2010. június 30., szerda

Benne vagyok!


Na nem a tévében,hanem a Goldenblog 2010-re nevezett 161 blogból összeállított
legjobb ötven gasztroblog mezőnyében. Ez már nekem így jó is, főleg hogy pár kedvencemmel együtt szerepelhetek a listában. Akit érdekel ez a "verseny", az esemény honlapján tájékozódhat, hogy milyen kagóriákban milyen nyereményekért méretetnek meg az indulók.

A szavazás július 6-ig tart, eredmény július 8-ra várható, izguljunk együtt, ki nyer idén (nekem vannak tippjeim)!

2010. június 25., péntek

Baconben sült szűzpecsenye


Múlt hétvégén már megint nem tudtam, hogy mi lesz az ebéd, annyi azonban biztos volt, hogy szűzpecsenyét készítek. Nézegettem recepteket szakácskönyvekben, interneten, de egy sem igazán tetszett, mindegyik étel túlbonyolított volt, valamilyen nehezebb mártás vagy ragu kellett volna hozzá, amely azonban nem hagyja érvényesülni ennek a nagyszerű húsfélének az ízét.
Végül aztán saját fejem után mentem, és az elgondolásom –amely bizonyára nem egyedi – nagy sikert aratott.
Ennél az ételnél egy kritikus pont van, a sütés, ezt ugyanis igen könnyű elrontani. Mivel sertéshúsról van szó, véresen nem lehet hagyni, ugyanakkor túlsütve egyszerűen élvezhetetlen a szűz, ezért nagyon oda kell figyelni. Volt is bennem drukk emiatt, de pont a legmegfelelőbb időpontban sikerült kikapnom a sütőből a tepsit, a hús megvágva nagyon puha, egészen minimális rózsaszínes árnyalatú, szaftos volt, dicsérte is mindenki, aki kóstolta.

Recept

Négy szűzpecsenye
30-35 dkg vékonyra szeletelt bacon
dijoni mustár
frissen őrölt feketebors
friss kakukkfűlevelek

fél deci száraz fehérbor
3 evőkanál tejszín
5 dkg vaj
olaj

A szüzet lehártyázom, enyhén sózom, bedörzsölöm borssal, rászórom a kakukkfüvet, vékonyan bekenem a mustárral. Ezt követően darabonként négy-öt szelet szalonnát felhasználva betekerem, a baconcsíkokat fogpiszkálóval rögzítem.
Egy olyan serpenyőben, amelyet sütőben is lehet használni, felforrósítok két evőkanál olajat, majd beledobom a vajat is. Ha a zsiradék forró, belefektetem a szűzpecsenyéket és minden oldalukon nagy lángon körbesütöm őket.
Közben a sütőt 160 fokra előmelegítem. Ha a hús elősütésével végeztem, az edényt betolom az előmelegített sütőbe és kb. 15 percig sütöm. A sütési idő vége előtt pár perccel a hús levébe öntöm a bort meg a tejszínt, és így fejezem be az ételt. Akkor van kész, ha a sült tapintásra már kemény, de azért enyhe nyomásnál van még benne egy kis rugalmasság.
A sültet ezután a sütőből kiveszem, deszkán tíz percet pihentetem,a fogpiszkálókat eltávolítom, majd petrezselymes sült krumplival és salátával kínálom. Aki kér, a szaftjából locsolhat rá egy keveset.

2010. június 23., szerda

Tudatos táplálkozás avagy miben segíthet az INBÉ?




Mindig is fontosnak tartottam a kiegyensúlyozott táplálkozást, s ez egyre inkább így van, amióta megszületett a lányom.
Amit én kiegyensúlyozott táplálkozáson értek, az nem a manapság olyan divatos fitness-wellness étrend – amely sajnos sokaknak egyet jelent a párolt csirkemell salátával/párolt zöldséggel kombóval - , hanem olyan táplálkozás, amelyben minden fajta tápanyag és ételféleség helyet kap, legfeljebb eltérő arányban.
Vallom, hogy ugyanúgy szüksége van a szervezetünknek zsírokra, fehérjékre, cukrokra, csak az nem mindegy, hogy ezeket a tápanyagokat milyen arányban fogyasztjuk.

A helyes arány megtalálásához nyújt segítséget az INBÉ-jelölés, melynek rendszerét az EU élelmiszeripari konföderációja alakította ki, és amelyet több országban sikeresen alkalmaznak. A jelölés önkéntes alapon működik, nagy multicégek, hazai gyártók és kisvállalkozások is feltüntetik termékeiken az INBÉ-t.

Az INBÉ azaz Irányadó Napi Beviteli Érték a kiegyensúlyozott étrend kialakítását nagymértékben segíti, mert tartalmazza, hogy a megjelölt termék egy adagja milyen mennyiségben tartalmaz cukrot, zsírt, telített zsírsavakat és nátriumot (konyhasót). Ezen felül jelzi az élelmiszer energiatartalmát (kalóriaérték) , s ami a legfontosabb, arról is információt nyújt, hogy e tápanyagmennyiségek a napi szükséges mennyiséghez képest mekkora arányt képviselnek.
A referenciaértékek egy egészséges, átlagos fizikai aktivitású és testtömegű felnőtt nő igényei (napi 2000 kalóriás étrendje)szerint kerültek meghatározásra.

A témát körbejárva jutottam el a
jelölés honlapjára, ahol nagyon sok érdekes információ található a jelölés jelentőségéről, tartalmáról, mindemellett mintaétrendek és ételkalkulátor segíti az olvasót saját táplálkozása kiegyensúlyozásában.

Ezt a bejegyzést a
TÉT platform felkérésére írtam, amely ebben a hónapban kiemelt figyelmet fordít a tudatos táplálkozásra, egy kampány keretében hívja fel a figyelmet az INBÉ jelölésre.
Egyfelől nagyon örülök, hogy részese lehetek ennek az akciónak, másrészt ez nekem is kapóra jön, hiszen tudom, hogy van mit változtatnom az étkezésben.

Mint ahogy ezen a blogon olvasható, nem én vagyok az, aki bármilyen ételféleséget megvonna magától, pusztán azért, mert az ne adj isten cukrot, vagy netán zsírt tartalmaz. Ez látszik is rajtam, de a jövőben megpróbálok a jelenleginél jobban odafigyelni a megfelelő energiabevitelre, és a tápanyagok helyes arányú kombinációjára. Vannak ugyan olyan dolgok, amikből nem engedek (ezek közül a legfontosabb, hogy a vajat nem cserélném margarinra akkor sem, ha fizetnének érte), de a fenti honlapokon olvasott tanácsokat szívesen megfogadom.

Szerencsére már érnek a konyhakertben a zöldségek, fűszerek, kaphatók az idénygyümölcsök, lehet menni pecázni,úgyhogy nem lesz nehéz egészségesebben táplálkozni.

2010. június 21., hétfő

Nyári krumplisaláta




Múlt hétvégén vasárnap csak hárman voltunk, elmaradt a nagymamás látogatás. Igaz, anyu péntek-szombat itt aludt, ami azért bír gasztronómiai jelentőséggel, mert ő biztosította a mangalicakolbászt a krumplisalátához. Meg persze becsúszott mellé egy kis kolozsvári szalonna is, jó pörcösre sütve, gyakorlatilag olyan volt, mint a ropi, a zsírja teljesen elpárolgott, maradt a jó kis tepertő szelet alakban.
A saláta nagyon egyszerű, de finom, jól behűtve nyáron önálló étel is lehet, ráadásul jó savanykás, ez pedig fokozza a hűsítő hatást. (Igaz ma, amikor ezt a bejegyzést írom, semmiféle hűsítő hatásra nincs szükség, jelenleg forró teával melegítem magam.)
Lényege, hogy az ízek megfelelően összeérhessenek, így érdemes előző este elkészíteni.

Mi focimeccs nézés előtt dobtuk össze gyorsan ezt az ebédet, ami szerintem vállalható kompromisszum a család férfi- és nőtagjai közt. Főleg ha még jéghideg sör is van otthon.

Recept

60-70 dkg krumpli
egy nagy fej hagyma
két teáskanál dijoni mustár
egy citrom
2 dl víz
2-3 evőkanál olívaolaj
egy-két evőkanál friss kakukkfűlevélke
só, bors


A krumplit héjában megfőzöm, még melegen meghámozom – ez kész tortúra- és kisebb kockákra vágom. A hagymát félfőre vágom (felezem, és vékonyan felszeletelem).
A mustárt elkeverem a sóval, frissen őrölt feketeborssal és belereszelem a citrom héját. Elkeverem az olajjal, belefacsarom a citrom levét is. Ha nem elég lédús a citrom, érdemes inkább kettőt felhasználni, mert a lényeg ebben a salátában a citrusos friss íz.
A keveréket felöntöm a vízzel, és a még meleg krumplit, meg a hagymát óvatosan beleforgatom. Megszórom a kakukkfűvel és szobahőmérsékleten hagyom kihűlni. Utána a hűtőben legalább két-három órát érlelem.
Bármilyen natúr grillhús, máj mellé jó köret
.

2010. június 20., vasárnap

VKF! XXXV. - Fűszeres joghurtban pácolt csirke nyárson


Marcsi VKF-es felhívása számomra nagyon kedves témát érintett, a szabadtűzi sütést-főzést.
Sajnálatos azonban, hogy idén a mostoha időjárási körülmények csak kevés alkalommal adtak módot ennek a kellemes időtöltésnek. Én két hete készítettem ezeket a nyársakat sok zöldséggel, szalonnával és csirkével.
Igazgság szerint a szalonna csak a család férfitagja kedvéért került felszúrásra, nem nagy mennyiségben, és ebéd után meg is kaptam, hogy legközelebb többet tegyek a nyársra, mert jót tesz neki.
Ez igaz is, csak a húst indiai fűszerekkel, joghurtban pácoltam, így a szalonna nem igazán illik bele a képbe, de meg kell hagyni, jót tesz a szárazabb jellegű húsoknak, meg a hagymának is. Bármilyen zöldséget lehet használni hozzá, a lényeg, hogy ne legyen túl puha és jó színes összeállítást alkossunk, így sokkal jobban mutat majd a tányéron.

Recept

60 dkg csirkemell filé
2 dl joghurt
egy evőkanál frissen reszelt gyömbér
két evőkanál tandoori masala
egy mokkáskanál koriander
két gerezd fokhagyma
2 evőkanál olaj
só, bors
két nagy fej hagyma
egy közepes cukkini
egy-két kaliforniai paprika
20 dkg füstölt húsos szalonna
4-5 szem gomba

A csirkemellet kockákra vágom. A gyömbért, masalát, koriandert összekeverem joghurttal, az olajjal, kevés sóval, frissen őrölt feketeborssal, belereszelem a fokhagymát. Ebbe a pácba beleforgatom a húskockákat, és két-három órát – legjobb, ha egy éjszakát – pihentetem a hűtőben.
Ezután a tűzdeléshez előkészülök: a hagymát negyedekbe vágom, szirmokra szelem, a cukkinit kb. másfél centis karikákra vágom, a gombát negyedelem, a paprikát, szalonnát a húshoz hasonló méretű darabokra vágom.
A nyársakat általában még a faszén/brikett előkésztése előtt összeállítom. Én fémnyársat használok, de beáztatott bambusznyárs, vagy hurkapálca is megteszi. Fémnyárs helyett egy időben Attila által gipszkartonozásnál használt függesztőszárakból készült, flexszel kihegyezett „nyársakat” is használtunk, de aztán megtaláltam az apukám által még kb. harminc éve beszerzett, bontatlan csomagolásban várakozó igazi nyársakat, így most is ezekre fűztem az ételt.
A fűzögetést általában hagymával kezdem, majd hús, utána gomba/paprika/cukkini jön, szalonna, hagyma, megint hús, de a sorrend közben alakul ki attól függően, milyen kedvem van. Most öt fémnyárs készült, de jutott még két hurkapálcikára való is a hozzávalókből.
Sütés előtt egy órával Attilával megrakatom a grillt, megvárom, amíg fehéren izzik a parázs, és ekkor rápakolgatom a nyársakat. Sütés közben szorgosan forgatom csipesz szerű fogóval, mert nagyon forró, sőt, néha bekenegetem olajjal is, mert a joghurtos pác hajlamos megégni.
Ha kész, mindenki kap a tányérjára egyet. Általában olívaolajos-citromos kevert salátával, kenyérrel vagy valamilyen lepényszerűséggel esszük, fokhagymás joghurtos öntet is kínálható hozzá. Más köret szerintem felesleges.
További grill- és szabadtűzi receptjeim itt olvashatók.

2010. június 15., kedd

Tejfölös epres lepény


Ismét epres recept következik, mert az eper befőzésekor persze félretettem a megnyomódott, törődött gyümölcsöket, hiszen sütni is szerettem volna valamit. A blogon már nagyon sok epres desszert szerepel, de nem ezek közül választottam. Megakadt a szemem a Gasztrotipp egyik szezonális receptjén.
Készítője, Rita rebarbarával vegyítette az epret, én a rebarbarát kihagytam, mert nem volt itthon. Az eredeti recepthez fűzött megjegyzés szerint kicsit több gyümölcs is mehetne bele fél kilónál, de én úgy gondolom, hogy eperből – szerintem rebarbarából sem – nem kell ennél a mennyiségnél több, így is elég szaftos lett a tészta a gyümölcs levétől.
Nagyon finom, puha, könnyű tésztájú sütemény, éremes kipróbálni, mert ráadásul könnyű elkészíteni.

Recept

20 dkg liszt (fele sima, fele rétesliszt is lehet)
egy csomag sütőpor
10 dkg cukor
2 tojás
12,5 dkg tejföl
0,6 dl olaj
fél citrom leve és reszelt héja
fahéj és egy evőkanál cukor keveréke a szóráshoz
50 dkg eper tisztán mérve


A sütőt előmelegítem 180 fokra. Egy kapcsos tortaformát – az enyém 24 centi átmérőjű – sütőpapírral kibélelek, az epret alaposan leöblítem és megtisztítom. Ha nagyok a szemek, félbe vagy negyedbe vágom.
A tésztához a cukrot a tojással jól kikeverem, hozzáadom a tejfölt és az olajat, valamint a citromlét és-héjat, és simára keverem. A lisztet a sütőporral összeszitálom, majd a masszába keverem. Én ekkor tettem egy mokkáskanál fahéjat a tésztába, és a szórást elhagytam.
A tésztát a formába öntöm, a tetejére rakosgatom a gyümölcsöt, és a fahéjas cukorral megszórom, ha ezt a verziót választom. Előmelegített sütőben az eredeti recept szerint 25, az én tapasztalatom szerint pedig 40-45 percig kell sütni. Hidegen tálalom.

2010. június 9., szerda

Eperlekvár


Hétvégén sikerült végre epret befőznöm. Ennek a gyümölcsnek most van szezonja, de a kedvezőtlen időjárás és árvíz miatt az ára nem igazán ezt tükrözi, még mindig 6-700 Ft körül mozog kilója. Ennél azonban én jóval kedvezőbb költséggel állítottam elő a télire valót.
Ugyan a Tahi Eperfesztivált idén elmosta a Duna és valószínűleg július30 körül kerül megrendezésre, a környékbeli termelők az út szélén kocsiból, kisasztalról kínálják a portékájukat. Én is egy hasonlóan árusító nénitől vettem az epret, amit 700 Ft-ról 600 Ft-ra alkudtam le, de a néni nagyon kedves volt, mert külön kis zacskóban adott ingyen vagy fél kilónyi kissé ütődött gyümölcsöt, miután megkérdezte, hogy szoktam-e habot vagy turmixot készíteni. Hazaérve neki is fogtam a lekvárfőzésnek, amihez ugye meg kell mérni az epret. Ekkor döbbenten tapasztaltam, hogy nem négy, hanem öt kiló eper boldog tuladonosa lettem 2400 forintért, ami azért igen jó ár. A néni vagy elmérte, vagy nem akart tovább ülni a tűző napon, vagy csak egyszerűen nagylelkű volt, mindenesetre én ennek nagyon örültem.


Recept

4 kg eper tisztán mérve
1 kg cukor
2 db Haas Quittin 3:1 arányú befőzőszer
1 db Haas Quittin 2.1 arányú befőzőszer
egy citrom leve (opcionális)

Az epret kicsumázom, nagyon alaposan folyó vízzel leöblítem és egy megfelelő méretű – lehetőleg rozsdamentes vagy ép zománcú – fazékba teszem. Mivel mi a darabos lekvárt szeretjük, amiben jóformán egész eperszemek vannak, nem darabolom a gyümölcsöt, hanem krumplitörővel megabajgatom. Rászórom a befőzőszert (a 2:1 arányú használata kényszermegoldás volt, mert három kg gyümölcsre készültem), majd lassú tűzön állandóan kevergetve felforralom.Ha már forr, hozzáadom a cukrot, a citromlét, ha kicsit keményebb állagú lekvárt szeretnék, és újraforrástól számítva öt percig főzöm. Azon forrón kiforrázott üvegekbe kanalazom, rácsavarom a tetőt és fejre állítom. Így hagyom öt percig, utána talpukra állítom az üvegeket, megvárom, amíg kihűlnek, utána pedig a kamrapolcra sorakoztatom őket.
14 kisebb üveg lett ebből a mennyiségből, de egyet már következő nap megettünk egy süteményhez.
A lekvár állaga elég híg, tele van gyümölcsdarabokkal, így desszertöntetként is kiválóan hasznosítható.

2010. június 7., hétfő

Epres-rebarbarás rácsos pite


Ez a sütemény pályázhatna kis családom körében a tavasz slágere címre, mert mindenki nagyon finomnak találta.
Az egész egy semmiség, nagyon egyszerű az elkészítése: a tészta hozzávalóit csak egyszerűen össze kell gyúrni, a töltelék alapanyagait pedig egy tálban össze kell keverni, mégis nagyon finom, szaftos édesség kerekedik ki belőle.
Az eper-rebarbara klasszikus párosítás, az angolszász konyhában gyakran előfordul a két gyümölcs pitetöltelékként, de lekvárban is nyerő ez a duó, az eper édességét a rebarbara savassága ellenpontozza, a semleges ízhatású tészta pedig remek alap ehhez. Ha az élvezetet még fokozni akaruk, tálalható vaníliafagyival is, de önmagában is kitűnő.
Az egyetlen negatívum készítés soránt, hogy a töltelék elég leveses, így ha kapcsos tortaformát használunk, a lé kicsöpöghet illetve a forma alján karamellizálódhat, úgyhogy sütéskor érdemes alátenni egy tepsit vagy bármit, ami felfogja a kicsöpögő gyümölcsös-cukros levet, ha nem akarunk egész nap sütőt pucolni.

A sütemény ötlete Mary Berry: Torták, Sütemények, Csemegék című könyvéből (Vince kiadó, 1999) származik.

Recept

A tésztához

30 dkg liszt
17 dkg vaj
3-4 evőkanál hideg víz
egy csipet só
egy evőkanál cukor

A töltelékhez

45 dkg tisztított rebarbara
45 dkg eper
17 dkg porcukor
4 dkg finomliszt (lehet 6 dkg is)
2 dkg vaj

A tészta hozzávalóit összegyúrom. Ezután lehet pihentetni kb. egy órát a hűtőben, de akár azonnal is felhasználható.
A sütőt 200 fokra előmelegítem. A tészta kétharmadát lisztezett felületen kinyútom, kibélelek vele egy 22-24 centi átmérőjű cakkos szélű piteformát, ami kb. négy centi mély, ennek hiányában kapcsos tortaformába helyezem úgy, hogy 2-3 centis pereme is legyen.
A töltelékhez a rebarbarát egy centis darabokra vágom, az epret félbe, vagy – ha nagyok a szemek – negyedekbe aprítom. Tálba teszem és összekeverem a liszttel meg a cukorral, vigyázva, hogy ne nagyon törjem össze. A keveréket a tésztakosárba rendezem és a vajat rámorzsolom a gyümölcs tetejére. A maradék tésztát kinyújtom, kb. egy centi széles csíkokra vágom és berácsozom vele a süteményt. A rácsot tejjel lekenem, és az előmelegített sütőben 45-50 percig sütöm, amíg a gyümölcsös töltelék kissé besűrűsödik. Langyosan vagy hidegen tálalom.

2010. június 6., vasárnap

Blogajánló: Egy nyulász naplója


Szeretnék megosztani veletek egy most indult blogot, amely a saját célú nyúltartásról szól,
Egy nyulász naplója címmel. A blogon receptek is lesznek majd, ezek elkészítéséből én fogom aktívan kivenni a részem, a gasztronómiai tárgyú bejegyzések mindkét blogon meg fognak jelenni.
Akit érdekel a háztáji állattartás némi humorral és gyakorlati tapasztalatokkal, no meg fotókkal megspékelve, az olvassa bátran!

2010. június 2., szerda

Kelt kakaós csiga


Szerepelt már a blogon kakaós csiga, de leveles tésztából; ennek a receptje igen kedvelt az olvasók közt, remélem ezt is szeretni fogják.
Most a klasszikus, kelt változat következik, amit egy két hete sütöttem, hogy legyen egy kis édesség a bográcsban főtt halászé után.
A recept ismét F. Nagy Angélától származik, akinek „A család szakácskönyve” című kötete nálunk alapmű, anyukám és én is ebből lesünk, ha valami nem jut eszünkbe, vagy esetleg ihletre lenne szükség. Ajánlom mindenkinek, aki gyorsan és egyszerűen akar megtanulni főzni.
Nos, a recept bevált, az elkészült csigákat (15-16 darab, már nem emlékszem) igen gyorsan tüntette el a család, alig maradt nekem belőle a másnapi reggelihez.

Recept

60 dkg liszt (fele rétes, fele finom is lehet)
egy zacskó porélesztő (Oetker)
2 tojássárga
2 evőkanál olaj
két evőkanál cukor
kb. 3 dl langyos tej
csipet só

A töltelékhez
10 dkg puha vaj
3 evőkanál keserű kakaópor
3-4 evőkanál porcukor

A tetejére
2 dl tej
egy csomag vaníliáscukor

A tészta hozzávalóiból kelt tésztát készítek, amihez a lisztet a tojássárgákkal, sóval, cukorral az élesztővel és a langyos tejjel bedagasztom robotgép segítségével. Ha összeállt, hozzáadom a két evőkanál olajat és ezzel is tovább dagasztom, majd kilisztezett tálban letakarva, langys helyen a duplájára kelesztem.
Közben a töltelék hzzávalóit egynemű krémmé keverem, megkóstolom és ha kell, még adok hozzá cukrot.
Ha a tészta megkelt, lisztezett felületen téglalap alakúra nyújtom (a recept szerint ujjnyi vastagra, de az enyém max. félujjnyi volt), a szélektől két centit elhagyva a teljes felületét megkenem a kakaós krémmel, és feltekerem, mint a bejglit. A tekercset kb. másfél centis szeletekre vágom, a csigákat sütőpapírral bélelt tepsibe rakom, és hideg, 200 fokra állított sütőbe teszem. 200 fokon tíz percig sütöm, utána 180 fokon fejezem be. Mielőtt majdnem kész, a vaníliáscukorral felforralt tejjel meglocsolom a süteményeket és pár percre visszatolom a sütőbe, hogy a tejet felszívhassa. Ha kész, lehet porcukrozni, bár én ezt utálom és felesleges is.