2008. március 31., hétfő

Sertésszűz sütve paprikamártással


Vasárnapra sertésszüzet vettem. Kiindulópontként annyi adott volt, hogy egyben szerettem volna megsütni a sütőben, és valamilyen mártással akartam tálalni, azonban ez utóbbira nem volt rögtön ötletem. Könnyű, zöldséges szószt kívántam, sűrítés és tejtermék nélkül.
Végül hideg bazsalikomos sültpaprika-mártást készítettem hozzá, ami nagyon kellemesen kiegészítette a hús ízét. A megadott mennyiség négy személyre elegendő.

Recept

Két kisebb sertés szűzpecsenye (kb 30-35 dekásak)
5 dkg vaj
olaj
só, bors
rozmaring

A mártáshoz
3 nagy piros kaliforniai paprika
2 gerezd fokhagyma
olívaolaj
5-6 levél bazsalikom


Köretnek spenótos rizs

A sertésszüzeket lehártyázom, sóval borssal bedörzsölöm. Serpenyőben olaj és vaj keverékén elősütöm őket, mellédobok egy-két ág rozmaringot, és kb. 150 fokos előmelegített sütőben készre sütöm, közben a levével néhányszor meglocsolom. Tálalás előtt fólia alatt 10 percet pihentetem.

A paprikamártáshoz a paprikákat forró sütőben addig sütöm, amíg a héjuk megfeketedik. Ezután kiveszem, megspriccelem vízzel és alufóliával/folpackkal pár percre légmentesen letakarom. Ettől a héját szinte ledobja, könnyű meghámozni. A meghámozott kicsumázott sült paprikákat mély tálba teszem, rászórom a felaprított fokhagymát és botmixerrel pépesítem. Ha kész, egy löttyintés olívaolajjal, sóval, felaprított bazsalikommal ízesítem és tálalásig lehűtöm.

A húst tálaláskor 2-3 cm vastag szeletekre vágom, a mártással és spenótos rizzsel tálalom. (Ehhez a rizst megfőzöm és vajon kevés fokhagymával megfuttatott leveles spenóttal keverem össze.)

A paprikamártást egyébként grillezett húsokhoz nyáron is el fogom készíteni, mert mindenkinek ízlett.

2008. március 30., vasárnap

VKF XIV - Bableves


A magyarok nagyon szeretik a levest, amelynek számtalan változatát készítik a húslevesektől a csak zöldséget tartalmazó levesekig, krémlevesektől a savanykás zöldséges-húsos ragulevesekig. Állítólag nincs még egy olyan konyha, amely ennyiféle változatban ismeri és készíti a levest.

Nos, a mi családunkra ez a közhely egyáltalán nem jellemző: a velőscsonttal főzött marhahúslevesen, sajtlevesen, brokkoli-vagy gombalevesen és a most következő füstölt húsos bablevesen kívül nem igazán fogyasztjuk, ezek is maximum havonta egyszer kerülnek terítékre. (A káposztás illetve kapros húsgombóclevest majdnem kihagytam…)

Most húsvétkor a sonka főzőlevét bablevesfőzésre használtam, ami kapóra jött a VKF XIV. fordulójára kiírt feladványhoz.

A bablevest legalább öt literes lábosban szoktam főzni, nyáron pedig bográcsot használok. Mivel a füstölt húst és a babot együtt főzöm, a húst mindig ismerős hentestől veszem, mert így tudom, mennyire lesz sós és ízes. Nálunk a bablevesbe jó sok zöldség kerül és nem rántom be, hanem kevés lisztes tejföllel behabarom. Friss ropogós kenyérrel és további tejföllel szoktuk enni.

Recept

50 dkg száraz tarkabab
3-4 sárgarépa
2-3 fehérrépa
egy közepes zellergumó negyede
40-50 dkg füstölt hús (most oldalas, általában csülök)
füstölt lé a felöntéshez
egy nagyobb fej vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
egy hegyes erős zöldpaprika fele
kb. 10 szem egész feketebors
2-3 kisebb babérlevél
csapott evőkanál pirospaprika
egy evőkanál liszt
2 dl tejföl

A babot és a füstölt húst előző este külön-külön beáztatom. Másnap az áztatóvizet mindkettőről leöntöm és lemosom, majd egy jókora lábosba öntöm a babot. Az oldalast két-három darabba vágva melléteszem, rászórom a borsot, beledobom a babérlevelet, fokhagymagerezdeket és a hagymát egészben, felöntöm annyi füstölt lével, amennyi egy-két ujjnyira ellepi, majd lassú tűzön elkezdem főzni. Ha felforr, hagyom még negyed óráig, ezután beleteszem a feldarabolt zöldségféléket, az erőspaprikát, és a tetejére szórom a fűszerpaprikát. Addig főzöm, amíg minden hozzávaló meg nem puhul. Az oldalast puhulás után kiveszem és falatnyi darabokra vágom, utána visszateszem. Ezután a lisztet elkeverem a tejföllel és behabarom a levest, pár percig összeforralom, majd tálalom.

