibe és addig sütöm, amíg a héja megfeketedik. Ez kb. 40 perc. Utána lehúzom a héját és a húsát tálba teszem. (Trükk: a forró sült padlizsánt megspriccelem hideg vízzel, a tepsire borítok egy-két percre egy konyharuhát. A kialakuló gőztől szinte ledobja a héját.)
A hagyományos változathoz a padlizsánt botmixerrel pépesítem, hozzáadom a zúzott fokhagymát, finomra vágott hagymát, ízesítem mustárral, citromlével, sóval és borssal, majd habverővel belekeverem az olívaolajat úgy, mint a majonézhez szokás.
A joghurtoshoz éppen csak összevagdalom a padlizsánt, hozzáadom a tahinát, a joghurtot, felaprított fokhagymát és mentát. Sóval, római köménnyel ízesítem, összekeverem.
Mindkét változatot behűtöm, tálalás előtt kb. 20 percig szobahőmérsékleten hagyom állni, és friss kenyérrel vagy pirítóssal, paradicsom és fekete olajbogyó kíséretében tálalom. A képen a joghurtos látató.


2008. július 27., vasárnap

Fish & chips citromos salsával



Törekszem arra, hogy minél több halat együnk, ezért – mint múlt hétvégén – ma is hal volt a vasárnapi ebéd. Méghozzá nem is akármilyen: sárga tőkehal. Ez a halacska kb. 25-30 centi hosszú, torpedó alakú, tűhegyes fogakkal rendelkező vízi állatka, és nem mellesleg nagyon finom. Mivel elég kicsik, úgy gondoltam, nem fogok vele vesződni és a lehető legegyszerűbben egészben sütöm meg. Egyébként is nagyon szeretem egészben sütni a halat, majd evéskor elbíbelődni a szálkákkal. Aki ezt nem kedveli, filéből is elkészítheti, bár ennek a halnak a filéje elég kicsike lenne.

A tradicionális fish & chips vízből/sörből, tojássárgájából és –fehérjéből liszttel kevert mártótésztában megforgatva kerül kisütésre, én azonban elegendőnek tartottam a halakat egyszerűen lisztben megforgatva vaj és olaj keverékén megsütni. A krumplit hosszúkás hasábokra vágtam, olajban egyszerűen kisütöttem.
A fish&chipshez dukál valamilyen kísérő mártás is, alapesetben legalább ecet és só, én a savanykás ízvilágot egy Nigellától kölcsönzött citromos salsával állítottam elő, ami olyan jól sikerült, hogy bizonyosan meg fogjuk ismételni. A salsa receptje az Egész évben nyári ízek (Forever Summer) című könyvében található, grillezett szardínia kísérőjeként. A citromos fűszeres mártás sült krumplival mártogatva is nagyon ízletes.

Recept

fejenként két kb. 25 dekás sárga tőkehal egészben
liszt, só
olaj és vaj keveréke a sütéshez
köretnek sült krumpli

A citromos salsához

egy egész és egy fél citrom
egy csokor petrezselyem
négy-öt ág menta letépkedett levelei
egy közepes fej hagyma (legjobb a lila)
só, bors
1 deci olívaolaj

A salsát készítem el először, hogy legyen ideje lehűlni, összeérni a tálalásig. Ehhez a hagymát, a petrezselymet és a mentaleveleket finomra aprítom, ráfacsarom a fél citrom levét. Az egész citromot meghámozom úgy, hogy a fehér belső héja se maradjon rajta, majd a gyümölcs húsát kisebb kockákra vágom és beleforgatom a hagymás fűszeres keverékbe. Sózom, borsozom, felöntöm olívaolajjal és a hűtőben érlelem kb. egy órán át.

Étkezés előtt frissen sütöm meg a krumplit és a halat. A halakat a sütés előtt bevagdalom - oldalanként 3-4 vágás elég – , besózom és kb. 10 percig állni hagyom. Utána lisztbe forgatom, majd forró vaj és olaj keverékén aranybarnára sütöm.
A sült halat a krumplival és a citromos salsával tálalom.





2008. július 26., szombat

Töltött paprika


Mostanában gyakran találkozom a gasztroblogokon a töltött paprikával, ami nálunk is nagy kedvenc, így arra gondoltam, szombati ebédnek pont megfelelő lesz.
Ebből az ételből, pontosabban a töltelékből dupla adagot szoktam készíteni, mert a maradék húsos masszából mindig kiveszek 6-8 gombócnyit, megformázom, lefagyasztom és amikor nincs kedvem vagy időm nagyobb léptékű főzőcskézéshez, előkapom és valamilyen mártásban megfőzve gyors ebédet/vacsorát tudok összeütni. Ehhez a recepthez a mennyiségeket így is adom meg, aki viszont csak egy étkezésre való adagot - ami szintén elég emberes – akar készíteni, felezze meg.
Egyébként a mi családunkban a paradicsomlében főzött, édeskés, zellerrel ízesített töltött paprika a szokásos, viszont Attiláéknál vízben főzik meg és utána paradicsomos rántással sűrítik. A kettőnek szerintem teljesen más az íze és az állaga is.

Recept

1 kg darált sertéshús
25 dkg főtt rizs
2 közepes fej hagyma
4 gerezd fokhagyma
2 tojás
fél csokor petrezselyem
egy evőkanál fűszerpaprika
só, bors
6 db töltenivaló zöldpaprika
2,5 liter paradicsomlé
egy öklömnyi zellergumó fele
egy-két szál zellerzöld
liszt, olaj
cukor ízlés szerint.


A töltelék elkészítésével kezdem. Ehhez mély tálba teszem a húst a kihűtött rizst, beleszórom a finomra aprított hagymát, a kipréselt fokhagymát, az apróra vágott petrezselymet. Ízesítem sóval, borssal, paprikával és a két tojás hozzáadásával homogén masszává gyúrom. kiszedem,
A paprikák csumáját kiszedem, ha nem elég széles a „szájuk”, éles késsel egyenletesre vágom, hogy könnyebben tudjam tölteni. A masszát kézzel a paprikákba töltöm, az aljukat néha-néha óvatosan az asztalhoz ütögetem, így több töltelék fér bele. A hat darab paprika mellé még hat gombócot is formázok a húsból, a maradék töltelékből pedig ezúttal hét gombócot még le is fagyasztottam.
Jó nagy lábosba beleöntöm a paradicsomlét, beledobom a zellerzöldet és a felszeletelt zellergumót. Ízesítem sóval, kevés cukorral és felforralom. Ha a paradicsomlé már forr, óvatosan beleengedem a paprikákat és gombócokat és lassú forralással puhára főzöm, ez kb. 45 perc. Ezalatt lisztből olajjal rántást készítek. A puha paprikákat és húsgombócokat kihalászom a paradicsomléből, beleöntöm a hideg vízzel elkevert rántást és pár perces forralással besűrítem. Ízlés szerint cukorral édesítem, visszateszem a paprikákat és gombócokat, majd pár perc alatt készre főzöm.
Sós vízben főtt krumplival vagy kenyérrel szoktuk enni.

2008. július 20., vasárnap

VKF XVII/2.- Ananászos csirkesaláta


A VKF aktuális fordulójára készítettem még az ananászos csirkesalátát is, amely szintén anyukám receptje, ezúttal is egy kissé átalakítva.
Ami fontos ennél a salátánál, hogy ne főtt, hanem sült csirkemellet használjunk hozzá, és az ananász ne konzerv, hanem friss legyen, így jutunk ugyanis a megfelelő végeredményhez, amely egy kellemesen üdítő, de semmiképp sem édes saláta.
A két fő alkotóelemen kívül – csirke és ananász – bármit beletehetünk, ami egy salátába illik – bár Váncsa mester szerint minden saláta, amit annak nevezünk - , például jégsalátát, uborkát, paradicsomot, avokádót, stb. Én ezúttal uborkát használtam a frissesség jegyében.
Az öntete eredetileg majonézes-tejfölös mártás, de én könnyítettem rajta, joghurtot és tejfölt használtam hozzá.

Recept

Egy fél sült (grillezett) csirkemell
Egy kisebb ananász
Egy fej fehérhagyma
Fél kígyóuborka
Egy pohár tejföl
Egy pohár joghurt
Fél csokor petrezselyem
Só, bors
Egy evőkanál ketchup


Mivel én direkt a salátához sütöttem a csirkét, először azt készítettem el: a fél mellet lapjában kettévágtam, sóztam, borsoztam, kevés szójaszósszal meglocsoltam és grillserpenyőben megsütöttem, majd hagytam kihűlni.
A saláta elkészítésekor a csirkemellet kisebb szeletekre vágom, az ananászt megtisztítom és először szeletekre, majd a csirkével hasonló méretű darabokra aprítom. Az uborkát is feldarabolom, a lilahagymát félfőre vágom. A hozzávalókat salátástálba teszem, a felaprított petrezselyemmel összekeverem és leöntöm a joghurtból tejföllel és a fűszerekkel kikevert öntettel.

Ui.: Csak bízom abban, hogy DV az ananászért és ketchupért nem üt...

VKF XVII/1.- Krémsajtos grapefruit-saláta


Dolce Vita a XVII. VKF-re izgalmas saláták receptjeit várja. A témaválasztás nagyon időszerű, hiszen a tomboló nyárban mindenkinek jól esik egy saláta könnyű ebédként vagy vacsoraként fogyasztva.
A fordulóra két recepttel készültem, melyek közös vonása, hogy mindkettő gyümölcs felhasználásával készült, de egyikre sem lehet mondani, hogy a desszertként jól ismert gyümölcssalátáról lenne szó.
A krémsajtos grapefruit-saláta számomra nosztalgikus fogás, anyukám készített gyerekkoromban krémsajttal gyümölcssalátát, ez annak egy egyszerűbb változata. Desszertként, de előételként is fogyasztható, pikáns ízű saláta, a grapefruit édes-savanykás ízéhez nagyon jól passzol a lehelletnyire sós sajt.

Recept

Két (lehetőleg) rózsaszín grapefruit
Egy doboz Philadelphia krémsajt
2 evőkanál joghurt
egy kiskanál porcukor
a tetejére dió

A grapefruitot meghámozom, leszedem a fehér kesernyés burkát is, majd vékony karikákra vágom. Az öntethez a sajtot a joghurttal, cukorral és a grapefruit hámozásakor visszamaradt gyümölcslével krémesre keverem és a gyümölcsökre öntöm. A diót zsiradék nélkül serpenyőben pár perc alatt megpirítom és ezzel szórom meg a salátát.
Naranccsal is el lehet készíteni, de akkor veszít a pikantériájából. Gazdagabb változata, ha almaszeletekkel vegyítjük a grapefruitot.
(Ma egyébként apás ebédet készítettem – rántott hús, a változatosság szerint krumplipürével - és a hús mellé én ezt a salátát ettem.)

2008. július 19., szombat

Tengeri durbincs zöldfűszeres vajjal



Már a héten tudtam, hogy hétvégén halat készítek, annyira megkívántam, csak az nem volt tiszta, hogy milyet.
Ma bevásárlás során érdekes eszmecserét folytattunk a halaspultban tevékenykedő bácsival, aki maga is nagy halfogyasztó, és augusztusi, kanadai útja során tengeri halászat részese is lesz Vancouver partjainál. Szerencsés ember ….Mi a halak felől kérdezősködtünk, ő meg a szabolcsi töltött káposzta iránt mutatott nagyobb érdeklődést.
Aztán persze halat is vettünk, makrélát, sárga tőkehalat, meg az ő ajánlására tengeri durbincsot. Ez utóbbi végezte ma a tányérunkban.
Már korábban írtam, hogy a halat szerintem nem érdemes túlfűszerezni, ennek megfelelően zöldfűszerekkel, vajjal a sütőben sütöttem meg az egészben hagyott durbincsokat.


Recept

2 tengeri durbincs (kb. 50-50 dekásak)
10 dkg vaj
egy citrom
fél csokor petrezselyem
egy ág bazsalikom
egy ág rozmaring
egy gerezd fokhagyma
egy szál póréhagyma
só, bors

A halak elvileg konyhakészen kerültek hozzám, de mindig hagynak rajta pikkelyt, úgyhogy meg kellett kapargatnom őket. Ezután előkészítettem őket, ami abból áll, hogy oldalanként négy bevágást ejtek rajtuk a gerincig, anélkül, hogy átvágnám, majd bedörzsölöm a halakat kívül-belül sóval és rájuk facsarom a citrom felének a levét. Amíg állnak, a vajból a felaprított fűszerekkel és fokhagymával fűszervajat készítek, adok hozzá citromlét és egy fél citrom reszelt héját is, majd ezzel a vajjal megmasszírozom a halak oldalát úgy, hogy a vágásokba is jusson, ami marad, azt pedig a hasüregükbe tömöm. Egy tepsibe beleteszek fél citromot felkarikázva, a négy-öt centis darabokra vágott pórét, majd belefektetem a halakat is. Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 15-20 perc alatt megsütöm őket. Közben párszor meglocsolom a fűszeres vajjal.
Közkívánatra krumplipüré volt a köret. Javaslom, hogy a hal mellett sült citromot is együk meg, én imádom…



2008. július 16., szerda

Einstand, avagy az enyém (is) az üveggolyó!


Jutka révén engem is el- illetve megtaláltak az üveggolyók, úgyhogy elgondolkodtam és nálam az ABC betűi az alábbiakat juttatták eszembe. Bár igyekeztem a nevektől elvonatkoztatni, a számomra fontos két-és négylábú társak azért bekerültek.

A –Attila, anya, ananász
Á –álom, árvácska
B –Boni, baba, belga(Belga?), bor
C –cukor, cifra, citrom
Cs –csoki (!), cseresznye, Csüli
D –dinnye, dal, dugó
Dz –Dzurinda (túl sok Híradót nézek…)
Dzs -dzsem,
E - eper, elefánt, Eszter
É - édes, élet (vagy inkább vessző nélkül)
F - fehér, fekete, fűszer
G -Gordon, grill, gyros
Gy –gyengéd, gyömbér
H -hús, hal
I -ital, illat
Í -íz, íj
J- játék, jóság
K –kutya, Koni, konyha
L- lány,ló
Ly-lyuk
M –Miska (első és második) marha, malac, málna
N – nap, nő, nektár

NY-nyár,nyugdíj, nyargal
O –olvas, orgona, olasz
Ó-óra, óriás
Ö-ökör
Ő-ősz, őszibarack
P- pizza, párna, papa
Q- quesadilla
R –Rico, ropogós, rumba
S – sárga, saláta
Sz –szilva, szalma
T – tavasz, tészta, telefon
Ty – tyúk, Tyúkocska (másnéven Boni)
U –uborka, utálat
Ú –újság, út
Ü- üsző, ütő, üdítő
Ű –űr
V –vihar, vadság
W –Waldorf, waffel
X- Xavér
Y –YMCA
Z- zöld, zendülés
Zs- Zsófi, Zsuzsi, zsenge

Kíváncsi lennék, hogy
Loriennek és BeckZsunak mi jut erről eszébe…



2008. július 14., hétfő

Fehérboros flekken padlizsánsalátával





A hétvégi grillezés alkalmával flekkent sütöttem, de ezúttal a húst a megszokottól eltérően, fehérbor felhasználásával, kevesebb olajjal pácoltam.
A tarja mellé készítettem
padlizsánsalátát, amelynek receptje már korábban is felkerült a blogra, azonban ezúttal kicsit nyáriasítottam rajta. A padlizsánt grillen sütöttem meg, tettem bele aszalt paradicsomot elhagytam a szardellafilét, balzsamecetet,a fűszereket, öntetet sem készítettem, mert az aszalt paradicsom pácolásához használt fűszeres olajjal öntöttem le. Nagyon finom lett, a friss paradicsom pedig kellően savanykássá is tette.
Volt még tzatziki is, mert Attila ezt jobban kedveli, mint a padlizsánsalátát, de erről fénykép nem készült.

A flekken receptje

Fejenként két szelet nem túl zsíros tarja
Egy deci fehérbor
Két deci olaj
Két ág rozmaring
Tíz szem borókabogyó a kés lapjával kissé megnyomkodva
Egy mokkáskanál római köménymag
Egy evőkanál magos dijoni mustár
Egy kiskanál erőspaprika-krém
Két gerezd fokhagyma felaprítva


A szeleteket a sütögetést megelőző este szoktam bepácolni, de az sem gond, ha egy-két nappal korábban készül el.
A húsokat az inaknál bevagdalom, nehogy összeugorjanak sütés közben, majd húsklopfolóval megveregetem. Én a szeleteket átszövő zsírosabb részeket nagyon éles késsel kicsit be is szoktam metszeni, ügyelve arra, hogy át ne vágjam, mert tapasztalatom az, hogy így ezek a részek pörcösebbre-ropogósabbra sülnek, a zsír könnyebben tud eltávozni belőlük.
A húsokat enyhén sózom, majd a többi hozzávalóból készített pácban egy éjszakán át érlelem hűtőben. A sütés előtt legalább egy órával korábban kiveszem a hűtőből és hagyom, hogy szobahőmérsékletre melegedjen. Ezalatt van idő előállítani a faszénparazsat. Ha már kellően izzik a faszén, grillrácson piros-ropogósra sütöm a hússzeleteket.

2008. július 13., vasárnap

Citromfagyi


Ma anyukámék jöttek látogatóba. Mivel dúl a forróság és a grillezés megpróbáltatásai után kell valami, ami enyhülést biztosít, egyértelmű volt, hogy a desszert csak fagyi lehet. A számtalan variációból próbáltam olyat választani, ami nem csak a hőmérsékletével, hanem az ízével is csillapítja a forróságot, és ez pedig nem lehetett más, csak a citromfagyi.

A kiindulási alap Nigella receptje volt, ezen változtattam annak érdekében, hogy még frissebb, hűsítőbb legyen a végeredmény. Ennek megfelelően joghurtot is használtam az elkészítéshez, és ribizlivel rétegezve tálaltam, amely csak fokozta a hatást.

A recept nagyon egyszerű, csak össze kell keverni a hozzávalókat és már mehet is a hűtőbe. Nigella szerint jelen esetben még többszöri átkeverésre, mixelésre sincs szükség, ezt tanúsíthatom is, tényleg nagyon felhasználóbarát recept!

Recept

2 nagy citrom leve és héja
20 dkg porcukor
egy nagy pohár natúr joghurt
4 dl tejszín

Az alaposan megmosott citromok héját lereszelem, levüket az utolsó cseppig kifacsarom, vigyázva, hogy a magok ne kerüljenek bele. A citromhéjat és levet összekeverem a cukorral és a joghurttal és a keveréket hagyom fél óráig állni, hogy jól átvehesse az ízeket.
A tejszínt habbá verem – Nigella szerint 3 evőkanáljeges vizet kell hozzáadni felverés előtt, énezt kihagytam – és lazán összekeverem a joghurtos-citromos keverékkel. Zárható, fagyasztóba tehető edénybe teszem és beküldöm a mélyhűtőbe. Tálalás előtt fél órát pihen szobahőmérsékleten, utána kelyhekbe adagolom, ribizlivel és ostyával díszítem.

2008. július 11., péntek

A napfény íze: félig szárított paradicsom





Egy hetes szabadságom ideje alatt végre volt időm megvalósítani egyik régi vágyamat, amely nem más, mint az „aszalt” paradicsom készítése. Az idézőjel azért jár, mert valójában mesterséges aszalásról van szó, a sütő igénybevételével. A természetes módozattól elriadtam, mert többek írták a neten, hogy megpenészedett vagy nem sikerült valamiért a napon szárítás.

Előrebocsátom, hogy csak kísérletező kedvű, türelmes konyhatündéreknek javaslom az elkészítését, mert időigényes, babra munka, én három napon át napi két tepsinyi paradicsomot szárítottam, és alig tudtam vele megtölteni egy literes üveget.
Viszont az íze mindenért kárpótol és ha kedvező áron tudunk paradicsomhoz jutni, sokkal jobban járunk, mintha megvennénk. Arról nem is beszélve, hogy saját szánk íze szerint ízesíthetjük.

A kiindulási alap
Chili&Vanilia és a Bűvös Szakács írása volt, ezeket variáltam meg egy kicsit. A cél nem a kopogósra szárított verzió elkészítése volt, hanem a félig aszalt változat, amely kb. két hétig áll csak el (ha hagyják).

Mennyiségeket most kivételesen nem adok meg, csak az elkésztési módot írom le. Hogy mindenki képben legyen, annyit azért elmondhatok, hogy nálam a sütőhöz kapott két tepsire kényelmesen 10-10 paradicsom fért megfelezve, tehát egy kis matekozással arra juthatunk, hogy kb. 60 db. paradicsom végezte aszalványként.

Elkészítés

A tepsikre alufóliát terítettem, megpötyögtettem olívaolajjal, majd megkezdtem a paradicsomok előkészítését. Érdemes természetesen jó érett, lehetőleg egyforma méretű darabokat választani, hogy egyszerre készüljenek el. A szemeket jól megmostam, megtörölgettem, majd félbevágtam. Kihasítottam belőlük a zöldes kocsányos részt, a belüket először kiskanállal, majd kézzel eltávolítottam, lehetőleg minden csepp nedvességet eltávolítottam belőlük és szépen a tepsire rakosgattam. Minden félre szórtam egy csipet sót és egy csipet cukrot, ez jól kiemeli az ízét. Az egyik tepsi rozmaringlevélkéket kapott ízesítésül, a másik kakukkfüvet, majd indulhattak befele a sütőbe szoláriumozni.
A sütőt 120 fokra bemelegítettem, és 4-5 óra elteltével kivettem a félig szárított paradicsomot. (Közben én egyszer meg is fordítottam a feleket, de ez nem biztos, hogy szükséges. ) A hőmérséklet és az elkészítési idő mindenkinél egyedi aszerint, hogy a sütője hogy működik, ezt ki kell tapasztalni.

A végeredményt hagytam szikkadni szobahőmérsékleten, majd egy üvegbe helyeztem, dobtam mellé felszeletelt fokhagymát, aprított bazsalikomleveleket, felöntöttem olívaolajjal és betettem a hűtőbe.

Ez az alap, felhasználására recept később következik.




2008. július 10., csütörtök

Zöldbab paradicsommal


Ritkán fordul velem elő, de ma teljesen húsmentes, zöldséges ételre vágytam. Zöldbabból készítettem egy könnyű, nyári főételnek beillő fogást, ami azonban szárazabb vagy grillhúsok mellé köretként is megállja a helyét. Ízesítőnek szardellát, fokhagymát, friss fűszereket használtam, így igazi mediterrán jellege lett az ételnek.
Nagy bánatom, hogy zöldhüvelyű zöldbabot nem kaptam, igazán azzal lett volna mutatós, de ízben így is megfelelt az elvárásaimnak.
Tálaláskor reszeltem rá egy kis sajtot, scamorzát, de parmezánnal is ki fogom próbálni.
Vigasztalásként Attilának bőrös császárt sütöttem…


Recept

50 dkg tisztított zöldbab
négy húsos paradicsom
négy gerezd fokhagyma
négy szardellafilé
friss rozmaring és bazsalikom
olívaolaj, só
reszelt sajt

Egy evőkanál olívaolajat felforrósítok, rádobom a szardellát, öntök rá az olajából egy keveset és addig sütöm, amíg a halacskák elolvadnak az olajban. Ekkor rádobom a lapokra vágott fokhagymát, pár levél rozmaringot és hozzáadom a megtisztított 2-3 centis darabokra vágott zöldbabot is. Öntök alá egy-két evőkanál vizet és félig puhára párolom. Ekkor beleteszem a nagyobb darabokra vágott paradicsomot és a bazsalikomleveleket is és addig főzöm, amíg a bab roppanós-puha nem lesz és a paradicsom által engedett lé kissé besűrűsödik.
A tányéron reszelt sajttal megszórom és friss puha kenyérrel tálalom, mert ezzel a legjobb kitunkolni a fűszeres paradicsomos levét. Langyosan a legfinomabb.

2008. július 9., szerda

Túrós csusza


A túrós csusza elkészítése nem tartozik a legbonyolultabb konyhai műveletek közé, ráadásul (majdnem) mindenki szereti és készíti, így sokan gondolhatnák, miért kell ezt egy gasztroblogban közzétenni.


Nos, a mi verziónk egy kissé más, mint a megszokott, és az elkészítés módja sem biztos, hogy az általánossal egyező, ezért úgy döntöttem, megér egy blogbejegyzést.
Mint a legegyszerűbb ételeknek, ennek is jó néhány buktatója van, melyeket megpróbálok sorra venni. Figyelmeztetésül annyit: ez kizárólag az én ízlésemet tükrözi, lehet mások másként gondolják, de hát kinek a pap, kinek a papné…


1. Csak jó minőségű alapanyagot használjunk, azaz a tészta legyen lehetőleg házi, soktojásos csusza, a szalonna megfelelően füstölt és sózott, a tejfölben álljon meg a kanál, a túró pedig ne legyen vizes, száraz, mert annak semmi élvezeti értéke nincs. Nálunk a túró éppen ezért mindig juhtúró, egyrészt pikánsabb tőle az étel, másrészt a mindenfelé kapható vizes szemcsés valami számomra csak a csusza elrontója, se íze, se bűze. Aki jóféle házi túróhoz jutna, az persze készítheti abból is.
2. Ne spóroljunk a tejföllel-túróval, mert az étel száraz, nyögvenyelős lesz. A juhtúróval azonban vigyázzunk, kóstoljuk meg, mennyire sós és savanykás, mert ha túl sokat teszünk bele, savanyúbbá válik az étel, mint kellene. Az arányokat nekünk kell kitalálni, nálam juhtúróból kb. 30 deka az elegendő, ha pedig fele tehén-, fele juhtúróval készítem, 20-20 dekát veszek mindkettőből. A tejföl rendszerint egy agy doboz.
3. Nincs annál rosszabb, ha hidegen tálalják: egy kupac tészta, rámorzsolva a túró, egy-két kanál tejföllel meglocsolva nekem NEM TÚRÓS CSUSZA!! Ennek elkerülésére lásd a receptben írottakat.
4. Sokan eszik a szalonnás változatot porcukorral, erre sajnos rá sem bírok nézni…


Recept

50 dkg házi csuszatészta
30 dkg juhtúró
egy nagy doboz tejföl
legalább 20 dkg füstölt szalonna (a mostaniba pár szelet bacon is került)


A szalonnát felkockázom, kisütöm a zsírját lassú tűzön, hogy meg ne égjen, a pörcöt szűrőkanállal kiszedem, félreteszem tálalásig. A serpenyőből kb. két evőkanálnyi kivételével a szalonnazsírt kiöntöm, jó lesz az még másra is. A maradék zsírba két-három evőkanál tejfölt belekeverek és kis lángon addig melegítem, amíg egy homogén öntetet nem kapok. Ezalatt a tésztát kifőzöm, ha megpuhult, leszűröm, lehetőleg minél több vizet lerázok róla, majd visszaöntöm a lábosba. Ráöntöm a szalonnazsíros tejfölt, belemorzsolom a juhtúrót, hozzáteszem a maradék tejföl kétharmadát és összekeverem. Ha szükséges, sózom,visszateszem a tűzre és kevergetve melegítem még pár percig, hogy a tészta jól beszívhassa az ízeket. Rászórom a
tepertőt és tálalom. Másik változat: a hozzávalókkal elkevert tésztát szalonnazsírral kikent tepsibe öntöm és kb. 10 perc alatt sütőben összesütöm. A megmaradt tejfölt az asztalnál kínálom.
Mint mondjak: nem egy update étel, de nagyon jól tud esni mondjuk halászlé
után…

2008. július 8., kedd

Meggyes clafoutis


Még a hétvégén készítettem a most következő süteményt, mely gyorsan Attila kedvencévé vált.
A clafoutis egy francia gyümölcsös lepény, illetve felfújtszerűség, amelyet hagyományosan cseresznyével készítenek, de más nyári gyümölccsel is jó. Hasonlít a magyar
tejespitére/palacsintapitére, gyorsan elkészíthető és nagyon finom, egyetlen hátránya, hogy nagyon hamar elfogy…
Frissen a legjobb tálalni, ha kihűl, kissé összeesik, de én hidegen is szeretem.

A gyümölcs és a cukor mennyisége változtatható. Én mindig ayi gyümölcsöt haszálok, hogy egy réegben teljesen elfedje a forma alját, a cukrot pedig a felhasznált gyümölcs édességétől függően mérem.

Recept

40 dkg meggy
4 tojás
8 dkg cukor
10 dkg liszt
2 dl tejszín
0.5 dl tej
egy evőkanál vaníliás cukor
csipet só
egy mokkáskanál fahéj
vaj a tál kikenéséhez

A sütőt 180 fokra előmelegítem. Kivajazok bőségesen egy laposabb tűzálló tálat, a kimagozott meggyet beleterítem. Ezután elkészítem a tésztát. Az egész tojásokat a cukorral és vaníliásukorral habosra keverem, beleteszem a csipet sót és fahéjat. Hozzáadom a lisztet, csomómentesre keverem, majd a tejet és tejszínt is beleöntöm. Olyan lesz a végeredmény, mint egy sűrűbb palacsintatészta. Ezt a keveréket ráöntöm a gyümölcsre és kb. 30-35 perc alatt aranybarára sütöm. Akkor jó, ha belül még remegős, de már nem folyékony.
Másnap közkívánatra nektarinnal is elkészítettem, mert a meggyes változat kb. fél óra alatt elfogyott.

2008. július 6., vasárnap

Kapros juhtúrós csirketekercs



Most tűnt fel, hogy milyen régen ettünk csirkét, amikor a fagyasztóban alapanyagok után kutakodva kezembe került egy adag csirkemell. Gondoltam, itt az ideje, hogy megegyük, csak azt nem tudtam, mi legyen vele. Körbenéztem a hűtőben, és örömmel láttam, hogy van juhtúró, tegnap meg vettem friss kaprot, úgyhogy arra jutottam, tekercseket készítek a húsból, kapros juhtúróval töltve. Megtaláltam a hentessel hajszálvékonyra szeleteltetett bacont is, ami nagyon jó volt arra, hogy a kissé szárazabb húst körbetekerjem vele, így körvonalazódott a vasárnapi ebédünk.

Recept (4 főre)

2 csirkemell
12 dkg juhtúró
egy evőkanál tejföl
fél csokor kapor
egy gerezd fokhagyma
5 dkg reszelt sajt
négy szelet bacon
5 dkg vaj
egy deci száraz fehérbor
só, bors
egy ág rozmaring

A csirkemelleket elfeleztem, és a fél melleket vastagabbik felüknél bevágtam, kinyitottam, hogy egy dupla széles szeletet kapjak, ezeket sóztam, borsoztam.
A juhtúrót kb. egy evőkanál tejföllel sűrű péppé kevertem, hozzáadtam a reszelt sajtot, felaprított fokhagymát és kaprot. A masszából négy golyót formáztam, minden hússzeletre tettem egyet és feltekertem, két végüknél fogpiszkálóval megtűztem. A tekercseket egy szelet baconnel körbetekertem és szintén fogpiszkálóval rögzítettem. A sütőt kb. 180 fokra előmelegítettem, egy kis tepsibe beledaraboltam a vajat, rátettem a tekercseket, és sütni kezdtem, amikor már kifehéredtek, aláöntöttem a bort és kb.35 perc alatt megsütöttem.
Bazsalikomos paradicsomsalátával és spenótos rizzsel tálaltam.

2008. július 5., szombat

Ribizlis túrófagylalt


Szomszéd nénim, Jucika jóvoltából egy kiló frissen szedett ribizli tulajdonosa lettem. Persze beindult a fantáziám, mi legyen a sorsa, végül úgy döntöttem, fagyihoz használom el, mert a ribizli is azon gyümölcsök egyike, ami frissen a legfinomabb.
Ezúttal túróval kombináltam, és a fagyi alapja a meggy-ribizli fagylalttól eltérően ezúttal tej és tejszín keveréke. Tojást nem tettem bele, a túró adta meg a sűrűségét.
A gyümölcs egy részét villával áttörve, másik részét egészben tettem hozzá.
Ebből a mennyiségből két liter fagyi lett.

Recept

5 dl tej
5 dl tejszín
20 dkg cukor
50 dkg túró
fél citrom leve és reszelt héja
40 dkg tisztított ribizli
csipet fahéj (opcionális)

A tejet a tejszínnel és a cukorral meg a fahéjjal kevergetve felforralom, majd a lábost hideg vízbe állítva, kevergetve lehűtöm. Amíg hűl, megtisztítom a ribizlit, a felét villával megnyomkodom. A túrót botmixerrel áttöröm.
Ha a tejes-tejszínes keverék már kihűlt, összekeverem a túróval, beleteszem a ribizlipépet és az egész ribizliszemeket és két egyliteres hűthető formában beteszem a mélyhűtőbe. Fagyasztás közben óránként jól átkeverem habverővel, hogy a jégkristályokat némileg összetörjem.
Mielőtt ennénk, 20 percig hagyom felengedni és botmixerrel „ledarálom”, hogy krémesebb állagot kapjak.

2008. július 4., péntek

Nyári vegyes tökfőzelék


Tovább bővítve a blogra már felkerült főzelékek sorát, ma a tökfőzelék került terítékre, amely szerintem egyben az egyik legjobb nyári könnyű étel. Ha már nyár van, olyan változatot készítettem, ami igazándiból csak nyáron állítható elő a felhasznált friss alapanyagok miatt, de leginkább azért, mert a dolog pikantériáját a házilag készített kovászos uborka leve adja meg. A cukkini mennyiségnövelő tételként került bele, de csak cukkiniből elkészítve is megállja a helyét.
Én nagyon szívesen fogyasztom ezt a főzeléket éppen csak langyosan, de jégbe hűtve is, kánikulában tényleg jólesik az embernek.
Feltétnek fasírt dukál hozzá, most tükörtojással ettük, de önmagában, kenyérrel is finom.

Recept

Két főzőtök
Egy cukkini
Egy fej főzőhagyma
Két csokor kapor
Egy gerezd fokhagyma
Egy zöldpaprika
Olaj
Só, pirospaprika
Egy evőkanál liszt
Kb. 2-3 deci kovászosuborka-lé
2 deci tejföl

A tököt meghámozom, félbevágom, ha nagyon magos a bele, a puha részt kivájom és nem használom fel, ezután a sajtreszelő legdurvább fokán lereszelem. A cukkinit nem hámozom meg, úgy reszelem le. A hagymát felaprítom, a paprikát kis kockákra vágom és olajon kevés sóval megpárolom. Meghintem pirospaprikával, rádobom a reszelt tökféléket, ízesítem a felaprított fokhagymával, a kapor apróra vágott szárával, felöntöm a kovászos uborka levével és puhára – de nem szét! – főzöm. A lisztet a tejföllel elkeverem, a főzeléket behabarom. Ekkor szórom rá a maradék kaprot és pár perc alatt készre főzöm, ezalatt kissé besűrűsödik. Ha túl sűrű lenne, lehet még uborkalével higítani. Langyosan tálalom.

2008. július 2., szerda

Meggy-ribizli fagylalt


Akinek nincs fagyigépe, annak sem kell megtagadnia magától a házi készítésű fagylalt okozta örömöket. Az állaga ugyan nem lesz olyan, mint a fagyizókban vett nyalánkságoké, de legalább tudja az ember, hogy miből készült és tényleg természetes alapanyagokat használhatunk hozzá a saját ízlésünk szerint.
A recept Mary Berrytől származik, gyorsan elkészül és tényleg friss alapanyagokból készítendő, mert nyers tojás is van benne. Aki ettől ódzkodik, inkább készítsen főzött alapú fagyit, a bloggerkollegináknál sok jó főzött fagyi recept van, ha szabin leszek, én is ki fogom próbálni némelyiket.
Én a tejszínes tojásos alapba rendszerint bogyós gyümölcsöket teszek akár fajtánként, akár vegyesen, de próbáltam már csak citrommal is, ami szintén nagyon finom volt.
Ebből a mennyiségből 1.5 liter fagyi készíthető

Recept

4 friss tojás
6+1 evőkanál cukor
3 dl tejszín
20 dkg meggy
15 dkg ribizli
citromlé, csepp fahéj

A gyümölcsöt kimagozom, leszárazom, meghintem egy evőkanál cukorral, facsarok rá egy kis citromlét, teszek rá egy késhegynyi fahéjat és a kezemmel egy kissé megmarkolászom, hogy kissé összetörjön, de azért darabos maradjon. További felhasználásig félreteszem.
A tojásokat szétválasztom. A sárgákat villával felverem, a fehérjékből 6 evőkanál cukorral kemény habot verek. Másik edényben a tejszínt lágy habbá verem. Óvatosan, széles mozdulatokkal a tejszínhabba forgatom a fehérjehabot, meg a tojássárgákat, beleöntöm a gyümölcspépet, összekeverem, formákba/dobozokba merem és egy éjszakára mélyhűtőbe teszem. Tálalás előtt kb. 20 percre kiveszem, hogy kicsit kiengedjen, majd gombócokat formálok belőle és kínálom. (A fagyikanalam eltűnt a nagy hurcolkodásban, így a gombócozás most elmaradt...)

2008. július 1., kedd

Palócleves


Ma a Köztisztviselők Napja tiszteletére nem dolgoztam. Ráérősen kezdtük a napot, a szokásos ötórai ébresztő híján nyolckor keltünk, reggeliztünk, henteshez meg boltba mentünk, főztem, egyszóval nem csináltunk semmi különöset.
Attila nagymamájától kaptunk egy kilónyi zsenge zöldbabot, ami ráadásul meg is volt pucolva, ezért mindenképpen fel kellett használni. Úgy döntöttem, palóclevest főzök belőle.
Több blogon is szereplő, tartalmas, magyaros leves ez, amelyet a palóc írófejedelem Mikszáth tiszteletére Gundel kreált.
Elvileg birka felhasználásával, leveszöldség nélkül készül, de volt egy pár kókadásnak indult répám, ami felhasználásra ítéltetett. Ami a húst illeti, mi marhából szoktuk, de most nem kaptam, ezért sertéslapocka került bele.
Mivel savanykás ízhatású levesről van szó, fűszerként érdemes tárkonyt vagy kaprot használni, én ez utóbbit tettem bele, mert a tárkonyért nem vagyok oda.

Recept

50 dkg hús (jelenleg sertéslapocka)
2 zöldpaprika
2 szem nagyobb krumpli
40 dkg zöldbab
2-2 fehér-és sárgarépa
2 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
pirospaprika
kömény

2 babérlevél
egy csokor kapor
1-2 evőkanál liszt
2-3 dl tejföl

A tálaláshoz friss kenyér és tejföl

Egy evőkanál szalonnazsírral indítok, amin elkezdem pirítani a felaprított hagymát és a feldarabolt zöldpaprikát. Megszórom egy kiskanálnyi köménymaggal, picit megpattogtatom, aztán rászórok egy evőkanál pirospaprikát, elkeverem, ráöntök egy-két evőkanál vizet. Rádobom a húst, beleteszek egy babérlevelet, a felaprított fokhagymát és addig párolom fedő alatt az egészet, amíg a hús megpuhul. Magyarán pörköltet készítek. Ha ez megvan, beledobom a felkockázott répákat és krumplit, felengedem vízzel, sózom és addig főzöm, amíg a zöldségek legalább félig megpuhulnak. Ekkor adom hozzá a kb. 2 centisre vágott zödbabot és a zöldségek puhulásáig főzöm. Megszórom a felaprított kaporral, és a liszttel elkevert tejföllel behabarom. Forrón tálalom, a tányéron ízlés szerint tejfölözzük.
Ha nem lenne elég savanykás a tejföl, pár csepp citromlével szoktam savanyítani.