2010. május 30., vasárnap

Orsótészta spárgával, tejszínnel, szalonnával


Nagy kedvencem tavasszal a spárga, különösen, ha zöld. Általában levesben végzi, vagy pedig valamilyen tésztaételben, mint ezúttal is, de a tavaszi zöldséges csirke is nagy sikert aratott nemrég. . Most orsótésztával készült, tejszínes-szalonnás mártásban, amibe egy kevés megmaradt gomba is került. A szalonna helyett parasztsonka is használható, nálam csak ó húsos füstölt szalonna volt itthon, így azt használtam. Lényeg, hogy füstölt legyen, mert ez az íz nagyon jól passzol a zsenge spárgához. A fűszerezést nem kell túlzásba vinni, hagyni kell a zöldség ízét kibontakozni, épp ezért két kis gerezd fokhagymán, kevés borson, kakukkfüvön és pár csepp citromlén kívül nem került bele más. A kakukkfű helyett a friss petrezselyem is jó választás lehet.
Az ételt anyósomtól kapott legújabb megaméretű wokomban készítettem el, amit lassan már mindenre használok, mert gyorsan készülnek benne az ételek, és fél kiló tészta a szósszal szinte eltűnik benne, van hely összeforgatni, átmelegíteni, úgyhogy egyenesen szuper.

Recept

50 dkg orsótészta
50 dkg zöldspárga
15 dkg húsos füstölt szalonna
4-5 darab csiperke
két gerezd fokhagyma
5 dl tejszín
citromlé
egy mokkáskanál kakukkfű
só, bors

A szalonnát felkockázom, zsírját kiolvasztom. Rádobom a nagyobb darabokra vágott gombát, a felszeletelt fokhagymát és két-három percig kevergetve sütöm. Ízesítem sóval, borssal, kakukkfűvel, majd hozzádobom a megmosott, 3 centis darabokra vágott spárgát (a zöldet meg sem hámozom, csak letöröm az alját). Kevergetve sütöm még kb. öt percig, majd aláöntöm a tejszínt, és közepes lángon kissé beforralom a mártást, közben citromlével ízesítem. Ez még tíz percet vesz igénybe, és mire kialakul a megfelelő sűrűség, a spárga is roppanós-puhára párolódik. Nem szabad teljesen puhára főzni, mert akkor elég gusztustalanul szétmállik, pürés lesz.
Amíg a mártás fő, megfőzöm a tésztát, leszűröm, majd a szószba forgatom és két perc alatt összeforrósítom. Igazán frissen jó.

2010. május 26., szerda

Hogyan készült? - fényképezésről a Gasztroboxon


Ezen a héten a Gasztrobox Hogyan készítettem? című rovatában tőlem olvashattok arról, hogy aktuális kedvenc képemet hogyan állítottam elő. A kép a borzaskát ábrázolja és elég kalandos története van, akit érdekel, olvassa el!

2010. május 25., kedd

Pudingos leveles almás



Kisebb kényszerszünet után végre megint netközelben lehetek, már alig vártam. Se telefonunk se internetünk nem volt ugyanis múlt hét csütörtöktől máig, mert a vízmű csőtörést javított és közben sikeresen elvágta a földkábelt, ezt pedig csak ma sikerült megjavítani.
Hát, mit mondjak, hiányzott a világháló, a blog, meg a megszokott kis napi rutinok, amik a számítógéphez kapcsolódnak. Hála a jó égnek a hiba elhárult, így ismét recepttel jelentkezem.
Ez sem igazán recept, csak egy gyorsan összedobható semmiség,
olyan, mint ez volt korábban, némi változtatással.
Szokásaimtól eltérően most az alma alá vaníliapuding került, a szeleteket pedig baracklekvárral vontam be, ami a hőtől kissé karamellizálódott. A puding egyébként szerintem nemigen ad hozzá semmit a süteményhez, de ki akartam próbálni, mert Attila szereti.

Recept

Egy csomag fagyasztott leveles tészta
4-5 db közepes méretű alma
egy csomag főzős vaníliapuding
3,5 dl tej
5 evőkanál cukor
egy citrom leve
2-3 evőkanál baracklekvár

Először is a pudingot készítem el, amihez a megszokottól eltérően csak 3,5 dl tejet használok és 3 evőkanál cukorral édesítem, így sűrűbb lesz, de legalább nem fog folyni a tésztán. Ha kész, hagyom kihűlni, néha habverővel belekeverek, hogy ne bőrösödjön meg.
Az almát megmosom, magházát kiszúróval eltávolítom, félbevágom és vékony szeletekre vágom. Megszórom a maradék két evőkanál cukorral és ráfacsarom a citromlét, majd félreteszem.
A kiengedett leveles tésztát akkorára nyújtom, mint a gáztepsi, és – minő meglepetés – sütőpapírral bélelt gáztepsibe terítem. Minden oldalán felhajtom kb. két centire, az így kapott keret közepét megkenem a sűrű vaníliapudinggal. A krémes tésztán elosztom az almaszeleteket, majd szilikonecset segítségével a baracklekvárt vékonyan az almára kenem, mint valami mázat.
Előmelegített 180 fokos sütőben addig sütöm, amíg a tészta aranybarna lesz és a gyümölcs is megpuhul (kb. 20 perc). Langyosan vagy hidegen tálalom, a legelvetemültebbek ehetik tejszínhabbal is.

2010. május 19., szerda

Krémsajtos-meggyes rolád


Felbuzdulva a 3M sikerén, ismét olyan süteményt sütöttem, amiben meggyes-mascarponés krém van. Ezúttal piskótaroládot töltöttem meg vele, Attila unszolására, amely igen jól sikerült, minden családtagnak nagyon ízlett, beleértve a lányomat, Zsófit is.

A sütemény tésztája egy könnyű piskóta, amelyet már
életem első roládja esetében is sütöttem. Érdekes módon most sem sikerült elrontani, fel is tudtam tekerni. Igaz kicsit repedezett a tészta, de ez a kész süteményen a krém jótékony takarásában nem tűnt fel senkinek.
A töltelékhez ismét a dédi meggybefőttjét használtam, kb. egy fél üveggel, mert ennyi maradt a bontott üvegben. Befőttel is nagyon finom, de kipróbálom majd friss meggyel is, ha itt lesz a szezonja, mert az aztán tényleg jól ellenpontozza majd a mascarponés krém lágyságát.
Mindenesetre könnyű, üdítő desszert lehet melegebb napokon, olyanokon, amilyenekre már epedve vágyom ebben a májusi télben.


Recept

A tésztához


4 tojás
10 dkg porcukor
8 dkg liszt
egy púpos evőkanál keserű kakaópor
½ kávéskanál sütőpor

A krémhez

25 dkg mascarpone
2 evőkanál natúr joghurt
fél üveg meggybefőtt a levével
2-3 evőkanál cukor
egy evőkanál citromlé

A piskótához a tojásokat szétválasztom, a lisztet a kakaóval és a sütőporral összeszitálom. A sárgákat a cukor felével fehéredésig keverem. Ekkor hozzáadom a lisztes keveréket és jól összeforgatom. Egy tálban a fehérjét habbá verem. Amikor már majdnem megfelelő keménységű a hab, rászitálom a maradék cukrot és tovább verem, amíg teljesen kemény fényes tojáshabot nem kapok. A habot több részletben keverem a kakaós alaphoz, vigyázva, hogy ne nagyon törjem össze. Egy gáztepsit sütőpapírral kibélelek. A papírra-egyenletes vastagságra törekedve-rákenem a piskótamasszát és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 12 perc alatt készre sütöm. Forrón kristálycukorral meghintett konyharuhára borítom, a papírt lehúzom róla, és azon nyomban feltekerem. A lehúzott sütőpapírba csavarva összetekert állapotban hagyom teljesen kihűlni.
A krémhez a mascarponét cukorral, joghurttal és annyi meggylével keverem krémmé, hogy nem túl folyós, de könnyen kenhető állagot kapjak, citromlével ízesítem.
Ha a rolád kihűlt, széttekerem, egész felületét – a széleken kb. 2 centit elhagyva – megkenem a krémmel és elkezdem feltekerni. Tekerés közben egy-egy sor megybefőttet teszek a krémre, ettől lesz majd a vágási felülete mozaikos. Feltekerés után a külsejét is bevonom, majd hűtőben pár órán át hagyom összeérni. Vizes késsel szeletelve tálalom, ha nem, akkor lesz olyan csúnya, mint a képen…

2010. május 16., vasárnap

VKF! XXXIV. - Kínai ötfűszeres sertéssült


A Duende által kiírt vágykeltő VKF-re nem egy szokványos romantikus vacsoraétellel készültem, de bátran állítom, hogy a felhasznált fűszerek és a keleties ízvilág miatt ennek a sültnek is helye van Aphrodité asztalánál.
Ez a kínai fűszerekkel készített sült már régóta mozgatja a fantáziámat, de most jutottam el oda, hogy el is készítsem. Kicsit idegenkedtem az ötfűszer-keverék ízvilágától, valahogy féltem attól, hogy a csillagánizs medvecukorra hajazó aromája túl domináns lesz, de kellemesen csalódtam, nagyon jól passzolt a zsírosabb húshoz, és könnyedebbé tette az ételt.

És hogy mitől vágykeltő? Jöjjön egy kis fűszerismertető!


A híres kínai ötfűszer-keverék csillagánizs, fahéj, szecsuáni bors, szegfűszeg és édeskömény egyenlő arányú keveréke. Bekeverve is kapható fűszerüzletekben, ám én úgy döntöttem, hogy kézi fűszerdarálómat bevetve frissen állítom elő. Az alkotóelemként felhasznált fűszerek a kínai filozófia alapjául szolgáló yin és yang egységét testesítik meg, és mindegyiküknk élénkítő, vágyfokozó hatással is bír.


Csillagánizs: immunerősítő, görcsoldó, reuma és influenza megelőzésére illetve enyhítésére is javallott fűszer, a H1N1 elleni tamiflu oltóanyag egyik hatóanyaga is kivonható belőle , ám a szeuális vágy felkeltésére is használják;


Fahéj: illóolaja hangulatfokozó és potencianövelő anyagokat tartalmaz, ezt felismerve az indián kultúrában a férfiak legnemesebb testrészükre kenték;


Szecsuáni bors: vértisztító, stimuláló hatású fűszer, melyet először gyengén megpirítanak és utána használnak fel, nagyobb mennyiségben gyenge zsibbadásérzést okoz a szájban.


Szegfűszeg: a test hőmérsékletet növelő, élénkítő, vérkeringést serkentő hatással rendelkezik, mely igen erős, ezért mértékkel fogyasztandó;


Édeskömény: étvágyjavító, görcsoldó, tejszaporító hatásáról ismert, a legtöbb csecsemő találkozik vele tea formájában, a női hormonokat aktiváló haása már ennél kevésbé ismert.


Koriander (5+1) : ez a nők afrodiziákuma, számukra teszi élvezetesebbé, euforikusabbá az együttlétet, vérkeringést serkentő hatása van;


S ha ennyi vágykeltés nem lett volna elég, a sütés utolsó fázisában még a mézet is bevetettem, amely az egyik legősibb serkentőszer, élénkíti a helyi vérkeringést, ezért külsőleg, masszázshoz is ajánlható.
Ennyi bevezető után pedig jöjjön a recept.


Recept

75 dkg nem túl zsíros sertés dagadó
2-3 evőkanál kínai ötfűszer keverék (lásd fenn az első öt elemet)
egy teáskanál őrölt koriander
2-3 gerezd fokhagyma
szójaszósz
2 evőkanál méz
egy evőkanál thai chiliszósz

Először a fűszerkeveréket készítem el, ehhez a csillagánizst mozsárban kisebb darabokra töröm, majd fűszerdarálón minden fűszert megőrlök és összekeverem.
A dagadót tepsibe fektetem, besózom, bedörzsölöm az ötfűszer keverékkel és korianderrel majd szobahőmérsékleten hagyom állni egy órát. Ezután a húst a tűzhelyen minden oldalán körbepirítom, mellészórom a fokhagymagerezdeket héjastól, aláöntök 2 deci vizet, lefóliázom, és 160 fokos sütőben addig párolom, amíg vajpuha nem lesz (kb. egy órán át).
Ezalatt a szójaszószból – melyet jó bőven adagolok – a chiliszósszal és a mézzel pácot keverek.
A puha húsról leveszem a fóliát, feljebb tekerem a sütő hőfokát, kb. 200 fokra. A dagadót kétujjnyi csíkokra vágom, minden darabot megkenek a szójás-mézes mázzal, majd a forró sütőben pirosas-barnára pirítom, egyszer megfordítom, és a mázzal a másik oldalát is megkenem. Ez a művelet még kb. egy negyed óráig-húsz percig tart, és figyelni kell, mert a méz miatt hamar le tud égni, ha ezt észlelem, kevés vizet löttyintek alá. A megpirult húst tálalás előtt még pihentetem vagy öt percig, utána pedig kínai káposztasaláta és – az erősebbik nemre tekintettel – sült krumpli társaságában kínálom.

Ahhoz, hogy elérje az étel a célját – a vágykeltést - , nem szabad nagyon belakmározni belőle, ezt viszont nehéz megállni, mert nagyon finom.



2010. május 12., szerda

3M - meggyes-mákos-mascarponés sütemény


Fakanál idei segítsütije megihletett. Nagyon szeretem a meggy-mák párosítást. Attila nagymamája szokott készíteni megybefőttet és ismét ráakadtam egy üvegre a spájzban, ráadásul még mákom is volt, úgyhogy biztos voltam benne, hogy meggyes-mákos sütemény lesz. Keresgettem recepteket a neten, de egyértelműen Fakanálé volt a favorit, az ő leírása szerint csináltam mindent, de az adagot megfeleztem (kivéve a befőtt mennyiségét) és a süti tetejére tojáshab helyett ezúttal mascarpone krém került.
A tésztája könnyű kevert tészta, jó mákos, sok meggyel, amit a savanykás, meggylével kikevert mascarpone nagyon jól kiegészített. Sikerem volt vele ayukáméknál is, ez pedig beindította a fantáziámat, azóta készítettem hasonló krémmel egy más jellegű desszertet is, ennek receptje majd később következik.


Recept

10 dkg darált mák
10 dkg cukor
10 dkg liszt
10 dkg puha vaj
egy üveg magozott megybefőtt
2 tojássárga
kb 1 deci tej
fél teáskanál szódabikarbóna
fél citrom reszelt héja

A tetejére

25 dkg mascarpone
3-4 evőkanál a meggybefőtt levéből
fél cirom leve
kb. 3 evőkanál porcukor

A sütőt 180 (légkeverésnél 160) fokra előmelegítem, egy közepes tepsit, vagy kapcsos tortaformát sütőpapírral kibélelek.
Amikor ezekkel az előkészületekkel végeztem, összeállítom a tésztát. A vajat habosra keverem, hozzáadom a cukrot, majd egyenként a tojássárgákat és mindegyikkel jól kikeverem. Egy tálba szitálom a lisztet, hozzákeverem a mákot és a szódabikarbónát, ráreszelem a citrom héját és ezt a lisztkeveréket a tejjel felváltva hozzákeverem a cukros-vajas alaphoz.
A masszát a kibélelt formába öntöm, megszórom az alaposan lecsepegtetett meggybefőttel (a levét felfogom!), majd az előmelegített sütőben kb. 35 perc alatt készre sütöm.
A süteményt kihűtöm, majd megkenem mascarpone krémmel, amihez a sajtot a cukorral, citromlével és a meggylével kikeverem.
A desszertet fogyasztásig hűtőben tárolom, de mielőtt ennénk, szobahőmérsékleten hagyom kb. negyed óráig és csak utána tálalom.

2010. május 10., hétfő

Virslivel töltött lángos


Mostanában elég gyakran sütök lángost. A blogon már szerepel egy recept, a krumplis lángosé, de amióta felfedeztem t3v kefires lángosát, azóta csak azt sütöm. Igaz, eddig mindig joghurtot használtam kefir helyett, de egyébként semmin nem változtattam.
Ez a tészta nagyon sokoldalú, mert lehet rögtön begyúrás után keleszteni, majd kisütni, de begyúrás után betehető hűtőszekrénybe is, ahol szép lassan keldegél, és két három napig el is áll – tovább nem tudom, hogy eláll-e, két nap után megettük - , és csak elő kell kapni, ha az ember lángosra vágyik.
Másik előnye, hogy a joghurt/kefir miatt valahogy egyáltalán nem lesz zsíros a tésztája, még akkor sem, ha áll (bár ez nálunk igen ritka jelenség).
Általában sajttal-tejföllel szoktuk enni, de most Attila legnagyobb örömére virslit töltöttem a lángostésztába, amit persze ő sajttal és tejföllel is felturbózott. A maradékot sima lángosként sütöttem ki.
Vendégek elé is odatehető, biztos sikere lesz, borkorcsolyának is megfelel, mi kell még?


Recept

50 dkg liszt
35 dkg joghurt vagy kefir
egy tasak száraz élesztő (Dr. Oetker)
1 tojás
2 kiskanál só
5 darab bőrös virsli
bő olaj a sütéshez

A hozzávalókból robotgéppel tésztát dagasztok, elég kemény állagú lesz, de ez így jó. Ekkor dönteni kell: ha frissen esszük, letakarva meleg helyen duplájára kelesztem, ha nem kérünk még belőle, akkor meg letakarva irány a hűtő.
Amikor enni akarunk, a tésztából gombócokat tépkedek, ezeket az ujjaim között böngyörgetve-vékonyítva lángos formára húzkodom. Ekkor beletekerem a virslit, majd forró olajban aranybarnára sütöm. A maradék tésztából sima lángosokat húzkodok. Papírtörlőn lecsepegtetem, és melegen tálalom.

2010. május 7., péntek

Mai fogás




Ma nem dolgoztam. Azaz mégis: fogtam öt halat, keszegeket 20 dekástól 80 dekás méretig. Ez már csak azért is nagy szám, mert a kislánykoromban fogott egy szem snecin kívül én még az életben halat nem fogtam. Büszke is voltam magamra.

Sajnos gépet a tóhoz nem vittünk, így az én halaim nem kerültek megörökítésre, mielőtt visszadobtuk volna őket. Pontyra mentünk, ponttyal jöttünk, a kitűzött cél megvalósult, ráadásul a három díszpéldányt az első 45 percben sikerült horogra akasztani.

A zsákmány egy része már holnap terítékre kerül rántott ponty formájában, amit önálló háztartásomban még soha nem készítettem (ez is egy vicc). A másik fele valószínűleg halászlében végzi majd, de rácponty és dorozsmai molnárponty is lehet belőlük, sőt még olyasmi is, amit eddig nem főztem. Ki tudja...


2010. május 5., szerda

Rákóczi túrós


Már a svéd almatortánál írtam, hogy kellemesen csalódtam a sült tojáshabos süteményekben, most is egy ilyen következik, a nagy klasszikus, a Rákóczi-túrós.
Kicsit féltem tőle, mert első ránézésre olyan komolynak tűnik ez a sütemény, de rájöttem, hogy nem egy nagy kaland elkészíteni, főleg ha megelégszik az ember azzal, hogy tortakéssel keni fel a tetejére a tojáshabot, és nem próbál meg habzsákkal májerkodni. Én erről élből lemondtam, a habzsák nálam egy dologra használatos: gyönyörűen lehet húst tölteni vele…
Nos, receptet az interneten keresgéltem, de valahogy egy sem tetszett mindaddíg, amig meg
nem találtam a No Salty-n Pákosztos Millie receptjét. Ez rögtön szimpatikusnak tűnt, úgyhogy nem is változtattam rajta.
A sütemény nem lett túl magas, de ez előre várható volt, mert elfekvő tojásfehérje-készlet hiányában csak három nagy tanyasi tojásból készült a hab, no meg nem vagyok egy cukrásztehetség, viszont nagyon finom volt.


Recept

A tésztához

24 dkg liszt
12 dkg vaj
6 dkg cukor
1 tojássárga
1 dl tejföl
1 csomag sütőpor
fél citrom reszelt héja

A töltelékhez

50 dkg túró
10 dkg cukor
egy nagy marék mazsola
3 tojás
házi baracklekvár

A habhoz

3 tojásfehérje
10 dkg porcukor

A tészta hozzávalóit összegyúrom és egy órán át a hűtőben pihentetem. Utána kb. fél centi vastagra nyújtom, kibélelek vele egy tepsit, vilával megszurkálom és előmelegített 180 fokos sütőben kb. 10 perc alatt elősütöm.
Amíg a tészta sül, elkészítem a túrótölteléket. Ehhez a túrót a tojássárgákkal és a cukorral habosra keverem, hozzáadom a beáztatott, kinyomkodott mazsolát, végül összeforgatom a tojások fehérjéből vert kemény habbal.
Az elősütött tésztát megkenem baracklekvárral – nem sajnálom - , majd rákenem a túrós krémet és megsütöm. Ez további 20-25 perc. A tetejéhez a tojásfehérjékből kevés sóval elkezdek habot verni, amikor már kezd keményedni, rászitálom a porcukrot és így folytatom a habverést, amíg kemény, hófehér habot nem kapok. Ezt tortalapáttal a túrókrém tetejére simítom, és a süteményt még pár percig sütöm, amíg a hab rózsaszínessé nem válik.
Kihűtve, kockákra vágva kínálom.

2010. május 3., hétfő

Sztroganov-hátszín


Ennek az ételnek számtalan variációja létezik, mindenféle húsból készítik (ha szárnyasból, attól én pipás leszek), a mártás alapanyagai is receptenként változók. Olyat is olvastam, hogy valaki a sütőben, egy darab húsból 4-5 órán át készíti, szerintem ez nem ez az étel, de abban mindenki egyetért, hogy a „sztroganov”, vagy „stroganoff” orosz eredetű, mely gombát, húst és tejfölt biztosan tartalmaz. Ezen felül mehet bele uborka, tejföl helyett részben/egészben tejszín, fehérbor, mustár, paradicsom, és így tovább.
Ami az eredetét illeti, már ez is megosztja az embereket: az egyik társulat szerint a Sztroganov-család valamely tagjáról kapta a nevét, mások viszont az orosz „sztrogaty”, azaz szeletelni/felcsíkozni szóból származtatják.
Egy biztos: ez a húsétel nagyon finom, pikáns ízvilágú, ráadásul elég gyorsan készíthető és nagy valószínűséggel vendégvárásnál is sikert leet vele aratni – már ha mindenki szereti a gombát.

Recept

60 dkg hátszín
25 dkg csiperke
10-15 dkg szárított erdei gomba keverék
10 dkg bacon
egy fej hagyma
2-3 sós uborka (ennek hiányában csemege)
2-3 evőkanál passzírozott paradicsom
1 evőkanál mustár
rozmaring
2-3 dl tejföl
só, bors
fél csokor durvára aprított petrezselyem
5 dkg vaj

A húst kisujjnyi vastag csíkokra vágom. Serpenyőben felolvasztom a vajat, ha már forró, beleteszem a húscsíkokat és kb. 3-4 perc alatt aranybarnára sütöm őket. Ekor kiveszem az edényből és melegen tartom. A serpenyőbe beleszórom a felaprított bacont és kisütőm a zsírját. Ha megvan, mehet rá a felaprított hagyma, amit üvegesre sütök. Ekkor hozzáteszem a nagyobb darabokra vágott csiperkét és a legalább egy óra áztatással megpuhított erdei gombát is, sózom, borsozom, rozmaringgal fűszerezem és megpárolom, majd a gomba által engedett levet kicsit elforralom. Beleteszem a vékony csíkokra vágott uborkát, elkeverem, hozzáadom a mustárt, a paradicsomot és a tejfölt, majd pár perc alatt készre főzöm az ételt, ezalatt a mártás kicsit besűrűsödik. Rizzsel vagy házitésztával tálalom.

2010. május 2., vasárnap

Anyák napjára




"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért."

(Sophia Loren)