2011. december 31., szombat
2011. december 25., vasárnap
Karácsonyi üdvözlet
Nagy nehezen eljutottam a bloghoz is, és ezúton szeretnék minden olvasómnak és a kommentelőknek békés boldog ünnepet kívánni.
2011. november 17., csütörtök
Barna sörben párolt nyúl
Ezt az ételt talán egy hónapja főztem. Kiindulási alapja az volt, hogy a nyúlhús nekünk leginkább párolva, zöldségekkel főzve jött be leginkább. Az eddigi főzéseim során rendszerint bort használtam hozzá, de most úgy döntöttem, kipróbálom sörrel is. A barna sör mellett döntöttem, gondoltam, hogy a karamelles íze jól fog passzolni a nyúl húsához. Igazam lett, nagyon finom ételt sikerült készíteni.
2011. november 8., kedd
Kínai kellel rakott csirkemell
Most egy kevéssé fotogén, ámde nagyon finom húsétel receptje következik. Az elkészítését a kényszer szülte: abból főztem, ami volt itthon. Igazi télies étel sikeredett belőle, amiben jól harmonizál a füstölt hús, a tejszínes mártás és a kínai kel íze. Anyukám is evett belőle, nagyon ízlett neki.
2011. november 1., kedd
Zsófi csokis epres tortája
Rohan az idő, kislányom, Zsófi október 14-én három éves lett. Annak rendje és módja szerint meg is ünnepeltük.
A kisasszony rendelt ünnepi ebédet is: pörköltet kért nokedlivel, és olyan tortát, amiben csoki és eper is van. A torta nagy sikert aratott, szerintem gyakrabban fogom készíteni, mert nagyon könnyen készíthető és finom.
A pörkölt – ami egyébként az egyik kedvence – már nem aratott ilyen sikert, jóformán nem is evett belőle.
Ez a torta egyébként pofon egyszerű: az alapja egy vizes piskóta, a krémet pedig csak össze kell keverni. Fontos, hogy jó minőségű csokoládét használjunk hozzá, akkor lesz igazán finom. Fogyasztást megelőző este érdemes elkészíteni, hogy az ízek megfelelően összeérhessenek.
ReceptA piskótához a tojások sárgáját habosra keverem a cukorral, kanalanként hozzáadom a vizet, a sütőporral elkevert lisztet is beleteszem, és végül a tojásfehérjékből vert kemény habbal lazítom. Sütőpapírral bélelt tortaformában 180 fokos előmelegített sütőben tűpróbáig sütöm. Rácson hagyom kihűlni.
A mélyhűtött epret felengedem, és egy lábosban, a cukorral összekeverve forrásig hevítem, majd félreteszem hűlni.
A krémhez a tejszínt (a tejjel) felforralom, ráöntöm az apróra tört csokoládéra, habverővel simára keverem és hozzáadom a feldarabolt vajat. Ha simára kevertem, töltés előtt 15-20 percre a hűtőbe teszem.
A tortát ezután állítom össze. A piskótát két lapra vágom, az alsó lapon elosztom az epret. A gyümölcsös réteget vékonyan megkenem a krém kb. egyharmadával, ráborítom a másik piskótalapot. A maradék krémmel bevonom a torta tetejét és oldalát. Egy éjszakára behűtöm, másnap tejszínhabbal kínálom.
2011. október 15., szombat
Őszi rétes
2011. október 7., péntek
Gombás sertésszelet
két nagy fej hagyma
két zöldpaprika
négy gerezd fokhagyma
50 dkg aprószemű gomba
egy evőkanál mustár
3-4 evőkanál tejföl
egy evőkanál olaj
egy teáskanál köménymag
2-3 ág rozmaring
2-3 ág kakukkfű
só, bors
2011. szeptember 23., péntek
Szilvás-túrós süti a negyedik blogszülinapra:-)
A Zsuzsi főz! blog negyedik születésnapjához érkezett a mai napon. Ebből az alkalomból köszöntöm rendszeres olvasóimat, Facebookos követőimet és mindenki, aki az elmúlt években bekukkantott ide!
A blog negyedik szülinapjára tekintettel recept következik, méghozzá egy szilvás desszert, ha már úgyis szilvaszezon van. Nagyon gyakran sütök mostanában szilvával, mert szerintem süteményekbe az egyil legjobb gyümölcs. Általában egyensúly-tésztára teszem, vagy omlós alapon pitét sütök, de most valami másra vágytam. Volt itthon túró is, így ezt hoztam össze a szilvával. A végeredmény egy ropogós tésztájú túrókrémes szilvás pite lett, ami mindenkinek elnyerte a tetszését, aki kapott belőle.
ReceptA tésztához valókat gyorsan összegyúrom (ez akkor a legegyszerűbb, ha a hideg vajat belereszelem a lisztbe) és folpackba csomagolva kb. egy órára a hűtőbe teszem pihenni.
Egy óra múlva a tészta kétharmadát kinyújtom és kibélelek vele egy kb. 25 centi átmérőjű piteformát. Közben a sütőt 180 fokra előmelegítem.
A töltelékhez a túrót villával áttöröm, hozzákeverem a tojást, a cukrot, a citromhéjat, és –levet, meg a fahéjat.
A tésztát megszórom a zabpehellyel, ráterítem a túrótölteléket. A tetejét kirakom magozott, felezett szilvával, végül a maradék tésztát a reszelő legnagyobb lyukú oldalán a süteményre reszelem. Előmelegített sütőben kb. 40 percig sütöm.
2011. szeptember 11., vasárnap
Egy kis reklám:-)
A héten megkeresett Bori, a Kétker-étkem ételszállító cégtől, azzal, hogy a jövő heti menüjüket az én receptjeimből állítanák össze, ha én is benne vagyok. Azonnal igent mondtam, nagyon jó ötletnek tartom ezt a dolgot, és persze nagyon örültem annak is, hogy rám gondolt. Két nap múlva meg is kaptam a menü tervét, ami olyan jól sikerült, hogy változtatni nem akartam rajta.
2011. szeptember 8., csütörtök
Szilvás gombóc
Ez az étel még nem szerepel a blogon, és ez nem is véletlen, nagyon szeretem, de a készítése számomra igazi tortúra. Mire kész vannak a gombócok, általában tiszta ideg vagyok, mert a tészta általában nem megfelelő, ragad, nem jól formázható. Ez vélhetően azért van, mert a krumpli nem elég lisztes, vagy nem tudom, de sose sikerült még idegeskedés nélkül elkészítenem.
egy tojás
2 dkg vaj
kb. 15 dkg liszt illetve amennyit felvesz
csipet só
kisebb szemű szilva
vajas zsemlemorzsa a forgatáshoz
fahéjas cukor a töltéshez és a megszóráshoz
2011. augusztus 28., vasárnap
Tkemali - grúz szilvaszósz
Először is, itt is köszönetet szeretnék mondani mindenkinek, aki szavazott rám a Goldenblog 2011 blogversenyen, és lehetővé tette, hogy ez a blog a 164 induló közül a kilencedik helyen végezzen, nem gondoltam volna, hogy az első tízbe jutok, megtisztelő.
Másodsorban végre recept is következik!
Ezt a receptet már jó rég beígértem a Facebook-on, de csak most jutottam el odáig, hogy fel is tegyem. Mint egy korábbi posztban már említettem, idén nagyon sok mirabellaszilvánk lett, ezért úgy döntöttem, valamit fogok belőle készíteni mindenképp. Lekvárt főztem, ami nagyon jól sikerült, de valami chutney-szerű dolgon is törtem a fejem, végül ráakadtam itt a grúz szilvaszósz receptjére. El is készítettem, de a felhasznált fűszereken kicsit változtattam: korianderzöld híján koriandermagot használtam, és került bele római kömény is, amit nagyon szeretek.
A végeredmény egy édes-sós-savanykás mártás vagy inkább ízesítő, ami nagyon jól passzol natúr vagy grillezett húsokhoz, sőt, ketchup helyett akár virslihez is. Fotó sajnos nem készült, mert gyakorlatilag éjjel főztem be és se energiám se normális fényem nem volt a fényképezéshez.
Recept
1 kg mirabella szilva
1 fej fokhagyma
2 deci víz
egy rúd fahéj
egy teáskanál koriandermag
egy teáskanál római kömény
1 csokor kapor
2 cseresznyepaprika
só, cukor, ecet ízlés szerint
A szilvát a vízzel lábosba teszem és kb. fél óráig főzöm nagy lángon.Ezalatt a gyümölcs lefő a magjáról. 15 perc eltelte után hozzáadom a kaprot - egyben dobtam bele - , majd a megadott idő eltelte után a gyümölcsöt szitán jól átpasszírozom. A kapott pépet visszateszem a tűzre, hozzáadom a fahéjat, a frissen durvárta őrölt koriandert és köményt, beledobom a paprikát, a felszeletelt fokhagymát. Ízlés szerint teszek hozzá sót, valamint cukrot/ecetet, a gyümölcs édességétől függően. (Nekem inkább édesíteni kellett.) Addig főzöm kis lángon, amíg kissé besűrűsödik, utána üvegekbe töltöm, és szárazgőzben hagyom kihűlni.
Szerintem kékszilvából is lehet valami hasonlót csinálni, kicsit más lesz ugyan a végeredmény, de érdemes próbálkozni vele.
Kép forrása: Dreamstime.com
2011. augusztus 20., szombat
Focaccia a kenyér ünnepére
A tésztához valókból közepesen kemény tésztát dagasztok, duplájára kelesztem. Ezután kicsit meggyúrogatom és ismét hagyom kelni (ez el is maradhat, de ártani nem fog)
Közben a hagymás feltéthez a hagymát félfőre vágom és az olajon kis lángon megfonnyasztom. Sóval, borssal, kakukkfűlevelekkel ízesítem és hagyom langyosra hűlni.
A másik feltéthez a mozzarellát felkockázom.
A sütőt 230 fokra előmelegítem. A tésztát elfelezem, kicsit átgyúrom, tetszőleges formára, ujjnyi vastagra kihúzogatom. Az egyikre ráteszem a hagymát, a másikon elrendezem a sajtot és az olajbogyót, ezt meglocsolom kevés olívaolajjal is. Mindkét lepényt a tíz ujjammal kicsit megnyomkodom, majd a forró sütőben kb. negyed óra alatt készre sütöm.
2011. augusztus 13., szombat
Sültpaprika saláta
Apai ágon erdélyi családból származom, így nyáron kötelező elem volt az asztalon a sültpaprika-saláta. Nagyanyám húsos zöldpaprikából készítette, csak olajat és ecetet tett rá, de anyukám már fokhagymával is ízesítette, én is inkább így szeretem. Most nem zöld, hanem piros kaliforniai paprikából készítettem, így édesebb az íze, ezért mehet bele kicsit több ecet is.
Recept
8-10 nagy, húsos zöld- vagy kaliforniai paprika
A paprikát tepsire rakom, és jó forró, 200 fokra előmelegített sütőben addig sütöm, amíg a héja barnulni-feketedni kezd. Ekkor a tepsibe a kézfejemről kevés vizet spriccelek, lefedem folpackkal/alufóliával, és 15 percig így hagyom. Be lehet tenni olyan nejlonzacskóba is, ami bírja a hőt, és ott pihentetni. Negyed óra elteltével a paprikák héját lehúzom, kiszedem a csumájukat, tetszőlegesen felcsíkozom (én félbe-negyedbe szoktam). A paprikát lapos tálba vagy zárható műanyag dobozba teszem, sózom, megszórom a felszeletelt fokhagymával, meglocsolom az ecettel és annyi olajat öntök rá, hogy épp ellepje (ezért teszem lapos edénybe, hogy ne kelljen nagyon sok olaj). Kicsit összeforgatom, és ha már kihűlt, a dobozt lezárom, és hűtőben érlelem a salátát. Mielőtt ennénk, legalább fél órával előbb kiveszem a hűtőből, hogy kicsit felmelegedjen. Ha valakinek ez így túl egyszerű, tálalásnál meg lehet hinteni elmorzsolt fetával, netán kecskesajttal, de akár egy csokor felaprított petrezselyemmel is. Érdemes jó sokat csinálni belőle, mert nagyon eteti magát.
Az írás eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.
2011. augusztus 3., szerda
Mirabella lekvár
Két hete készítettem, és igen jó lett. A mirabella vagy mirabolán nem más, mint egy szilvafajta. E hangzatos nevet sokan nem ismerik, de ha azt mondom: fosószilva, lotyószilva, potyókaszilva, akkor sokan a fejükhöz kapnak.
2011. július 23., szombat
Gyuvecs
A gyuvecs nem más, mint egy szerb húsos zöldséges egytálétel, a gyuvecs elnevezésű cseréptálról kapta a nevét, amiben készítik. Szándékosan nem írtam, hogy rizses étel, mert ugyan az alábbi recept rizzsel készül, de van krumplis változata is. Használhatunk hozzá sertés, marha vagy birkahúst – akár darálva is - , de hallal is készítik, sőt, maradék pörkölt is felhasználható ilyen módon. Kóstolás után a férjemmel egyöntetűen megállapítottuk, hogy a hús jó, ha van benne az íze miatt, viszont egyáltalán nem hiányzott nekünk, így bátran javaslom vegetáriánus változatban is elkészíteni. Ez a recept a leginkább megszokott zöldségekkel (paprika, paradicsom, padlizsán) készül, de lehet bele zöldbabot, cukkinit, krumplit is tenni. A tetejére való tejfölös-tojásos öntet szintén opcionális, elhagyható. Nem tudom, hogy autentikus-e, mindenesetre finom.
Recept
A padlizsánt felkockázom, besózom negyed órára, utána leöblítem a kiengedett levét. A hagymát, fokhagymát felaprítom, a húst felkockázom. Kevés olajon a hagymát megpárolom, megszórom egy mokkáskanál római köménnyel, rádobom a húst és fehéredésig sütöm. Közben kevés borssal fűszerezem. Ha a hús kérget kapott, hozzáadom a felkockázott padlizsánt és addig sütöm, amíg egy kicsit átpárolódik (5-6 perc). Megszórom pirospaprikával (egy-két teáskanál, ízlés szerint) és félreteszem.
Az összes többi zöldséget megtisztítom és nagyjából azonos méretű darabokra vágom, egy tálba öntöm és enyhén megsózom.
Egy mélyebb jénait vagy kerámiatálat nagyon vékonyan kikenek olajjal és a húsos padlizsán egyharmadát beleterítem. Rászórom a rizs felét és ráteszem a zöldségek egyharmadát. Erre megint húst teszek, aztán jöhet a maradék rizs és a zöldség egyharmada, végül megint hús és zöldség következik. A végén ráöntök a vízből/levesből 3 decit, lefedem fóliával, és az előmelegített 180 fokos sütőben sütni kezdem. Néha átkeverem, ha kevés alatta a folyadék, öntök még alá. Ha a rizs már majdnem puha és beszívta a folyadékot, a tetejére öntöm a tejföllel és sajttal elkevert tojást és még negyed óráig sütöm.
Az írás első ízben a Bezzeganyán jelent meg.
2011. július 11., hétfő
Cseresznyés barackleves hidegen
Ebben a kánikulában mi is csak pihegünk, nem nagyon eszünk, csak könnyű ételeket, dinnyét, fagyit (bár azért ma egy nokedlis paprikás krumpli azért befigyelt). Ez a leves is a hőség enyhítésére született. Gondolkoztam, hogy a joghurtot beletegyem-e, végül levesbetétként szerepelt, így sokkal izgalmasabb is lett a dolog.
A recept eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.
Recept
60 dkg őszibarack vagy nektarin
2 marék cseresznye kimagozva
4 evőkanál cukor
egy rúd fahéj
fél citrom leve
2 dl tejszín
egy evőkanál keményítő
A tálaláshoz:
joghurt
barack és cseresznye
A megmosott gyümölcsöt kimagozom, a barackot feldarabolom (nem kell apróra, mert turmixolni fogjuk). Lábosba teszem, rászórom a cukrot, belecsavarom a citrom levét, a fahéjat is beledobom, ráöntök 8 dl vizet és az egészet felforralom, ennyi idő alatt meg is puhul a gyümölcs. A sűrűjét turmixgépbe kanalazom, pürésítem, visszaöntöm a lábosban levő léhez, és melegíteni kezdem. A tejszínben elkeverem a keményítőt, és a forró levesbe öntöm. Egy-két percig forralom, majd lehűtöm. Tálalásnál a levesbe teszek friss barackdarabokat, cseresznyét és egy evőkanál natúr joghurtot.
Cseresznye helyett lehet próbálkozni meggyel, málnával, de akár szederrel is, a tetejére joghurt helyett mehet tejföl, vagy cukrozatlan tejszínhab is.
2011. július 6., szerda
Szomszédék karaja parajjal
Szomszédunk kemenceépítéssel foglalkozik, ebből adódóan gyakran készít ételeket kemencében. Általában kenyeret süt, vagy különböző fűszerezett húsokat, de most előrukkolt egy új recepttel, ami nagyon ízlett, így megígértem neki, hogy felteszem a blogra.
Egy tojással töltött húsról van szó, mert a kiindulási alap az volt, hogy a spenót-tojás párost készíti el, hússal kiegészítve, de nem a szokásos módon. A végeredmény nagyon jól sikerült, köszönhetően a kemencében sütéstől kapott füstös íznek.
Recept
8 szelet csont nélküli sertéskarajA kivert hússzeleteket megsózzuk, megborsozzuk, belegöngyöljük a főtt tojást. A kapott batyut körbetekerjük baconnel és fogvájóval megtűzzük. A szalonna alá bazsalikomleveleket dugdosunk.
A húsokat olajjal kikent tepsibe tesszük, körérakjuk a lapjában félbevágott fokhagymát és a hagymát, kevés vizet öntünk alá, lefedjük alufóliával, majd a kellően felfűtött kemencébe toljuk. 40-45 perc után a fóliát levesszük, a parázsra kevés nyers tölgy-vagy akácforgácsot dobunk a füstösebb íz kedvéért, és 15-20 perc alatt pirosra sütjük a töltött húst.
Fokhagymás parajkrémmel és tepsis vagy sült krumplival kínáljuk. Ahogy a szomszéd mondaná: jóféle fehérborocska jól csúszik mellé.
2011. június 27., hétfő
Kakukkfüves sült nyúl
Vannak nyulaink, saját célra tartjuk őket, így a nyúlhús is tányérra kerül mostanában. Készítettem már belőle vadast, paprikást, aszalt szilvás-vörösboros ragut, de újabban tepsiben sütöm, amióta kikísérleteztem ezt a receptet. Nem kell nagy dolgokra gondolni, az egésznek az a lényege, hogy a szárazabb nyúlhús a füstölt szalonna és a fehérbor kedvező hatásának köszönhetően vajpuhára sül, ízét pedig a mellette sült zöldség és a felhasznált zöldfűszer gazdagítja. Jelenleg ez a kedvenc nyulas fogásunk, de még jópár ötletem van, hogy miként lehetne elkészíteni.
Recept
Egy egész nyúl (kb. 1,5 kg)
10-15 dkg füstölt szalonna
25 dkg gomba
4-5 szál sárgarépa
2-3 közepes fej hagyma
egy fej fokhagyma
só, bors
friss kakukkfű és rozmaring
egy-két evőkanál olaj
egy deci száraz fehérbor
A nyulat feldarabolom (a gerincről levágom a két combot, két lapockát, a gerincet megfelezem), a gerincen levő hártyát leszedem. A húst besózom, megborsozom és egy tepsiben – amiben a sütőbe kerül majd – az olajon minden oldalát megpirítom a húsrészeknek.
Ezután rászórom a felaprított zöldfűszereket, minden darabra fogvájóval rátűzök egy szép szelet szalonnát. Melléteszem a lapjában félbevágott fokhagymafejet és a negyedelt hagymákat, aláöntöm a bort és az előmelegített 170 fokos sütőbe teszem. Fél óra múlva körérakom a megpucolt, de egészben hagyott répát és az egész gombafejeket, ha szükséges, öntök alá kevés vizet és a hús puhulásáig sütöm, a sütési idő végén a hőfokot kissé feljebb emelem és a húst pirosasra sütöm. Krumplipürével szoktuk enni.
2011. június 20., hétfő
Kapros cukkini főzelék
Ez a recept a múlt heti Bezzeganyás poszthoz készült, ahol könnyű zöldséges ételek készítése volt a téma. A végeredmény nagyon ízlett, ezért gondoltam, hogy a blogon is helye van.
A hagyományos értelemben ez nem is főzelék, nincs benne lisztes rántás vagy habarás, a tejföl vagy joghurt adja meg a sűrűségét. A savanykás ízhez nagyon jól illik a kapor, de sokan nem szeretik, ők helyettesítsék petrezselyemmel. Hozzátápláláshoz is nagyon ajánlom, tejföl nélkül 7 hónapos kortól.
Recept
2 kisebb cukkini
4-5 kisebb szem újkrumpli
egy kis fej hagyma
fél csokor kapor
2 dl tejföl/joghurt
egy evőkanál olaj
Az olajon a felaprított hagymát üvegesre párolom. Hozzáadom a felkockázott krumplit és cukkinit (ne vágjuk túl apróra), felöntöm annyi vízzel, amennyi félig ellepi, és fedő alatt puhára párolom. Félidőben hozzáadom a felaprított kaprot, majd ha puha a zöldség, hozzákeverem a tejfölt és pár perc alatt összefőzöm. Langyosan a legfinomabb, halak és szárnyasok mellé ajánlom.
2011. június 17., péntek
Kókusztejes csokifagyi
A pár héttel korábban megjelent Bezzeganyás fagyiposztomhoz készítettem ezt a fagyit, aminek itthon végül akkora sikere lett, hogy nem sikerült még lefényképezni sem.
2 dl tej
egy doboz (4 dl) kókusztej
4 tojássárga
15 dkg cukor
10 dkg étcsoki (jó minőségű)
egy csipet só
egy evőkanál fehér rum (elhagyható)
A tejet a kókusztejjel felmelegítem. Ezalatt a tojások sárgáját a cukorral habosra keverem, másik edényben pedig gőz felett megolvasztom a csokoládét. A cukros tojáshoz hozzáöntöm a meleg tejes keveréket, közben habverővel folyamatosan keverem a tojást, hogy csomómentes legyen, és ne csapódjon ki. A keveréket visszaöntöm a lábosba, és krémesre főzöm, ezalatt hozzáadom az olvasztott csokoládét és a rumot is. Ha kissé besűrűsödött, lehűtöm, majd lapos műanyagedénybe téve beteszem a fagyasztóba, és félóránként-óránként átkeverem a kristályosodás megelőzése érdekében. A mennyiségből egy liter fagyi lesz, lehet hozzá kínálni a fel nem használt tojásfehérjéből készített kókuszcsókot.
2011. június 9., csütörtök
Sült rizottó-golyó
Mostanában, ha rizottót főzök, mindig egy kicsit többet készítek, és a maradékból rizsgolyókat sütök. Ez történt a sült zöldséges rizottó maradékával is. Mivel a rizottó csak frissen jó, ez a recept tökéletes a maradék hasznosítására. Elkészítése sem tart tovább tíz percnél és utána csak sütni kell.
Akár előételként, akár könnyű vacsoraként megállja a helyét, tálalható paradicsomszósszal, vagy csak úgy magában is.
ReceptA rizottót összedolgozom egy nyers tojással és golyókat formálok belőle. Van olyan, hogy a rizshez nem is adok tojást, úgy is összeáll a massza. A golyók közepébe egy kocka mozzarellát teszek. A másik tojást felverem, a golyókat megforgatom benne, majd zsemlemorzsába forgatom és bő, forró olajban aranybarnára sütöm. Papírtörlőn lecsepegtetem a felesleges olajat, majd tálalom.
2011. június 2., csütörtök
Rizottó sült zöldségekkel
Ezt a rizottót magamnak és a lányomnak készítettem ebédre. Mindkettőnknek nagyon ízlett.A felöntéshez szokás szerint zöldségalaplét főztem a hűtőben talált pár répából, hagymából és zöldfűszerből. Ennek készítését már korábban leírtam itt.
A rizottó ízesítéséhez sült zöldséget használtam, ebbe került kaliforniai paprika, gomba, cukkini, de bármit bele lehetne tenni, ami rendelkezésre áll és mennyisége folytán másként már nem hasznosítható.
Recept
30 dkg arborio vagy más rizottórizs
egy kis fej hagyma
8 dkg vaj
1 dl száraz fehérbor
1-1,2 liter zöldségalaplé
parmezán
A sült zöldséghez
6-8 szem gomba
egy kisebb piros kaliforniai paprika
egy közepes cukkini
kakukkfű, rozmaring
két evőkanál olívaolaj
Először a sült zöldséget kezdem készíteni. A sütőt 180 fokra előmelegítem. A zöldségeket tetszőlegese feldarabolom, lényeg, hogy a darabok ne legyenek túl kisméretűek. Egy tepsit sütőpapírral kibélelek, beleszórom a zöldséget, rálocsolom az olajat, megszórom az aprított fűszerekkel (szárított is lehet), kevés sóval, és kb. fél óra alatt puhára-pirosra sütöm.
Ezalatt elkészítem a rizottót. Az alaplét kis lángon melegen tartom a tűzhelyen. 4 dkg vajat forrósítok, megpárolom benne a finomra vágott hagymát. Rádobom a rizst (nem mossuk meg!) és kevergetve üvegesre sütöm. Ha ez bekövetkezett, beleöntöm a bort és addig főzöm, amíg a rizs mindet be nem szívta. Ekkor a meleg alaplével merőkanalanként elkezdem felöntögetni, mindig megvárva, hogy az adott mennyiségű folyadékot a rizs beigya, közben folyamatosan kevergetem. Kb. 17 perc múlva a rizs meg is puhul, alatta nem maradhat lé, sűrű mártásszerű állaga lesz a szemekből kifővő keményítő miatt. Ekkor belekeverem a maradék vajat, meg a sült zöldséget és reszelt parmezánnal tálalom.
2011. május 27., péntek
Cukkinis-gombás gersliköret
Múltkor a Bezzeganya-blogra az egyik komment ihletésére gabonás köretekről írtam, ez a recept is ott jelent meg először. A poszt megírása számomra is érdekes volt, mert a gabonák köretként történő felhasználása számomra is újdonságot jelentett. Ez az árpagyöngyös recept nagyon elnyerte a tetszésemet, így gondoltam, helye van a blogon is, remélem, másoknak is tetszeni fog.
Recept
25 dkg gersli
egy kisebb cukkini
15 dkg gomba
egy közepes fej hagyma
2 evőkanál olívaolaj
fél csokor kapor (vagy petrezselyem)
pár ág kakukkfű
citrom (elhagyható)
Az árpagyöngyöt előző este beáztatom. Az étel készítése előtt szitában hagyom lecsöpögni. A hagymát felaprítom, az olívaolajon üvegesre párolom. Ekkor rádobom a felkockázott cukkinit és gombát, beleszórom a felaprított zöldfűszereket, kevés sóval ízesítem, és öt percig sütöm-párolom. Ekkor hozzáteszem a gerslit, majd pár perc pirítás után felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi, és puhára párolom. Nem baj, ha egy pici lé marad rajta, ha tálalásig lefedve tartom, felszívja a maradék nedvességet. .(A gersli soha nem lesz olyan puha, mint a rizs, szétfőzni nem igazán lehet, van egy kis ropogóssága.) Reszeltem bele kevés citromhéjat is a végén, amíg még meleg, nagyon jól állt neki. Natúr vagy grillezett húsok mellé tálalom.
A felhasznált zöldségek tetszés szerint variálhatók, érdemes kipróbálni a cukkini-kaliforniai paprika vagy sárgarépa-zeller párosítást. A paprikáshoz fűszerként bazsdalikomot vagy rozmaringot, a répáshoz petrezselymet használok zöldfűszerként.
2011. május 14., szombat
Krémes túrótorta eperrel
Gyönyörű, nagy házi tojást kaptam az egyik kedves ismerősünktől. Ahogy megláttam a tojást, tudtam, hogy valamilyen piskóta alapú süteménybe kerülnek majd, mert ott gyönyörűen látszik a már-már valótlanul sárga színük. Volt még itthon eper és krémes túró, ezekből született meg ez a torta, ami nagy sikert aratott itthon, még a lányomnál is, pedig az már nagy szó. Nem mintha nem lenne édesszájú, csak azt nem szokta megenni, amit én sütök.
Mindenkinek javaslom süteményekhez, krémekhez a krémes túró kipróbálását. Ugyan a mi túrónkhoz köze nincs, inkább tejfölszerű, joghurt ízű képződmény, de gyümölcsös desszertek készítéséhez ideális. Ez a torta is így készült, a szilárdításhoz pedig hidegen használható zselatin fixet vettem, ami szintén nagy találmány, könnyű vele dolgozni.
A piskóta hozzávalóiból tésztát készítek: kettéválasztom a tojásokat, a fehérjét a csipet sóval elkezdem habbá verni. Ha félig felvertem, mehet bele a cukor, amivel kemény habbá verem, ekkor óvatosan beleforgatom a tojássárgáját és az átszitált lisztet. Sütőpapírral bélelt tortaformába öntöm és 180 fokra előmelegített sütőben – a sütő nyitogatása nélkül – 10-15 perc alatt világos színűre sütöm. További felhasználás előtt kihűtöm.
2011. május 10., kedd
Margarétás linzer
Ez a sütemény mostanában legalább háromszor készült el nálunk, nagyszerűsége az egyszerűségében rejlik. A lányom csak virágos kekszként emlegeti.
Alapja a linzertészta, amelynél az alapanyagokat - liszt, vaj, cukor - 3-2-1 arányban használjuk fel. Az elkészített tészta ezután rögtön formázható, de az is megoldás, hogy hűtőben pihentetjük akár egy napig felhasználás előtt, sőt, akár le is fagyasztható. A lekvár minőségére érdemes odafigyelni, kár lenne az aprósüteményt valamilyen pancs gyümölcsízzel elrontani.
Ez a linzer tökéletes vendégváró, bármilyen ünnepre is érdemes elkészíteni. Egyetlen hátránya, hogy nagyon eteti magát, nálam a kb. negyven darab sütemény egy, de maximum két napot bír csak ki.
Recept
30 dkg liszt
A fenti hozzávalókból tésztát gyúrok. Nem vacakolok vele sokáig, nem dolgozom ki nagyon, mert állítólag akkor nem lesz elég omlós (ki tudja) . Felhasználáskor a tésztát kinyújtom, tetszőleges kiszúróval kiszaggatom, majd előmelegített, 180 fokos sütőben 6-8 perc alatt világosra sütöm. A széleinek sem szabad megbarnulnia, mert nem lesz túl szép. A kihűlt süteményekből kettőt-kettőt a lekvárral összeragasztok. Fémdobozban tárolom további felhasználásig.
Ez egy alaprecept, a liszt egyharmada bármilyen őrölt csonthéjassal helyettesíthető, a töltésnél pedig pármilyen krémet is használhatunk, csak ne legyen túl folyós. A süteményeket étcsokival, porcukros mázzal, díszítőcukorral lehet díszíteni, vagy egyszerűen csak porcukorral megszórva kínálni.
2011. május 6., péntek
Tejszínes-sonkás sült spárga házi pappardellével
Hosszú neve ellenére nem igazán bonyolult, könnyen elkészíthető étel.
50 dkg zöldspárga
A tálaláshoz metélt (pappardelle vagy tagliatelle) tészta
A pórét felkarikázom és 2 dkg vajon kis lángon megfonnyasztom. Egy kisebb tepsit a maradék vajjal alaposan kikenek, a párolt hagymát beleterítem. A megtisztított spárgát 6-8 darabos kötegekbe csoportosítom, minden köteget körbetekerek egy szelet sonkával, majd a csokrokat a tepsibe fektetem. A tejszínt a tejföllel, a reszelt fokhagymával, sóval, borssal, szerecsendióval kikeverem, a spárga tetejére öntöm. A tepsit fóliával letakarom, 170 fokra előmelegített sütőben negyed órát így párolom, utána leveszem a fóliát, és a spárga puhulásáig sütöm tovább (ne legyen vajpuha, úgy a legjobb, ha kicsit roppanós). Közben kifőzöm a tésztát. Ha a zöldség már megpuhult, a kötegeket tálra szedem, a tésztát a tepsiben keletkezett mártással jól összeforgatom, hozzáadom a citromhéjat, szükség szerint még sót. A spárgakötegeket a tésztára fektetem és még 2-3 percre visszatolom az ételt a sütőbe.
Az írás más spárgás receptekkel együtt eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.
2011. május 5., csütörtök
Földimogyorós biscotti
Ennek a süteménynek a fotója már hónapok óta kallódik a gépemen, csak a posztot nem sikerült megírni hozzá eddig. Kicsit lusta vagyok, meg annyi mindent lehet főzni mostanság a szezonális termékekből, hogy az ehhez hasonló, minden évszakban elkészíthető ételek receptjei kicsit háttérbe szorulnak.
A biscotti vagy cantuccini hagyományos olasz édesség, egy keksz, vagy inkább kétszersült – ahogy a neve is mutatja - , amely kávéhoz, teához, ne adj isten vin santohoz tökéletes mártogatnivaló. Nagyon sokáig eltartható, ezért érdemes nagyobb mennyiséget készíteni és fémdobozban tárolni, hogy bármikor elő lehessen kapni, ha szükség van rá.
Az általam elkészített változat egy Good Food-recept alapján készült, de törökmogyoró helyett földimogyorót használtam, mert csak az volt itthon. Hagyományosan mandulával készítik, de natúr pisztácia, esetleg dió is tökéletesen megfelel hozzá.
Recept
2011. május 2., hétfő
Medvehagymás fetakrém
Idén nem nagyon volt szerencsém medvehagymához, de egyik hétvégén anyukám meglepett egy kisebb csokorral.
Tanakodtam is, hogy mit kezdjek most vele, megfőzni nem akartam, inkább valami kenyérre való kencébe kevertem, ha már olyan finom kenyereket sütök mostanában.
A hűtőben volt egy darab feta, ebből készült a kence. Nagyon jól illett hozzá az enyhén citromos-fokhagymás ízesítés, igazi tavaszi ízhatású krémet sikerült kevernem.
ReceptA fetát darabokra töröm és az olívaolajjal botmixer segítségével krémesre keverem. Hozzáadom a jól megmosott citrom reszelt héját és levét, a felaprított medvehagymát és tekerek rá borsot. Sózni nem kell, mert a feta önmagában is elég sós. Friss ropogós kenyérrel, paradicsommal, olajbogyóval tálalom.
2011. április 29., péntek
Húsvéti saláta
Vége a húsvétnak, a sonkából is csak egy kis darab maradt. Ennek egyik részét pizzafeltétként hasznosítottam, másik feléből, pár maradék főtt tojással kiegészítve, saláta készült. A húsvéti ízek megőrzésére az öntetbe torma is került. Vacsorára ettük, frissen sült kenyérrel.
A recept eredetileg a Bezzeganyán jelent meg, ahol további receptek olvashatók maradék húsvéti sonka felhasználásával.
Recept
2011. április 27., szerda
Brokkoli-sárgarépa leves
A vajat felolvasztom, megpárolom rajta a felszeletelt póréhagymát és a feldarabolt répát. (Aki nem szereti a levesben úszkáló hagymadarabokat, egy kis fej hagymát vagy a pórét egészben tegye a leveshez a répa megfuttatása után, így könnyebb tálalás előtt eltávolítani. )
Felöntöm az alaplével, sózom, borsozom, beleteszem a kakukkfüvet, majd addig főzöm, amíg a répa már majdnem puha. Ekkor hozzáadom a kisebb rózsákra szedett brokkolit is és a zöldségek puhulásáig főzöm. Akkor jó, ha még inkább roppanós, mert ha szétfő, nem gusztusos. Hozzáöntöm a tejszínt, belereszelem a citrom héját és belefacsarom a levét is, és 1-2 perc alatt készre főzöm.
A recept eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.