2008. március 24., hétfő

Húsvéti köszöntő


Ezúton szeretnék - bár kissé megkésve - boldog húsvétolást kívánni minden kedves olvasónak és a blogtársaknak.

Nálunk a húsvét igazándiból a képen látható ételeket jelenti. A sonkát egy ideje füstölt csülökre cseréltük - nem bántuk meg -, amit sonkalében főtt tojással, tavaszi zöldekkel, mustárral és tormával fogyasztunk, mint ahogy az ma reggel is történt.

A locsolkodásról én boldogan lemondtam már pár éve, de remélem, hogy minden hölgytársam annyi locsolót láthatott vendégül ma, amennyit csak kívánt.

2008. március 23., vasárnap

VKF XIV- Vadas marhatokány


A magam részéről rajongok minden pikáns, savanykás ételért, így a vadasért is. Általában azonban nincs annyi időm, hogy hagyományosan, a húst előre bepácolva készítsem el, no meg nem is mindig tudom napokkal előbbre, hogy mi is lesz a menü.

A fenti probléma áthidalására vagy tokány jellegűen készítem el, vagy ugyan szeletben hagyom a húst, de elősütés után ugyanazt a metódust használom, mint a tokánynál. A benne főtt zöldségeket nem töröm össze, szerintem felesleges. Körete zsemlegombóc vagy knédli kellene legyen, de Attila kérésére tésztával ettük.

Noha az étel – szerintem – az osztrák polgári konyha közvetítésével került kishazánkba, számomra a jó értelemben vett magyaros házikoszt kihagyhatatlan darabja, éppen ezért
gondoltam, hogy ezzel a recepttel indulok a Maci által kiírt XIV. VKF-en.

Recept (2-3 főre)

60 dkg marhahús (fartő vagy stefánia)
2 nagyobb sárgarépa
2 fehérrépa
egy közepes fej hagyma
kakukkfű
2 kisebb babérlevél
4-5 szem borókabogyó
egy ágacska rozmaring
csapott evőkanál cukor
olaj
só, bors
mustár
reszelt citromhéj
friss citromlé
1.5-2 dl száraz fehérbor
2 dl tejföl

A hús vékonyabb csíkokra vágom, a megtisztított répákat is igyekszem valamilyen hasonló alakzatra darabolni. A hagymát felaprítom. Az olajon a cukrot karamellizálom, beledobom a hagymát és üvegesre párolom. Hozzáadom a zöldségeket és pár percig kevergetve sütöm. Ezután a húscsíkokat is beleteszem, és fehéredésig erős lángon párolom-pirítom. Ekkor hozzáadom a babérleveleket, borókát, rozmaringot, kakukkfüvet, sózom, borsozom, aláöntöm a bort és fedő alatt addig főzöm, amíg a hús meg nem puhul. Ha a levét elfőné, kevés vízzel/borral pótolom. Ha ez megtörtént, a levét kissé elforralom. Ízesítem mustárral, reszelt citromhéjjal és pár csepp citromlével, a levébe keverem a tejfölt és kis lángon pár perc alatt összerotyogtatom. Zsemlegombóccal, knédlivel vagy főtt tésztával tálalom.

2008. március 20., csütörtök

Menzai kedvenc


Ez az az étel, amit még a céges menzán is szívesen eszem vagy ételfutár cégtől is kedvvel rendelek, ebben valahogy még nem csalódtam. Félévente megkívánom, és akkor persze én magam készítem el – ezt persze a menzai verzióval ne hasonlítsuk össze, a hazai mindig nagyságrendekkel jobb. Nem kifejezetten egészséges, de engem jelen esetben ez egyáltalán nem érdekel...

Jóformán semmilyen ételbe nem teszek rántást, ez a kevés kivételek egyike, a paradicsommártást ezzel sűrítem.

Családi hagyomány, hogy a szószt paradicsomléből készítjük – legjobb ha van nagymama által készített házi - , nem pedig paradicsompüréből.


Recept

50 dkg nem túl zsíros darált sertéshús
15 dkg főtt rizs
1 tojás
egy közepes fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
egy kiskanál fűszerpaprika
egy gyerek-ökölnyi zellergumó vagy kis csokor zellerzöld
bors, só
2 liter ízesítetlen paradicsom-ivólé
liszt, olaj
cukor ízlés szerint

A darált húst mély tálba teszem, a rizzsel, nagyon apróra vágott hagymával, átnyomott fokhagymával és a tojással összedolgozom. Ízesítem sóval, pirospaprikával, borssal és gombócokat formálok belőle. Nekem ebből a mennyiségből kb. 11-12 darab jött ki.
A paradicsomlevet mélyebb lábosba öntöm, beleteszem a 2-3 darabba vágott zellert vagy a csokorba kötött zellerzödet, kevés sót és felforralom. Ha forr, beleengedem a gombócokat, és kis lángon kb. 35 perc alatt készre főzöm. Ezalatt az olajból és lisztből rántást készítek. Ha a gombócok átfőttek, kiszedem őket, és a rántással besűrítem a paradicsommártást. Ízlés szerint cukorral ízesítem, visszateszem a húsgombócokat és pár percig melegítem a szószban. Főtt krumplival tálalom.

2008. március 16., vasárnap

Sült libamell körtés szilvaraguval


Ebédre libamellet készítettem, mert a lehetőségként kínálkozó „tarja vagy libamell” közül erre esett a választás.

Tegnap este Gordon Ramsay a Fickó F-fel című sorozatának egyik darabját néztük, az egyik fogás kacsamell volt egresmártással. Ettől igencsak kedvet kaptam a hús-gyümölcs párosításhoz, így jött az ötlet a körtés szilvaraguhoz.

A másik köret hagymás tört krumpli lett, ezúttal az én kívánságomra.

Recept


Fejenként egy bőrös libamell (kb. 30 dkg-osak)
Rozmaring
Fokhagyma

25 dkg magozott aszalt szilva
egy 425 grammos cukrozatlan körtebefőtt
kis darab gyömbér
csipet fahéj
köretnek hagymás tört krumpli

A libamellet a szokásos módon megsütöm: bőrét bekockázom, a húsos részt sózom, meghintem rozmaringgal, előmelegített sütőben mindkét oldalát megkapatom, majd kis lángon, alufólia alatt puhára sütöm, a végén a fóliát levéve piros-ropogósra sütöm.
A hús sütése közben elkészítem a gyümölcsös ragut. Ehhez a körtebefőttet felszeletelem, a levét megtartom. A befőttlét lábosba öntöm, beleszórom az aszalt szilvát, ráreszelem a gyömbért és kevés fahéjjal ízesítve felfőzöm, amíg a lé kissé sziruposra sűrűsödik. Ekkor hozzákeverem a körteszeleteket, és addig melegítem kis lángon, amíg a befőtt is felmelegszik. Ha túl édesre sikerülne, pár csepp citromlével savanyítom.

A sült libamellet a szilvaraguval és hagymás krumplival tálalom.

2008. március 15., szombat

Barackos-túrós kocka


Ma ismét anyukámék voltak nálunk látogatóban. Ezúttal „rendes” ebédet készítettem, előétellel, főétellel, desszerttel.

Előételként padlizsánkrémet csináltam (recept később) , amit pirított bagettszeletekkel, maszlinával (fekete olajbogyó) és piros kaliforniai paprikával ettünk bemelegítésként.
A főétel kókuszejjel és tenger gyümölcseivel készült tészta volt, ami nagy tetszést aratott, de amitől mindenki odavolt, az a desszert, a barackos-túrós szelet.

Ez egy tésztát alig tartalmazó, habkönnyű túrós süti, aminek elkészítéséhez nem kell nagy konyhai rutin, viszont nagy sikert lehet vele aratni. Bármilyen idénygyümölcssel – főleg bogyósokkal – készíthető, de a klasszikus túró-barack párosítást egyszer mindenképp ki kell próbálni, megéri!

A megadott mennyiség egy kisebb tepsire elég, de érdemes mindjárt dupla adagot készíteni…


Recept

A tésztához

18 dkg liszt
12 dkg vaj
6 dkg porcukor
1 tojássárgája

A töltelékhez:

60 dkg áttört túró
3 evőkanál búzadara
4 db tojás
6 dkg kristálycukor
6 dkg vaj
5 dkg porcukor,
30 dkg barackbefőtt,
1 dkg vaníliás cukor
reszelt citromhéj
baracklekvár vagy más pikáns lekvár
A tésztához valókat összegyúrom, előmelegített 180 fokos sütőben kb. 6 percig sütöm, majd hagyom hűlni. Közben a puha vajat a porcukorral, vaníliás cukorral, tojássárgájával habosra keverem, hozzáadom a túrót, a búzadarát és a reszelt citromhéjat. A kristálycukorral kemény habbá verem a tojásfehérjét és a túrós masszába forgatom. Az elősütött tésztalapot vékonyan megkenem lekvárral – én most szederlekvárt használtam -, kirakom a lecsepegtetett, felszeletelt barackbefőttel, egyenletesen ráöntöm a túrókrémet és kb. 170 fokos sütőben 40 perc alatt készre sütöm. Kisebb kockákra vágva tálalom, pár órás hűlés után
.

2008. március 10., hétfő

Lazacos szendvicskrém


Ezt a szendvicskrémet még a névnapi összejövetelre készítettem. Nagy sikere volt, a 6-8 személyre méretezett adagot öten tüntettük el. Igazándiból nem recept, csak pár hozzávaló összekeveréséből álló zseniális kombináció, egyetlen hátránya van: egyszerűen nem lehet abbahagyni.

Aki nem szereti a kaprot, hagyja ki, bár nálam a kapor és a lazac elválaszthatatlan társai egymásnak.

Amit semmiképpen nem hagynék el mellőle, az a nyers uborka, üdítően hat a füstös-sós halkrém mellé.

Finom hozzá a feketekenyér, a barna kenyérből készült pirítós, most azonban egyszerű, friss ropogós bagettel ettük.

Alkoholt fogyasztók számára autentikus kísérő lehet vodka mellé (ezt mi kihagytuk).

Recept

20 dkg füstölt lazac
2 evőkanál olajban eltett lazactörmelék
3 doboz natúr Philadelphia krémsajt
egy csokor kapor
pár csepp citromlé
egy kisebb fej lilahagyma

A füstölt lazacot késsel apróra vágom. A krémsajtot tálba teszem, hozzáadom a kétféle halhúst, a felaprított kaprot és lilahagymát, pár csepp citromlevet, és kikeverem. Ha túl sűrű lenne, egy-két evőkanál tejföllel lehet lazítani. Sót semmiképpen ne tegyünk bele a hal miatt.
Fogyasztás előtt egy-két órát érlelem a hűtőben.
Péksüteménnyel és nyers uborkával tálalom.

2008. március 9., vasárnap

Chili


A házunkkal kapcsolatos munkálatok kezdenek finisbe érni. Szombaton burkoltuk le a konyhát, ma meg elmentünk, és kinéztük végre a konyhabútort, persze délután a tervezőprogrammal meg is terveztük. Természetesen számomra ez a legjobb rész, alig várom, hogy birtokba vehessem leendő birodalmamat.

Szombatra természetesen férfiaknak főztem, így nehezebb étel került az asztalra, ez pedig Attila kívánságára chilis bab készült. Noha mindketten szeretjük, mégis ritkán készítem.

Egyvalamire ezzel az étellel kapcsolatban (is) háklis vagyok: nem szeretek konzerv-babot használni, inkább szenvedek a szárítottal, de most jó minőséget kaptam, hamar meg is puhult.
Nem szoktam bele kukoricát tenni, szerintem nem ez a lényeg.

Recept

80 dkg-1 kg darált marhahús (most sovány sertéshús)
50 dkg száraz vörösbab
2 közepes fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 db 400 grammos hámozottparadicsom-konzerv
2 kisebb babérlevél
kakukkfű
késhegynyi fahéj
egy mokkáskanál római kömény
2-3 méregerős piros chili
olaj
a tálaláshoz tejföl és reszelt sajt


A babot a készítést megelőző este beáztatom, a főzés napján leöntöm a levét, megmosom, hideg vízben puhulásig főzöm. A levében hagyom. A hagymát felaprítom, kevés olajon megfonnyasztom. Rádobom a darált húst, fehéredésig pirítom, ekkor hozzáadom a felaprított fokhagymát, chilit és a fűszereket, jól összekeverem, majd a húshoz adom a hámozott paradicsomot. Beleteszem a babot és annyi babfőzőlevet, hogy se túl sűrű, se túl híg ne legyen, majd a legkisebb lángon kb. 1-1,5 óra alatt sűrű raguvá főzöm.
Tálaláskor tejfölt, reszelt sajtot és jó friss kenyeret adok mellé.

2008. március 8., szombat

Tavaszváró



A Horasz által elindított kördéssel Cukroskata talált meg, amit ezúton köszönök.

Ilyenkor már hosszabbodnak a nappalok, hajnalban és naplementekor csicseregnek a madarak, egyszóval érezhetően közeledik a tavasz. A kertben megjelennek a hóvirágok, kinyíltak a krókuszok, és a kutyáim által ki nem taposott tulipánok is szépen növögetnek.

Ilyentájt bosszús vagyok, mert a déligyümölcsökre és almára rá sem tudok nézni, de még nem jelennek meg a tavaszi gyümölcsök, pedig ezekre feni a fogát mindenki.

Zöldségfronton jobb a helyzet, nemsokára jön az újhagyma, az általam nem kedvelt retek, és nagy kedvenceim, a spenót, sóska és spárga.

Nálam a gasztronómiai tavaszt jelzi a húsvéti sonka a levében főt tojással, újhagymával, tormával. Ekkor kerül a tányérba a spárgaleves, a friss spenótból készített főzelék, töltött karalábé, és ami számunkra leginkább a tavaszt jelzi, a kapormártással feltálalt töltött tök.

Az idő előrehaladtával megjelenik a ropogós cseresznye, az eper, amiket leginkább frissen szeretek.

És persze közben elérkeznek a kardigános napok, melyekből a klímaváltozás következtében egyre kevesebbet élvezhetünk. A fák napról napra több kis levelet bontanak, rügyek fakadnak, majd májusra minden virágba borul.

Az évben – az ősz mellett – ez a kedvenc évszakom, remélem idén lesz igazi tavasz, hogy minél tovább élvezhessük.

A kérdést továbbgurítom
Dalitnak és Áfonyás borjúnak, ha jól láttam, ők még nem válaszoltak.

2008. március 2., vasárnap

Osztrák csokoládétorta


Kicsit elhanyagoltam a blogot mostanában. Olyan jól esett lustálkodni és tenni a semmit, hogy nemcsak nem írtam főzésről, hanem nem is főztem. De hát mindennek vége szakad egyszer….

Kevés kivételek egyike volt, amikor fakanalat ragadtam, a névnapunk ünneplése. No nem gálaebéd készült, hanem tortát sütöttem, és készítettem egy lazackrémet, amiből mindenki degeszre ette magát.

Most a sütemény receptje következik, amely Mary Berrytől származik. Hasonlít egy kicsit a
liszt nélküli csokitortához, de ebbe azért liszt is kerül egy kevés.
Csokirajongók semmiképp se hagyják ki, könnyen elkészül és nagyon finom.


Recept

25 deka legalább 60 %-os étcsoki
17 deka vaj
6 tojás
20 deka cukor
3 deka liszt
¼ kávéskanál sütőpor



A csokit a vajjal vastag falú lábosban vagy gőzfürdőn felolvasztom, simára keverem. A tojásokat szétválasztom, a fehérjét habbá verem 6 deka cukor hozzáadásával. A sárgáját a maradék cukorral addig keverem robotgéppel, amíg felhabosodik és kicsit megsűrűsödik, ez kb. 5 perc. Ekkor belekeverem a felolvasztott csokit, beleszórom a sütőporral elkevert lisztet. Jól kikeverem, majd hozzáadom 2-3 részletben a cukros tojáshabot és óvatosan beleforgatom a csokis masszába.
Kivajazott- kilisztezett 24 cm átmérőjű tortaformába öntöm és kb. 170 fokos előmelegített sütőben megsütöm. Akkor van kész, amikor már szilárdnak tűnik, de a közepébe szúrt tű még nedves. (kb. 35 perc sütés után). A teteje hűlés közben berepedezik, de ettől nem kell megijedni, teljesen normális dolog.
A kihűlt süteményt - melyet én hűtőben tárolok – tejszínhabbal vagy citrusfélékkel ízesített mascarpone krémmel tálalom.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails