2008. február 20., szerda

Csőtészta kolbásszal és gombával


A korábbiakhoz képest sokkal jobban vagyok, ezért már a konyhába is bemerészkedtem.
(Ez egy kicsit túlzás, mert azért legalább a hétvégén főztem, de olyanokat, amik már szerepeltek a blogon.)

Ma is olyan étel került az asztalra, ami az otthon felhalmozott készletek felhasználására épül, gyakorlatilag maradékokból is előállítható, gyorsan kész van és nagyon ízletes.

Az egész nem más, mint egy olaszos fűszerezésű paradicsommártás, amiben gomba, kolbász és bacon adja az ízeket.

Az ilyen jellegű, ütősebb mártásokhoz én jobban szeretem a rövidebb csőtésztákat (rigatoni, maccheroni), nekem ezekkel jobban ízlik a mártás.


Recept

3-4 szelet bacon
10 dkg szárazkolbász
egy közepes fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
25 dkg gomba
2 doboz hámozott paradicsom konzerv
friss rozmaring és bazsalikom
só, bors
egy csomag csőtészta (most Barilla Maccheroni)
a tálaláshoz reszelt sajt



A szalonnát és a kolbászt kisebb darabokra vágom és lábosban, zsiradék nélkül pirítani kezdem. (Ha nem olvad ki belőlük elég zsiradék, kevés olajat öntök alá.)
A felaprított hagymát és fokhagymát hozzáadom, megszórom rozmaringgal és üvegesre párolom. Ekkor hozzáadom a nem túl kis darabokra szeletelt gombát, sózom, borsozom, addig ütöm, amíg levet enged. Beleteszem a hámozott paradicsomot és kb. fél óra alatt összefőzöm. A főzés végén felaprított bazsalikomlevéllel fűszerezem.
A tésztát kifőzöm, összeforgatom a mártás felével, a többit mindenki ízlés szerint teszi a saját adagjára. Reszelt sajtot adok még mellé.

2008. február 19., kedd

Névnapi köszöntő


Minden kedves Zsuzsa és Zsuzsanna nevű bloggerinának és olvasónak boldog névnapot kívánok!

2008. február 10., vasárnap

Sajtos tepsis csirke gombás rizzsel




Nem akartam sokat vacakolni az ebéddel, mert éppen lumbágóval küszködök, bár javuló tendenciát mutatok két napi padlón alvás után. (Ha valakinek van valami hatásos tippje a gyógyuláshoz, szívesen veszem…) Ilyenkor jönnek elő a sütőben, egy edényben gyorsan elkészíthető ételek, mint ez is.

A receptjét még pár éve valamilyen gasztronómiai újságban olvastam, de hogy melyikben, arra már nem emlékszem. Egy biztos: nagyon egyszerűen készíthető, bárki meg tudja csinálni.

A fűszerezésén természetesen változtattam saját ízlésünknek megfelelően, és most került bele fehérbor is, ami szintén nem része az eredeti receptnek, viszont határozottan előnyére válik.

A körete gombás rizs lett, barna rizsből, jó sok gombával.

Recept

Egy csirkemell filézve
2 csirkecomb
4 evőkanál liszt
só, bors
pár levélke rozmaring
mokkáskanál pirospaprika

szerecsendió
egy kiskanál magos mustár
2 gerezd fokhagyma
vaj
3 dl tejföl
fél deci fehérbor
10-15 dkg reszelt sajt (ha lehet, többféle)

A csirkemellet félbe, a feleket lapjában kettévágom. A lisztet a fűszerekkel és a felaprított fokhagymával elkeverem, beleforgatom a csirkedarabokat. Kivajazok e jénai tálat, belefektetem a húsdarabokat, az a jó, ha egy rétegben elférnek. A maradék lisztet a tetejükre szórom. A tejfölt a mustárral, borral kikeverem és a húsra öntöm. Megszórom a reszelt sajttal (gouda és nagyon kevés gorgonzola volt most), vajdarabkákat teszek a tetejére és alufólia alatt kb. 50 percig sütöm közepesen meleg, előmelegített sütőben. Az idő elteltével leveszem a fóliát és a tetejét aranybarnára pirítom, ezalatt a tejfölös mártás is besűrűsödik egy kicsit.
Gombás rizzsel tálaltam.

2008. február 9., szombat

Tagliatelle kacsasültes mártással


A mai ebéd Attila egyik régi kívánságának megvalósítása.

Egyszer a TVPaprikán láttunk egy részt egy ausztrál sorozatból, talán Gondolával a Murray folyón volt a címe. A szakács, aki olasz származású, de Ausztráliában él, egy kacsasültes tésztaételt készített. Attila teljesen le volt nyűgözve a recepttől, de sajnos nem jegyeztük meg.

Most, hogy volt itthon két felhasználásra váró fél kacsamell, rá is vágta rögtön, hogy márpedig csináljak olyan kacsasültes tésztát, amit a tévében láttunk.

Elkezdtem hát kutakodni az interneten a recept után, végül
ez tetszett a legjobban. Igaz, egész kacsából kellene csinálni, de az íze azért csak kacsamellel is finom lett. Annyit változtattam rajta, hogy a kacsamelleket külön sütöttem meg, nem pedig a mártásban pároltam, csak a végén kevertem a feldarabolt húst a fehérboros-paradicsomos szószba.

Szerintem máskor is meg fogjuk ismételni.

Recept

2 fél kacsamell
egy sárgarépa
egy fehérrépa
kis darab zellergumó (vagy zellerszár)
egy nagyobb fej hagyma
3 gerezd felszeletelt fokhagyma
3 gerezd fokhagyma egészben
fél csokor felaprított petrezselyem
2 babérlevél
pár levél bazsalikom
egy ág rozmaring
pár levél friss zsálya (ezt most kihagytam)
só, bors
3 dl száraz fehérbor
egy doboz hámozott, darabolt paradicsom
egy bögre húsleves
egy csomag tagliatelle
parmezán

A kacsamellek bőrét bevagdalom, húsos felüket sózom, serpenyőben mindkét oldalukat erős tűzön megkapatom, majd sütőben puhára sütöm őket. A mártáshoz a zöldségeket (hagyma, répák, zeller) kisebb kockákra aprítom, kevés kacsazsíron párolni kezdem a felszeletelt fokhagymával, babérevéllel, rozmaringgal, bazsalikommal, zsályával. Ha már kezdenek puhulni, sózom, borsozom, hozzáadom a paradicsomot, a bort és a húslevest és lassú forralással sűrű mártássá főzöm, a végén a zöldségeket kissé össze is töröm (túl pépesen nem szeretem, legyen kissé darabos.) Ez kb. egy-másfél óra. Ha a kacsa megsült, kiveszem, hűlni hagyom. Ha már nem túl meleg, lefejtem a bőrét és a húsát vékony csíkokra metéltem. A kacsahúst a paradicsomos mártásba keverem és kb. 10 perc alatt összeforralom. Tagliatellével és parmezánnal tálalom.

2008. február 7., csütörtök

Folyt. köv. -pirított rizstészta, saláta


A vasárnapi menü része volt még a sertéshúsos pirított tészta, meg a szójás gyömbéres saláta.

Amikor a menüt kitaláltam, féltem, hogy mellélövök, mert anyukámék nincsenek hozzászokva ezekhez az ízekhez. Tévedtem – hála a jó égnek – mindenkinek nagyon ízlett minden.

Még szerencse, hogy a családom tagjai ennyire nyitottak az új ízekre.

Következzen most a pirított tészta és a saláta.

Recept

A pirított tésztához

25 dkg sovány sertéshús
2 cm-es gyömbérdarab
egy piros thai chili
szójaszósz, olaj
2 gerezd fokhagyma
25 dkg rizstészta
fél piros kaliforniai paprika
4-5 cső bébikukorica

A salátához

Vegyes salátakeverék
Egy kígyóuborka vékony hasábokra vágva
Fél piros kaliforniai paprika vékonyan felcsíkozva

A salátaöntethez

Fél lime leve
Egy kiskanál cukor
Egy cm-es gyömbérdarab felaprítva
Egy gerezd fokhagyma apróra vágva
Olaj, szójaszósz
Pár szelet chili

A tésztához a húst a felaprított gyömbérrel, chilivel, fokhagymával ,szójaszósszal és kevés olajjal egy éjszakán át pácolom, az elkészítés napján sütés előtt hagyom szobahőmérsékleten pár óráig felmelegedni. Amikor készítem, felforrósítom a wokot kevés olajjal, beleöntöm a húst a páccal együtt és pár perc alatt megsütöm. Hozzáadom a vékony csíkokra vágott paprikát és bébikukoricát é kevergetve fél percig sütöm. Utána hozzáadom a megfőzött rizstésztát, beleforgatom a húsos zöldséges raguba, tetszés szerint sózom.

A salátához a zöldségeket tálba teszem. A többi hozzávalóból öntetet keverek és tálalásnál nyakon öntöm vele a salátát.

A tésztát és a salátát a halpogácsa mellé tálaltam, édes chiliszósz kíséretében.


2008. február 5., kedd

Halpogácsák


Ma anyukám és anyósom volt hivatalos hozzánk látogatóba. Gondoltam egy merészet és úgy döntöttem, hogy ázsiai jellegű ételeket fogok készíteni, erre még jelenlétükben egyébként nem került sor.

A menü halpogácsa volt édes chiliszósszal, pirított tészta sertéshússal és zöldségekkel, meg saláta szójás gyömbéres öntettel.

A probléma ott kezdődött, hogy anyukám – aki egyébént minden újdonságra vevő –amikor meghallotta, hogy a halpogácsa cápaharcsából lesz, kijelentette, hogy ő márpedig cápát nem eszik. Hiába mutogattuk neki a Wikipédiában a szóban forgó hal fotóját, mondván ez nem cápa, hajthatatlannak bizonyult. Mindegy, én ráhagytam, mondtam neki, hogy legfeljebb éhen marad.

Aztán amikor elkezdtem sütni a halpogácsát, már szólt, hogy milyen jó illata van, végül pedig gond nélkül bekebelezte az egész ételsort.

Most a halpogácsa receptjét osztom meg veletek.

Recept

Fél kiló fehér húsú halfilé (most cápaharcsa avagy pangasius)
Egy tojás
Egy kis fej hagyma
Két gerezd fokhagyma
Egy zöld chilipaprika
2 cm-s gyömbérdarab
8 db zöldhüvelyű zöldbab vagy pár szál újhagyma
egy evőkanál korianderzöld
egy evőkanál osztrigaszósz
kevés zöldcitromlé
só, a sütéshez olaj

A hagymát, fokhagymát, koriandert, chilit robotgépben összeturmixolom. A halfilét kockákra vágom és robotgépben pépesítem. A fűszerpépet elkeverem a leturmixolt hallal, az osztigaszósszal, adok hozzá pár csepp lime-levet, és ízlés szerint sózom. Hozzáadom a felkarikázott zöldbabot, most én ennek hiányában újhagymát használtam. Belekeverek egy tojást, jól eldolgozom, majd forró olajban aranybarna pogácsákat sütök a masszából. Papírtörlőn lecsepegtetem és friss zöldcitrom-cikkel és édes chiliszósszal tálalom.

2008. február 3., vasárnap

Karaj sajtmártással, spenótos rizzsel


Miután tegnap pacalt főztem, ebből logikailag az következik, hogy főztem mást is, magamnak.

Volt itthon egy-két szelet karaj, meg vettem még a héten gorgonzolát, ezért arra gondoltam, hogy a natúr kisütött hússzeleteket egy gorgonzolás mártással tálalom.

Ismét vettem egy kilónyi leveles fagyasztott spenótot, és kedvem támadt főzni is belőle, ezért a köret spenótos barnarizs lett. Itt csaltam, mert tasakos barnarizst vettem, mert egy adagot így könnyebb volt készíteni.

Ez az étel is igen hamar elkészíthető és sokféle hozzávaló nem is kell hozzá, viszont nagyon finom.
A sajtos mártásoknál – így most is – egy bevált trükköt alkalmaztam: a mártásba teszek pár csepp friss citromlevet, mert az a tapasztalatom, hogy jobban kiemeli a felhasznált sajt ízét.

Recept

4 szelet sertéskaraj
15-20 dkg gorgonzola sajt
2 dl tejszín
egy kis ág rozmaring,
pár csepp citromlé
csipet szerecsendió
4 dkg vaj
olaj, só, bors

A körethez

Egy zacskó barnarizs
2 gerezd fokhagyma
20 dkg leveles spenót
5 dkg vaj

A hússzeleteket kissé kiveregetem, sózom, borsozom és olaj-vaj keverékén, amibe beledobom a rozmaringot is, megsütöm. Ha már szép aranybarnák, kiszedem őket és félreteszem. A visszamaradt zsiradékba beleöntöm a tejszínt, belemorzsolom a sajtot és összeforralom, amíg kissé besűrűsödik. Ízesítem citromlével és szerecsendióval, majd a mártásba visszateszem a szeleteket és pár perc alatt összemelegítem.

A körethez kifőztem egy zacskó barnarizst a dobozon található utasítás szerint és összeforgattam fokhagymás vajon megpárolt spenóttal.

A húst a rizzsel és a mártással tálaltam, amiből a rizsre is tettem, mert a sajt és a spenót íze igen jól passzol egymáshoz.


2008. február 2., szombat

Körmös pacalpörkölt


Már a címből is látszik, ma „férfinap” volt nálunk. Bevásárlás közben Attila vadul szemezett a pecsenyekacsa-májjal, mondván lehetne rántott máj. Erre én határozottan tiltakoztam, ugyanis utálom sütni, mert rendszerint leég a kezem a fröcskölő olajtól. Már elértünk a hűtőpultig, amikor meglátta vágyainak tárgyát, a pacalt. Ekkor már tudtam, hogy pacalpörkölt lesz, de ezt még kiegészítettük egy jó adag sertéskörömmel is, így lett körmös pacal.

Aki olvassa a blogot, tudja, hogy én ezt aztán biztos nem eszem meg, de mindenki megnyugtatására magamnak is főztem, méghozzá nagyon finomat, de erről majd holnap írok.

A pacalnál maradva, maradok az előkészített fagyasztottnál, mert a pucoválását már nem vállalnám.

A körömtől jó szaftos lesz, ragad tőle az ember szája és ha kihűl, bekocsonyásodik, de állítólag így finom.

Recept

1 kg fagyasztott pacal
1.5 kg sertésköröm
3 fej vöröshagyma
3 zöldpaprika
4-5 gerezd fokhagyma
köménymag
pirospaprika
darált erőspaprika-krém, só
egy kis babérlevél

Mivel a pacal előfőzött, azzal kezdem, hogy a körömből pörköltet készítek. Hála az égnek, a köröm is konyhakész volt, nem kellett mentesíteni szőröktől és egyéb oda nem illő dolgoktól, ráadásul fel is volt szabdalva, így semmilyen előkészületet nem kellett végeznem.
A hagymát felaprítom, a zöldpaprikát feldarabolom. Olajon megfonnyasztom a hagymát, rádobom a zöldpaprikát, megszórom a köménymaggal, majd ha már megpuhultak, pirospaprikázom, felöntöm egy nagy pohár vízzel. Beleteszem a hosszában félbevágott fokhagymákat és a babérevelet, és ezt az alapot pár percig rotyogtatom. Sózom, darált erőspaprika krémmel fűszerezem. Ezután hozzáadom a sertéskörmöt, felöntöm annyi vízzel, amennyi szűken ellepi és addig főzöm lefedve, amíg a csontok ki nem esnek belőle (legalább két óra). Ekkor beleteszem a pacalt is, és készre főzöm, ezúttal fedő nélkül, hogy a leve besűrűsödhessen.
Sós vízben főtt krumplival, vagy csak kenyérrel és savanyúsággal tálalom.

2008. február 1., péntek

Kedvenc főzelékem


Ma végre volt időm főzni, de ne gondolja senki, hogy valami nagylélegzetű gálavacsorát készítettem: salátafőzelék volt magában.

A húst egyikünk sem kívánta – férfiaknál nagy szó – és volt két kis fej majdnem fonnyadt salátám, amihez vettem egy szép harmadikat.

Egyébként ez a kedvenc főzelékem, egyik első receptként szerepelt a blogon, de kép nem volt hozzá, most van (de nem az igazi).

Csak ajánlani tudom mindenkinek, nyáron, langyosan jó kis könnyű ebéd vagy vacsora. Igaz, még nincs nyár, de én már alig várom.

A recept megtalálható itt.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails