2012. december 23., vasárnap

Karácsonyi előétel: füstölt halas krém házilag füstölt busából



Számomra a házilag füstölt hal pillanatnyilag az év étele, nagyon nagy sikert aratott nálunk, a kisebbik gyerekem is csak úgy tömte befelé.

Úgy gondoltam, még karácsony előtt közzéteszem, hátha valaki kedvet kap az elkészítéséhez.

A lényeg az, hogy ilyen célra valamilyen zsírosabb halat válasszunk, például busát, pisztrángot, lazacot vagy harcsát. A busát különösen ajánlom, mert nagyon olcsó, és így elkészítve fantasztikusan finom.

Az általam választott módszer a halfüstölésre a hideg füstölés és a sütés kombinációja, de meleg füstön is el lehet végezni a hal elkészítését, természetesen ekkor a sütőben történő sütés elmarad.

Az elkészült füstölt halból a krémen kívül készülhet még tésztához mártás, sőt, valamilyen krémes levesben betétként is el tudom képzelni, de csak simán vajaskenyérrel is tökéletes.

Recept

A füstölt halhoz

25 dkg busafilé
2-3 teáskanál só
fél citrom leve
két gerezd fokhagyma

A halkrémhez

25 dkg füstölt hal
20 dkg krémsajt
fél csokor kapor
egy kisebb fej lilahagyma
fél citrom reszelt héja
pár csepp citromlé
két-három evőkanál tejföl
só, frissen őrölt feketebors

Először a füstölt busát készítem el. Ehhez a halat a sóból, citromléből és reszelt fokhagymából kevert páccal bekenem és egy éjszakán át hűtőben érlelem.
Másnap a halat konyhai papírtörlővel leitatom, hogy ne legyen nedves, majd kezdődhet a füstölés.
Egy lefedhető gömbgrillbe fűrészport (bükk-tölgy) öntök, a grillrácsra alufóliát fektetek. A fűrészport meggyújtom (forrasztólámpával szoktam), ahogy füstölni kezd, a halat a fóliára teszem, a grillsütőt lefedem, és kb. egy órát füstölöm. Ezalatt a hal ugyan nyers marad, de a fűrészportól a füstös ízt átveszi.
Közben a sütőt előmelegítem kb. 180 fokra, és az egy óra elteltét követően a busát a fóliával együtt tepsibe teszem, és kb. 20 perc alatt megsütöm.
Hagyom kihűlni.

A halkrémhez a kihűtött füstölt halat kiszálkázom, tálba teszem, és a többi hozzávalóval krémmé keverem. Rozskenyérből készült pirítóssal kínálom. Jól illik hozzá a száraz fehérbor, vagy pezsgő.

Ezzel a recepttel szeretnék minden kedves ismerősömnek és olvasómnak békés, boldog karácsonyi ünnepet kívánni!

2012. december 17., hétfő

Tarte Tatin a la Gordon Ramsay





Ezt a desszertet évek óta szerettem volna elkészíteni, de valahogy sosem vitt rá a lélek, gondoltam, úgyse fog sikerülni. Aztán a múlt héten végül nekiveselkedtem, és rájöttem, hogy pofonegyszerű a dolog. Alig kell hozzá valami, mégis mindenkinek ízlik, és nem mellesleg csodálatosan mutat. Gordon Ramsay receptjét követtem, és a siker nem maradt el. Konyhai analfabétáknak is ajánlom, ha a cukor nem ég le, már nyert ügyünk van. A karácsonyi asztalon is igazán jól néz ki,ráadásul elég gyorsan el is készül.
Recept

7 darab egyforma méretű alma
10 dkg kristálycukor
10 dkg vaj
egy rúd fahéj
három szem kardamom
leveles tészta

Elöljáróban a leveles tésztáról annyit, hogy én frissen feltekert, 270 grammos tésztát használtam, de fél csomag 50 dekásból is biztosan kivitelezhető a dolog.
Az almát megpucolom, kimagozom – legegyszerűbb még egyben, almakiszúróval kivenni a magházat – és félbevágom. A cukrot, fahéjat, kardamomot egy sütőbe tehető serpenyőbe, vagy alacsony falú, teflonos lábosba teszem és elkezdem magasabb lángon hevíteni, amíg buborékokat nem vet. Ekkor hozzáadom a vajat, rázogatom a serpenyőt, amíg egy világosbarnás szószt nem kapok.
Beleteszem az almákat vágott felükkel lefelé, és 10-12 percig főzöm a szószban, közben egyszer megfordítom, hogy a másik felük is karamellizálódhasson. Ha kellően puha az alma, minden darabot a vágott felével felfelé fordítok és egy öt percre félreteszem hűlni. Közben a sütőt 180 fokra előmelegítem. A tésztából akkora kört vágok ki, ami csak egy kicsit nagyobb, mint az edényem, ráborítom a karamelles gyümölcsre és a széleknél kicsit alá is tűröm.
20-25 percig sütöm, utána kiveszem, tíz percig hagyom hűlni, majd egy jól irányzott mozdulattal nagy tortatálra borítom. Langyosan ettük, csak magában, de egy kis vaníliafagyi, vagy tejszínhab jól jöhet mellé. Minden keményebb húsú, kevésbé leveses gyümölcsből, (pl körte, szilva, barack) finom.

Az írás először a Bezzeganyán jelent meg.

2012. november 2., péntek

Csirkecurry krumplival és zöldbabbal




Gyorsan és könnyen elkészíthető, finom, teljes értékű főétel, fogyasztható magában, vagy rizzsel, lepénykenyérrel tálalva. Ha köret nélkül akarjuk tálalni, 3 szem krumplival és 30-40 deka zöldbabbal számoljunk. Az ötlet a Good Food magazinból származik, de a fűszerezésen változtattam,így kicsit öszvér, de inkább indiai ízvilágot képviselő étel született belőle.

Recept

50 deka csirkecombfilé
egy fej hagyma
két nagy darab krumpli
két gerezd fokhagyma
20 deka ceruzabab (fagyasztott is lehet)
két evőkanál currypaszta (vörös, enyhén csípős)
egy 500 grammos passzírozott paradicsom
három evőkanál zsírosabb (3-4%) joghurt
római kömény
indiai fűszerkeverék (garam masala)
egy evőkanál olaj

A hagymát felaprítom, a csirkehúst kockákra vágom. Az olajat mélyebb serpenyőben felforrósítom, rádobom a hagymát, megszórom római köménnyel és pár percig pirítom. Hozzáadom a húst, ezzel még öt percig sütöm. Belekeverem a currypasztát, egy percig kevergetve sütöm. Beleteszem a nagyobb kockákra vágott krumplit, a paradicsomot, a reszelt fokhagymát, a fűszerkeveréket, egy deci vizet és fedő alatt addig főzöm, amíg a hús és a krumpli majdnem teljesen puha lesz. Ekkor beleteszem a zöldbabot is, ha kell, öntök alá még vizet, és készre főzöm az ételt. Ha minden megpuhult, a levébe keverem a joghurtot - ezzel már nem forralom -, és tálalom.
Változat: elhagyjuk a currypasztát, római köményt, joghurtot, emeljük a fokhagyma mennyiségét (4-5 gerezd elég), és a végén, a zöldbabbal együtt friss zöldfűszereket (petrezselyem, bazsalikom, kakukkfű) adunk hozzá. Rizzsel vagy tésztával tálaljuk, és nem hívjuk currynek.

A recept eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.

2012. október 24., szerda

Gőzgombóc vaníliamártással


Erről az ételről mindent gondoltam volna, csak azt nem, hogy ilyen könnyű elkészíteni. Mindig vágytam rá, hogy megfőzzem, de nem mertem belevágni. Aztán végül a Macikonyha blog leírása alapján csináltam meg, nagy sikerrel, olyannyira, hogy a családom többször is visszatapsolta. 
Igazi jó kis télies étel, egy tartalmasabb leves után tökéletes második fogás lehet a sokak számára osztrák síeléseket is felidéző édesség.
Nagyon finom és könnyű desszert, a gombócot lehet olvasztott vajjal és darált mákkal tálalni, de még jobb, ha egy kis vaníliamártás is kerül mellé.

A recept eredetileg a Bezzeganyán jelent meg

Recept 

50 dkg liszt
1 tasak szárított élesztő
3 evőkanál cukor
csipet só
egy egész tojás
egy tojássárgája
2,5 dl langyos tej
2 evőkanál puha vaj
egy citrom reszelt héja
A töltéshez sűrű szilvalekvár (kb. 20-25 dkg)
A mártáshoz
2 tojássárgája
3 ek. cukor
fél vaníliarúd kikaparva
6 dl tej
3 teáskanál liszt vagy étkezési keményítő
 
A gombóchoz a hozzávalókból a vaj kivételével közepesen lágy, rugalmas tésztát dagasztok, ha kezd összeállni, a puha vajat is beledolgozom. Langyos helyen duplájára kelesztem.
Ha megkelt, lisztezett deszkán kicsit átgyúrom, henger alakúra formázom, majd 8 darabba vágom. Minden darabot a tenyerembe véve kicsit kilapogatok, egy teáskanál lekvárt teszek a tésztára, a sarkait összecsípem, és a tenyeremben gombóccá formázom. Ha sikerült a gombócozás, a kész golyókat letakarva még 30 percig kelesztem.
Ezalatt egy nagy fazékban két-háromujjnyi vizet forralok a gőzöléshez. A megkelt gombócok tetejére kis darab vajat kenek, egy vajjal megkent párolóbetétre vagy szitába teszem, a víz fölé helyezem (én szitával csináltam), lefedem, és a közepesnél kisebb lángon 15 percig gőzölöm.
Ha kész, vaníliamártással körülöntöm, és darált mákkal megszórva kínálom a gőzgombócot.
A vaníliamártáshoz a hozzávalókat habverővel összekeverem, beledobom a felhasított vaníliát és állandó kevergetés mellett lassú tűzön felforralom, amíg kicsit besűrűsödik.

2012. október 18., csütörtök

Egy pár perc velem!

Dibbuk, a Goldenblog 2012 gasztro-szekciójának különdíjasa úgy döntött, interjúsorozatban mutatja be a mezőny első tíz helyen végzett bloggerét, köztük engem is.
A riport ma került fel az oldalára, ezen a linken olvashatjátok!

2012. október 15., hétfő

Rakott zöldbab




A  másfél éves fiam egyes számú kedvence már jó ideje, bármikor, bármennyit megeszik belőle, ezért gyakran készítem, és fagyasztok is le neki belőle. Szereti kínai kellel, kelkáposztával, karfiollal, patisszonnal, tökkel is, úgyhogy variálni is tudom. A paradicsomkarikákat csak a rakott zöldbab tetejére szoktam tenni, a többire csak tejföl és sajt kerül. A lányom közölte már előre, hogy nem hajlandó megenni, de érdekes módon ebédnél mégiscsak megette az egész tányérral. Egyszer. Nem biztos, hogy következő alkalommal is így lesz…

Recept

Egy kiló zöldbab
40 dkg darált hús
20 dkg rizs
egy zöldpaprika
egy fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
köménymag
pirospaprika
egy (de inkább másfél) nagy pohár tejföl
1-2 paradicsom
15 dkg reszelt sajt

A rizst megfőzöm dupla mennyiségű vízben. A zöldbabot megtisztítom, darabolom, sós vízben puhára főzöm. (Lehet fagyasztottat is használni.) Kevés olajon megpirítom a felaprított hagymát és a felkockázott zöldpaprikát, rászórok fél mokkáskanálnyi köménymagot is. Ha a hagyma már üveges, rádobom a húst, kevergetve pirítom. Hozzáadom a felszeletelt fokhagymát is. Amikor a hús már kifehéredett, rászórok két teáskanál pirospaprikát, sózom, jól elkeverem, majd aláöntök kb. egy deci vizet és pár perc alatt puhára párolom. Ha kész, a húst a rizzsel összekeverem.  Nagyon vékonyan kikenek egy kisebb tepsit olajjal, megszórom zsemlemorzsával. Beleterítem a bab felét, erre rakom a húsos rizst, majd ismét zöldbab következik. A tetejét bőven megkenem tejföllel, megszórom reszelt sajttal. A paradicsomot vékonyabb karikákra vágom és elrendezem a sajt tetején. Előmelegített 170 fokos sütőben kb. 35 perc alatt átsütöm.

2012. szeptember 28., péntek

Szalonnás-tejfölös sült ponty



Jó sok ideje nem írtam már, most szembesülök az új felülettel (először azt sem tudtam, hol hozom létre ezt a bejegyzést:-() 
Sokminden történt: fiam beszokott a bölcsibe, lányom ovis lett, dolgozom ezerrel, így nem volt időm a blogra, de talán most van egy szusszanásnyi időm, hogy folytassam. 
Lezajlott a Goldenblog 2012, melyen a közönségszavazatok a 9. helyre juttattak, ami nem várt, kellemes meglepetés volt számomra. Ezúton szeretném megköszönni mindenkinek ezzel a magyaros jellegű, gyorsan elkészülő halétel receptjével. 


Recept

Egy 1-1,2 kg-os ponty
10 dkg füstölt szalonna
2-3 dl tejföl
2 gerezd fokhagyma
egy teáskanál pirospaprika
só,
olaj

A megtisztított, belezett pontyot sűrűn beirdalom, gyengén besózom. A tejfölben elkeverem a lereszelt vagy átnyomott fokhagymát, kevés sót és a pirospaprikát, majd a hal mindkét oldalát megkenem vele. Vékonyan kiolajozott tepsibe fektetem a halat, az oldalát beborítom vékonyra szeletelt szalonnával, és előmelegített 170 fokos sütőben kb. 25-30 perc alatt megsütöm. Közben, egyszer átfordítom a másik oldalára, ha van kedvem, megkenem a tejfölös kencével. Sült krumplival tálalom, és ha marad a fűszeres tejfölből, mellé kínálom (ha nem marad, lehet még hozzá készíteni, mert passzol a krumplihoz is.) Valamilyen egyszerű zöld saláta jól illik hozzá.

 

2012. július 23., hétfő

Mascarponés epres lepény


Ez egy kényszer-szülte recept, ugyanis az éppen lejárati idejénél tartó mascarponét és leveles tésztát kellett azonnal elhasználnom a múlt hétvégén. A kísérlet nagyon jól sikerült, így bátran ajánlom másnak is kipróbálásra, bármilyen bogyós, vagy puha gyümölccsel lehet variálni. Eperszezonban készítettem, de málnával, ribizlivel, szederrel és áfonyával - akár vegyesen is - nagyon finom.


Recept


egy tekercs (25-30 dkg) friss leveles tészta
25 dkg mascarpone
2 tojás
2 evőkanál tejföl
3 evőkanál cukor
egy kiskanál liszt
fél citrom reszelt héja
35 dkg eper vagy más gyümölcs.


A sütőt légkeverésnél 200, sima alsó-felső sütésnél 220 fokra melegítem. A leveles tésztával kibélelek egy kisebb méretű tepsit, úgy, hogy kis pereme is legyen.

A mascarponét a tojással, tejföllel, cukorral, liszttel simára keverem, beleteszem a reszelt citromhéjat is, és a tésztával kibélelt tepsibe öntöm. A tetejét kirakom felezett eperszemekkel, és 20-25 percig sütöm. Ezalatt a mascarponés krém kissé megszilárdul, megkocsonyásodik. Ha felpúposodna, nem kell megrémülni, ki kell szúrni a hólyagot. Szobahőmérsékletűre hűtve tálalom (hűteni nem érdemes, mert a tészta megszívja magát, de nem nagy adag, hamar el fog fogyni).

2012. május 5., szombat

Sült csirke sajtos zöldbabbal



Mostanában hétvégenként időszűke miatt gyakran készítem ezt az ételt ebédre, mert kevés vele a munka, a sütőből pedig megfelelő idő után csak elő kell kapni a kész sültet és köretet, és már lehet is enni. Nagyon egyszerű étel, a húst zöldfűszerekkel, vagy magyarosan, köménnyel, borssal, pirospaprikával is lehet ízesíteni, nekem mostanában ez a változat jön be legjobban.
Az írás eredetileg a Bezzeganyán jelent meg.
A csirkéhez
egy konyhakész csirke (kb. 1,2 kg)
10 dkg puha vaj
egy  citrom
3 gerezd fokhagyma
egy púpos teáskanál pirospaprika
egy teáskanál római kömény
egy mokkáskanál őrölt fűszerkömény
só, kevés víz
A körethez
50 dkg zöldbab (zöld hüvelyű, fagyasztott)
egy tojás
3 dl tejföl (fele tejszín is lehet)
6-8 dkg reszelt sajt
egy-két evőkanál zsemlemorzsa
vaj a tepsi kikenéséhez
só, reszelt szerecsendió
A csirkével kezdek: a sütőt előmelegítem 170 fokra. Ezalatt a csirkét kívül-belül jól besózom. A vajat a fűszerekkel és a reszelt/átnyomott fokhagymával kikeverem, és ezt a keveréket a mellének a bőre alá kenem, valamint a csirkét kívülről is jól bekenem vele. A hasüregébe kerül a citrom, de ha van maradék hagyma- vagy almadarab, az is mehet mellé. Kevés vizet öntök alá, betolom a sütőbe, és puhára sütöm, a végén kicsit ropogósra is pirítom. Ez kb. másfél óra.
Ha a csirke már kb. fél órája sül, a zöldbabot sós, forró vízben roppanósra főzöm, leszűröm, közben hideg vizet engedek rá, nehogy elveszítse a ress állagát. Egy kis tepsit vékonyan kikenek vajjal, megszórom a zsemlemorzsával. Beleteszem a jól lecsöpögtetett babot. A tojást felverem, elkeverem a tejföllel, sózom, reszelek bele szerecsendiót és a babra öntöm. A tetejét megszórom a sajttal, és ha a csirkének már csak fél órája van hátra, betolom a sütőbe. 15-20 perc alatt kész. Szárazabb húsok mellé jó köret, elkészíthető brokkolival, karfiollal, de még leveles spenóttal is.

2012. április 25., szerda

Üzenetek



Miután a blogba megjegyzést írni vagy kommentre válaszolni jelenleg nem tudok, ez a bejegyzés azoknak szól, akik az elmúlt egy hétben kommenteltek és esetleg választ is várnak a megjegyzésükre.

Kurutty, a mártásos ötletedet nagyon jónak tartom, hamarosan sort is fogok keríteni rá a Bezzeganyán.

A kávés tortához kommentelőknek nagyon örültem, hogy megsütötték a sütit, és ízlett is nekik. Nagy Hajni: hát igen, ez egy igazi felnőttes torta, szerintem pont a kávékedvelő férfiaknak való, kár, hogy a férjed nem ide tartozik:-(

A kolozsvári szalonnát készítő Amerikában élő kommentelőnek pedig: mi bükk és tölgy keverékével füstölünk, olyan fűrészporral, ami nem érintkezett olajjal, tehát a fát, amiből készül,nem benzinmotoros fűrésszel vágták.

Remélem, hogy a technikai probléma hamarosan megoldódik, és megjegyzésben is tudok válaszolni, addig is, ezen a módon, vagy a blog Facebook-oldalán tudom tartani a kedves olvasókkal a kapcsolatot.



Kép forrása: Dreamstime.com

2012. április 21., szombat

Ajánló: a hússütésről a Bezzeganyán


Mint azt sokan tudjátok, minden pénteken találkozhattok velem a Bezzeganya blogon is, ahol általában a kommentek adják az ötletet a következő heti poszthoz.
Ezen a héten például az egybesült húsokról írtam, itt elolvashatjátok.
Akinek van témajavaslata, megírhatja ide is, vagy komment formájában várom a Bezzeganyára!

2012. április 5., csütörtök

Segítsüti 2012: Végeredmény


Véget ért a Segítsüti tavaszi fordulója, a eddig 1.154. 761 Ft-ot sikerült összegyűjtenünk, ami fantasztikus összeg. Köszönöm mindenkinek, hogy részt vehettem benne, és persze azt is, hogy ti is részt vettetek és licitáltatok.

És persze a lényeg: a kávés-diós torta 25 ezer forintért nnczip-et illeti, akinek várom jelentkezését, hogy a további teendőket megbeszélhessük!

Gratulálok a részt vevőknek és a nyertesemnek egyaránt!

2012. március 27., kedd

Segítsüti 2012 : Kávés-diós torta



Immár negyedik éve, hogy tavasszal 27 gasztroblogger családanya összeszerveződik, süt egy tepsi süteményt, és azt egy négynapos időszak alatt árverésre kínálja egy jó cél érdekében. Ebben a körben a Gézengúz Alapítványt támogatjuk. Ők születési sérült gyermekek rehabilitációjával, gyógyításával foglalkoznak, és az árverésen valamint további módozatokon (erről később) befolyó összegből diagnosztikai segédeszközöket, könyveket, gyógyászati segédeszközöket, készségfejlesztő játékokat terveznek beszerezni.

A sütikre magánszemélyek és cégek egyaránt licitálhatnak, a kikiáltási ár magánszemélyeknél 1.000,-Ft.

A licitáláson kívül korlátozott mennyiségben vásárolhatók ajándéktárgyak és a recepteket tartalmazó Segítfüzet, amely idén elektronikus formában lesz csak elérhető. Az így befolyó összeget szintén a támogatott cél kapja.

További részletek a kezdeményezés weboldalán, a Segítsüti.hu-n olvashatók, licitálni is itt lehet.

Idén elég sokat töprengtem azon, hogy mit süssek az akcióra. Az elmúlt években volt már aprósütemény, brownie, kalács, ezért úgy döntöttem, hogy most egy tortát készítek. Pár hét gondolkodás után jutottam arra, hogy egy Good Food receptből kiindulva kávés tortát sütök.

Az alaprecepten jócskán változtattam: csökkentettem a felhasználandó cukor mennyiségét, növeltem a kávé arányát, és a recept szerinti vajkrémes tölteléket mascarponés kávékrémre cseréltem.

A végeredmény egy igazi felnőtteknek való, erőteljesen kávés torta lett, ami ízhatásában egy kicsit a tiramisura is emlékeztet a mascarponés krém miatt. Szerintem jól jár vele, aki elviszi, a családomon teszteltem, és nagy sikert aratott. Férfiaknak is bátran ajánlom.

Recept

A tésztához:


12,5 dkg puha vaj
12,5 dkg cukor
2 tojás
12,5 dkg liszt
egy teáskanál sütőpor
2 és fél púpozott evőkanál instant kávé
1 dl víz
10 dkg dió durvára vágva

A krémhez

50 dkg mascarpone
15 dkg porcukor

A sütőt légkeverésnél 150, anélkül 170 fokra előmelegítem. Sütőpapírral kibélelek egy 21 centi átmérőjű kapcsos tortaformát. (Ha kisebb formában készítjük, talán még csinosabb lesz a sütemény, de nálam ez volt a legkisebb.)

A diót durvára vágom és száraz serpenyőben kissé megpirítom. A kávéport az egy deci langyos vízben feloldom, további felhasználásig félreteszem.

A puha vajat a cukorral robotgép segítségével habosra keverem. Egyenként beledolgozom a tojásokat is, majd hozzákeverem a lisztet és a sütőport is. Kanalanként adok egy keveset a masszához a kávés keverékből, ezt addig ismétlem, amíg a massza a habverőről könnyen lecsöppen (körülbelül a kávé felét adom hozzá, a többit a krémhez félreteszem). A tésztához adom a dió kétharmadát is, majd az előkészített formába öntöm, és az előmelegített sütőben kb. 40 percig sütöm. Ezután a torta alapját kihűtöm. Ha a tészta kihűlt, kettévágom, és megtöltöm.

A töltelékhez a mascarponét simára keverem a cukorral, és a félretett kávéval, megkenem az alsó tortalapot, ráhelyezem a tetejét, és a maradék krémmel kívülről is bevonom a süteményt. A tetejét megszórom a maradék pirított dióval, és fogyasztás előtt legalább 3-4 órát hűtöm, hogy az ízek összeérhessenek.

Kérlek benneteket, hogy aki megteheti, licitáljon erre a sütire, vagy a további felajánlott süteményekre, vagy lehetőségeihez mérten ajándéktárgy, füzet vásárlásával segítse a Gézengúz Alapítvány munkáját!

2012. március 23., péntek

Nemsokára ismét Segítsüti!


Idén is lesz Segítsüti, és én nagyon büszke vagyok arra, hogy megint részt vehetek benne.
Ebben az évben a születési sérült gyermekek rehabilitációját támogató Gézengúz Alapítvány részére gyűjtünk, akik a befolyó összeget diagnosztikai eszközökre, terápiás készségfejlesztő játékokra, szakkönyvekre, gyógyászati segédeszközökre szánják.
Úgy gondolom, az akció lényegét már nem kell bemutatni számotokra, de aki még nem hallott volna erről a kezdeményezésről, az itt olvashat róla.
Érdemes lesz licitálni, a már megosztott információk alapján igen finom süteményekkel készülnek a bloggerek, és én is igyekszem az eddigiektől eltérő édességet árverésre ajánlani.
Gyertek, licitáljatok!

2012. március 10., szombat

Szabolcsi töltött káposzta


A férjem nagy vágya volt, hogy mi is készítsünk szabolcsi töltött káposztát, mert olyat, amilyet nagymamája főzött gyerekkorában, senki nem tud a családban, hátha nekünk sikerülhet.

Kis utánajárás és a rokonság receptjeinek meghallgatása után kialakult a saját elképzelésünk. Úgy gondoltuk, nem kell túlcifrázni a dolgot, néha a kevesebb több, a lehető legyegyszerűbben fogjuk elkészíteni az ételt. Utóbb igazunk lett, és tényleg sikerült reprodukálni a nagymama által készített étel ízét.

Recept

Egy laposabb nagy fej édeskáposzta (vagy két kisebb)
50 dkg darált zsírosabb sertéshús (dagadó, lapocka)
25 dkg rizs
5 kis fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
pirospaprika
olaj
só,
3-4 dl paradicsomlé vagy passzírozott paradicsom
20 dkg füstölt húsos szalonna
Egy szál kolbász (házi)

A töltelékhez a felaprított hagymát kevés olajon megpárolom, hozzáadom az egy-két teáskanálnyi paprikát, jól elkeverem, majd összedolgozom a hússal és a nyers, megmosott rizzsel. Ízesítem sóval, reszelt fokhagymával. Ha túl száraz lenne, egy-két evőkanál olajat adok még hozzá.

Közben felteszek vizet forrni, belehelyezem az egészben hagyott, kitorzsázott káposztát. Ahogy a víz melegszik, a levelek szép lassan leválnak a fejről, és kicsit megpuhulnak. A leveleket apránként leszedegetem és elkezdem tölteni. Kis, háromszög alakú töltelékeket készítek, (illetve készít a férjem, mert nekem ez nem nagyon megy), ez általában egy fél káposztalevél felhasználását igényli. A kimaradó levélereket, használhatatlan leveleket összeaprítom, ez megy majd a töltelékek közé.

Ha készen vagyok a töltéssel, jöhet a rétegezés. A lábas aljára pár darab húsos szalonnát és kevés aprókáposztát teszek, erre kerülnek szorosan a pici töltelékek. Rá pár ujjnyi darab kolbász, illetve szalonna kerül, erre aprókáposzta, majd ismét töltelék. A tetejét aprókáposztával borítom be. Öntök az étel alá annyi vizet, hogy a káposzta ¾-edéig érjen, majd lassan felforralom. Ha már forr, ráöntöm a tetejére a paradicsomot, és további 20-25 percig főzök. Ekkor megkóstolok egy tölteléket, ha jó, lezárom alatta a lángot és lefedve hagyom pihenni negyed órát. Friss házi kenyérrel és tejföllel tálalom, minél többször melegítem újra, annál jobb lesz ez is.

2012. március 3., szombat

Sült hasaalja tekercs




Még újévkor sütöttem ezt a húst, amit hidegen, felvágottként ettünk. Nagyon kiadós és olcsó, ráadásul csak a sütés igényel némi időráfordítást, egyáltalán nem munkaigényes étel.

Recept

Kb. egy kiló sertés hasaalja
Egy evőkanál rozmaring
Egy evőkanál kakukkfű
Két teáskanál köménymag
Két teáskanál pirospaprika
Kevés olaj
Spárga a kötözéshez

A húst besózom. A köménymagot mozsárban kicsit megtöröm, majd két evőkanál olajjal elkeverem és hozzáteszem a többi fűszert is. Egy sűrű pasztát kapok, ezzel megkenem a hasaalja húsos oldalát, és feltekerem. Spárgával átkötözöm, mint egy csomagot, hogy megtartsa a formáját, és kevés olajjal kikent tepsibe fektetem. Lehet mellédobni egy két fej vöröshagymát és egy fej héjastól lapjában kettévágott fokhagymát is. Kevés vizet öntök alá, alufóliával lefedem és 170 fokos előmelegített sütőben kb. egy órát sütöm. Ha puha, leveszem a fóliát, kicsit megemelem a sütő hőfokát és pirosra sütöm. Kihűtöm, leveszem róla a spárgát, és vékonyra szelve tálalom.

2012. február 15., szerda

Tökmagos pogácsa



Nagyon szeretem a tökmagos pogácsát, így elhatároztam, hogy szilveszterre el is készítem. Elkezdtem hozzá keresni a legmegfelelőbb receptet, végül egyértelműen Millie nyert a leírás és a csodálatos fotó alapján.
Nemcsak finom lett, hanem nagyon szép is, hamar el is fogyott.
Egyetlen különbség az övéhez képest, hogy a felhasznált tökmagolajtól az én pogácsáim belül kicsit zöldes árnyalatúak lettek, de ezt senki se kifogásolta.
Recept

egy kis pohár (15 deka) natúr joghurt
12,5 dkg juhtúró
1 dl tejszín
1 tojás
1 csomag szárazélesztő
35 dkg liszt
4 evőkanál tökmagolaj
10 dkg tökmag (natúr)
2 teáskanál só
A hozzávalókból robotgép segítségével rugalmas (inkább puha) tésztát dagasztok, ezután kézzel beledolgozom a tökmagot. Langyos helyen duplájára kelesztem, majd lisztezett felületen ujjnyi vastagra nyújtom és pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Felvert tojással megkenem, hagyom negyed órát pihenni (amíg a sütő bemelegszik) majd előmelegített 180 fokos sütőben aranybarnára sütöm. Nehéz megállni, hogy még melegen ne egye meg az egészet az ember. Kb. 24 darab lett belőle.

2012. január 24., kedd

Savanyúkáposztás sztrapacska



Vacsorára akartam készíteni sztrapacskát, de nem kaptam juhtúrót. Aztán egy gyors ötlettől vezérelve úgy gondoltam, hogy a kifőtt galuskát szalonnával pirított savanyúkáposztával fogom tálalni, és persze adok még hozzá tejfölt is.

Az ötlet jónak tűnt, csak a megvalósítás volt nehézkes: túl nagyra reszeltem a krumplit, így a galuska sehogy sem akart összeállni. Ilyenkor jön jól a leleményes férj a háznál, aki megoldotta a dolgot. Pár fordulat a botmixerrel a sztrapacska-tésztában csodákra képes. Én már lélekben feladtam, de végül mégis elkészült a vacsora. Igazi téli kaja, nagyon jól tud esni ebben a zord időben.

Recept

80 dkg krumpli
2 tojás
liszt amennyit felvesz
kb. 20 dkg füstölt szalonna
50 dkg savanyú káposzta
egy nagy fej hagyma
só, bors
tejföl


A szalonnát felkockázom, kisütöm a zsírját. Rádobom a felaprított hagymát és üvegesre sütöm. Ezután kerül bele a levétől kinyomkodott (ha kell, kimosott) savanyúkáposzta, amelyet puhára párolok (leve ne maradjon) és további felhasználásig félreteszem.

A krumplit nyersen lereszelem a reszelő legkisebb lyukú oldalán, a tojás és a liszt hozzáadásával galuska-sűrűségű tésztát készítek belőle. Kicsit sózom, forró, sós vízben kifőzöm.

A galuskát a szalonnás káposztára szedem, jól összeforgatom, kicsit még össze is pirítom. Tejföllel tálalom.

2012. január 12., csütörtök

Hagymachutney



Nagyon olcsón elkészíthető angol recept, amely a BBC Good Food oldaláról való. Főzés közben érdemes megkóstolni, és a cukor-ecet arányt a saját ízlésünknek megfelelően módosítani, én is ezt tettem, mert kevesebb cukor is elég hozzá.

Hozzávalók

8 db felszeletelt közepes méretű lilahagyma
10 dkg kristálycukor
1 dl vörösborecet
1 dl száraz vörösbor
egy löttyintés gránátalma szirup (elhagyható)

A hagymát a cukorral kisebb serpenyőbe vagy lábosba teszem, lefedem, és közepes lángon addig főzöm, amíg megpuhul. Ez kb. 10-15 perc. Ekkor beleöntöm a bort és az ecetet és fedő nélkül addig főzöm, amíg a folyadék elpárolog, a hagyma alatti lé besűrűsödik és ragacsos lesz, mint egy sűrűbb, darabos lekvár Ekkor kerül bele a gránátalmaszirup is. Kihűtöm, és sterilizált üvegbe töltöm. Különösen sajtokhoz ajánlom, de salátákat is fel lehet vele dobni. Nagyon finom sült húsokhoz, kacsához, pulykához is, én kecskesült mellé készítettem el, és nagy sikere volt.
A vörösborecet helyettesíthető balzsamecettel is, aki pedig érdekesebb ízekre vágyik, tehet bele pár szem szegfűszeget, esetleg szegfűborsot, vagy akár egy csillagánizst.

Az írás első ízben az Origo karácsonyi mellékletében jelent meg.

2012. január 6., péntek

Kecskesült



A férjem még októberben Zsófival meglátogatta a szabolcsi rokonait és –többek között – egy fiatal kecske társaságában tértek haza. Az egyik lapockájából, a csontos bordarészből és a leeső nyesedékekből azon nyomban pörköltet főztünk, a combot megsütöttük, a gerincét pedig szintén sütve karácsonykor fogyasztottuk el.

A kecske húsa valami fantasztikus, kár, hogy nehéz hozzájutni, mert én biztos gyakran vennék ha tehetném.

A pörkölt olyan lett a belefőzött csontos részeknek köszönhetően, mint egy csülökpörkölt, csak éppen színtiszta hússal. A hús omlós, puha, nagyon jóízű, a szaft pedig ragacsos, kihűlés után kocsonyás, egyszóval pont olyan, amit az ember egy körmös-csükös pörköltben szeret, a bónusz pedig az, hogy színhúsból készül.

A sültet kicsit közel-keleties fűszerezéssel készítettem el, és nem bántam meg, nagyon ízletes, és persze vajpuha lett, ráadásul nagyon hamar elkészült.

Recept

Egy fiatal kecske combja
Római kömény (egész)
Koriander (őrölt)
Pirospaprika
8 gerezd fokhagyma
2-3 evőkanál olívaolaj

A kecskecombról levágom a hártyát (nem túloztam el). A fűszereket a só kivételével egyenlő arányban összekeverem az olajjal és hozzáreszelem a fokhagymát. A húst bedörzsölöm sóval, majd a fűszeres fokhagymás olajjal, és egy éjszakán át hideg helyen állni hagyom.

Másnap tepsibe teszem, a tűzhelyen nagy lángon körbesütöm, majd 180 fokra előmelegített sütőbe teszem alufóliával letakarva úgy, hogy egy kevés vizet is öntök alá. Addig sütöm, amíg gyakorlatilag meg puhul, a végén megemelem a hőfokot 200 fokra, leveszem a fóliát és kicsit megpirítom a húst. Ha jól emlékszem, kicsit több mint másfél óra alatt kész lett.

Hagymás krumplival és sütőtöksalátával ettük.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails