2010. december 31., péntek
BÚÉK 2010
2010. december 27., hétfő
Karácsonyi menü 2010
Főételként már második éve hízott szárnyasmájat sütök almával, aszalt gyümölcsökkel, tokaji boros pecsenyelével. Ennek az ételnek már több elkészítési módjáról is írtam itt a blogon.
A desszert idén egy GoodFood-recept alapján továbbfejlesztett csokoládés-narancsos sajttorta volt, a lányom kívánságára sok tejszínhabbal.
2010. december 24., péntek
Karácsonyi üdvözlet
2010. december 20., hétfő
Ageni aszalt szilvás nyúl
Ma sikerült egy tényleg fantasztikus ebédet készítenem nyúlhúsból, Rick Stein receptje alapján. Túlzás nélkül állíthatom, hogy eddig ez a legjobb étel, amit nyúlból készítettem.
Gazdag fűszeres íze miatt akár a karácsonyi asztalon is megállná a helyét, aki pedig idegenkedne a nyúltól, bátran készítheti vadhúsból (szarvas, őz) is.
A recept egyébként a Francia Odüsszeia c. könyvből való, amelyből filmsorozat is készült. Pár éve az egyik ismeretterjesztő csatorna is a műsorára tűzte, én nagyon szerettem a hangulatát és persze a recepteket.
Recept
Egy nagyobb fiatal nyúl darabolva
8 dkg füstölt szalonna
6 kisebb fej hagyma
4 sárgarépa
5 dkg zeller
25 dkg aszalt szilva
egy üveg száraz vörösbor
rozmaring
kakukkfű
2 babérlevél
2 evőkanál liszt
só, bors
A szalonnát felkockázom és egy mélyebb lábosban kiolvasztom. Rádobom a megtisztított, félbevágott hagymákat és barnára pirítom, majd kiszedem a lábosból. A nyúldarabokat megsózom, megborsozom és a visszamaradt szalonnazsírban aranybarbára pirítom. Megszórom a húst a liszttel, megforgatom a húsdarabokat, majd hozzáteszem a már megpirított hagymát és a nagyobb darabokra vágott sárgarépát a zellerrel együtt. Ekkor kerül bele az aszalt szilva fele és egy pohárnyi kivételével – ami Rick Stein szerint a szakácsot illeti – a vörösbor is. Az ételt enyhén utánasózom, beleteszem a babért, meg ízlés szerint a többi zöldfűszert, felforralom, majd takaréklángon addig főzöm, amíg a hús meg nem puhul. Ha a nyúl már vajpuha, kiszedem a mártásból, amibe beleszórom a maradék szilvát – ha még szükséges, kevés cukrot/mézet – és 3-4 perc alatt átforralom.Ezután visszateszem a nyulat a szaftba és egy-két perc alatt átmelegítem az ételt.
Krumplipürével, burgonyagombóccal vagy-krokettel mennyei, akár ünnepi fogás is lehet.
2010. december 1., szerda
Krémsajtos mokka szelet
Ez a sütemény a kávékedvelők kedvence lehet, a krémje és a tészta is jól átveszi a kávé zamatát, jó tömör, de közben pedig egyáltalán nem édes, és kevéssé szokványos.
A recept a Good Food online változatából származik, nem is változtattam igazán rajta, mindössze a felhasznált cukor mennyiségét csökkentettem, mert az angol sütemények számunkra túl édesek.
Sikerem is volt vele, bár ebéd után kínáltam desszertnek, és az ebéd is olyan jól sikerült, hogy a vendégeim alig bírtak a süteménnyel. Mindenesetre nem valószínű, hogy utoljára készült nálam.
Recept
28 dkg liszt
25 dkg puha vaj
fél evőkanál sütőpor
18 dkg cukor
4 tojás
egy kis pohár natúr joghurt
egy evőkanál vanília kivonat
egy evőkanál keserű kakaópor
1,5 dl erős főzött kávé
A krémhez
25 dkg mascarpone
6-8 dkg cukor
1 dl erős főzött kávé
egy evőkanál kakaópor a megszóráshoz
A sütőt 180 fokra – légkeverésnél 160 fokra – előmelegítem, egy kapcsos tortaformát sütőpapírral kibélelek. A tészta hozzávalóit – a kávéból csak egy decit használok - robotgéppel jól elkeverem, ha már csomómentes, a tortaformába töltöm és 25-30 percig (tűpróbáig) sütöm. Még melegen megszurkálom, megöntözöm a maradék fél deci kávéval és hagyom kihűlni.
Ezután a krémhez a mascarponét a cukorral és a kávéval simára keverem, vékonyan bevonom vele a süteményt, és behűtöm. Tálalásnál a szeleteket keserű kakaóporral meghintem.
2010. november 23., kedd
Ciabatta reggelire
Szombat reggelre készítettem ciabattát Dolce Vita receptje alapján.
2010. november 15., hétfő
Kedvenc salátám
Végre sikerült valami kímélőbb ételt is elkészítenem. Igaz, ez csak egy pofon egyszerű saláta, de ez a kedvencem ebben a kategóriában. Hétvégén ez volt az egyik köret a mustáros-fűszeres pácolt karajszeletek mellé, egy kis sült krumpli társaságában, de bátran állíthatom, hogy ez volt mindenki kedvence.
A receptet anyósomtól kölcsönöztem, ő még jó pár éve valamilyen főzős újságból nézte. Eredetileg több hozzávaló volt benne, és az öntet is bonyolultabb volt, de ezeket sikerült megjegyeznem.
Döbbenetes, hogy az avokádó krémes, telt íze hogy csinál ételt ebből a pár összevagdalt alapanyagból, érdemes kipróbálni. Ha az avokádó nem elég érett –márpedig nálunk ritka a megfelelő példány -, banán, vagy alma közelségében pár napos érlelés után megpuhul, beérik.
Ez az adag négy főre elvileg elég, de érdemes többet készíteni, mert igen gyorsan fogy!
Recept
Fél fej római saláta
két érett avokádó
két salátacukkini
két deci tejföl
egy evőkanál majonéz
só, bors
A salátát leveleire szedem, megmosom, jól lecsöpögtetem, hagyom megszáradni.
A majonézt a tejföllel, sóval, borssal kikeverem. A cukkinit hosszában negyedelem, majd felkockázom. Az avokádót megpucolom, magját kiveszem, a húsát kisebb darabokra vágom. A salátát falatnyi darabokra metélem, és a többi hozzávalóval együtt a tejfölös mártásba forgatom. Az egészet egy-két órára behűtöm, tálalás előtt fél órát szobahőmérsékleten pihentetem. Grillezett húsok mellé tökéletes.
2010. november 11., csütörtök
Sütőtökleves
Előzőleg sosem készítettem még sütőtökből levest, de régóta izgatja a fantáziámat. Végül lányom kedvében járva próbálkoztam meg vele, mert ő a leglevesesebb pillanatnyilag a családban. ennek megfelelően a lehető legegyszerűbb fűszereket használtam.
Egyéb fűszerei lehetnek: rozmaring, római kömény, gyömbér, narancs, szerecsendió, chili. Egzotikusabb fűszerezésnél tejszín helyett kókusztej is mehet bele. Babáknak fűszerezés nélkül, sűrűbb püréként adható.
Mindenkinek elnyerte a tetszését, nekem leginkább akkor jött be, amikor jól megcsepegtettem tökmagolajjal.
Recept
80 dkg sütőtök felkockázva (tiszta súly)
1,2 liter húsleves/alaplé
egy közepes fej hagyma
egy evőkanál aprított rozmaring
mokkáskanálnyi szerecsendió
1-2 gerezd fokhagyma
1,5 dl tejszín
só, bors
tökmag, tökmagolaj
A tököt a felaprított hagymával, fokhagymával, a fűszerekkel lábosba teszem, a levessel felöntöm és 30 percig főzöm kis lángon, miután felforrt. Ha a tök már puha, turmixolom a levest, felforralom, hozzáadom a tejszínt és pár perc alatt összeforralom. Tálaláskor pirított tökmaggal, tökmagolajjal díszítem, de zörgősre sütött bacon vagy pirított zsemlekocka is mehet bele „betétnek.”
Az írás a Bezzeganyán jelent meg, ahol péntekenként találkozhattok a receptjeimmel.
2010. november 4., csütörtök
Lencseleves hó végére
Jönnek a hidegebb idők, emiatt egyre többször eszünk levest (magunkhoz képest). Ez jó hír, mert egészséges, másrészt a lányom örül, hiszen nagyon szereti a leveseket. Most egy kevésbé egészséges, de finom, laktató és egyszerűen, kevés pénzből elkészíthető télies leves következik.
Lencselevest nem nagyon készítek, mert általában bablevest kíván mindenki, de ez a próbálkozás olyan jól sikerült, hogy többször fogom főzni. Lehet gazdagítani füstölt hússal, kolbásszal, és felöntéshez füstölt lé is jól hasznosítható.
Recept
50 dkg lencse
3-4 sárgarépa
2 fehérrépa
negyednyi zellergumó
egy nagyobb hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
8 dkg füstölt szalonna
8-10 szem egész feketebors
egy csapott evőkanál pirospaprika
babérlevél
2 dl tejföl
1-2 evőkanál mustár
egy mokkáskanál reszelt ciromhéj
2-3 db bőrös virsli
A lencsét előző este beáztatom. A hagymát, fokhagymát, leveszöldséget megtisztítom, felkarikázom, illetve kisebb kockákra vágom. A szalonnát felkockázom, sütni kezdem. A zsírján üvegesre párolom a felaprított hagymát is, rádobom a zöldséget és 2-3 percig pirítom. Rászórom a paprikát, felöntöm 2,5-3 liter vízzel (füstölt hús levével), hozzáadom az áztatóvíztől lecsepegtetett lencsét, a borsot, babérlevelet, a megtisztított, egészben hagyott fokhagymagerezdeket, sózom és kis lángon addig főzöm, amíg minden meg nem puhul. Ekkor szűrőkanállal a lencse felét kevés lével kihalászom és turmixolom, majd a fazékba visszaöntöm, ezzel sűrítve a levest (aki hagyományosan szeretné, lisztes tejföllel sűrítsen). A tejfölt egy merőkanál meleg levesben elkeverem, hozzáadom a mustárt, citromhéjat és a fazékba öntöm. Ekkor megy bele a felkarikázott virsli is, amivel készre főzöm a levest. Kenyérrel tálalom, lehet tenni még rá a tányéron tejfölt.
2010. október 28., csütörtök
Kolbászos-fetás lepény
Ezt a lepényt még múlt hétvégén készítettem másodiknak, valamilyen leves után.
Nagyon egyszerűen elkészíthető, csak ki kell kapni a fagyasztóból a leveles tésztát, rátenni a tölteléknek valót és az öntetet, majd megsütni. Gyors vacsoraként is megállja a helyét, ráadásul tölthető tetszés szerint bármivel. Én általában zöldséggel-sajttal töltöm (spenót, brokkoli, kelbimbó), de most egy magyarosabb verziót találtam ki a férjem legnagyobb örömére, amihez maradékokat használtam..Persze nem csak neki ízlett, hamar el is fogyott.
Recept
Egy csomag leveles tészta (fagyasztott, kiengedve)
15 dkg felkarikázott kolbász
egy nagyobb fej hagyma
1-2 gerezd fokhagyma
két kis szem hideg főtt krumpli (elhagyható, maradék volt, beletettem)
só, bors
friss rozmaring
egy nagy vagy két kicsi tojás
3 dl tejszín
10-15 dkg feta szétmorzsolva
5 dkg kemény sajt kis kockákra vágva
A tésztát szobahőmérsékleten felengedem, kibélelek vele egy kerámia sütőformát – az enyém 25 cm átmérőjű. A sütőt 200 fokra előmelegítem, majd elkészítem a tölteléket.Ehhez a kolbász serpenyőben sütni kezdem (ha nem sül ki belőle elég zsiradék, mehet alá egy evőkanál olaj is). Rádobom a hagymát, a vékony szeletekre vágott fokhagymát, és addig sütöm, amíg a hagyma üveges lesz. Ízesítem sóval, borssal, friss rozmaringlevelekkel, beledobom a felkockázott főtt krumplit és pár perc alatt összepirítom az egészet. Hagyom langyosra hűlni, majd egyenletesen elosztom a tésztán. Rámorzsolom a fetát, elrendezem rajta a kockákra vágott sajtot. A tojást felverem, hozzáöntöm a tejszínt, elkeverem, és a tésztára öntöm. Addig sütöm, amíg a tejszínes tojás megkocsonyásodik, ez kb fél óra. Ha nagyon pirulna, a hőfokot 180 fokra mérsékelve fejezem be a sütést. Langyosan vagy hidegen cikkekre vágva tálalom.
2010. október 25., hétfő
Kifőztük Karácsony jótékonysági akció
Biztos észrevettétek, hogy az oldalsávban egy karácsonyfa is megjelent nálam mostanában. Ez a Kifőztük Karácsony adománygyűjtő akció logója, amely október 22-én vette kezdetét.
Az akcióban 115 blogger vesz részt karácsonyi receptekkel és ötletekkel, melyről egy nagyon szép internetes kiadvány készült. Ebbe akár bele is lapozhattok. A kiadvány letöltésével az idén az országot sújtó természeti csapások kárvallotjait támogathatjátok, a támogatásokat partnerünk, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület útján juttatjuk el a rászorulók részére. A pontos részleteket itt olvashatjátok.
A támogatásra összeghatár nincs, minden felajánlást szívesen fogadunk.
Mottónk: segíts, hogy segíthessünk!
2010. október 14., csütörtök
Kettő
2010. október 11., hétfő
Meggyes-csokis kuglóf
Igen rég írtam már ide, most igyekszem bepótolni. Jelentek meg posztjaim az Átmeneti Állapot blog konyha-rovatában, de a saját blogomat sem kéne így elhanyagolni, ezért ráveszem magam a posztolásra. Nem mintha nem főznék, sőt, de valahogy lusta vagyok pepecselni a tálalással, és a fotózásig sem jutok el. A jég most vasárnap megtört, végre kép is készült..
Természetesen egy süteményrecepttel indítok, ami nem más, mint egy kuglóf. Apropóját az adta, hogy a lányom kedvenc mesekönyvében a mackók a karácsonyi készülődéskor süteményt sütnek, készül mézes, torta, és egy kuglőf is. Ez Zsófinak nagyon elnyerte a tetszését, úgyhogy elhatároztam, sütök egyet. Igaz, nincs klasszikus kuglófformám, így gyűrűvel kellett beérni, de ez semmit nem von le a szépségéből. Egyetlen hibája azért van: leányom nem igazán eszik belőle, mostanában beéri keksszel és nyers répa rágcsálásával.
Recept
25 dkg cukor
22 dkg puha vaj
35 dkg finomliszt
2,5 dl tej
1 kávéskanál sütőpor
4 tojás
10 dkg durvára vágott étcsokoládé
30 dkg magozott meggy
Először felengedem a meggyet, mert most mirelitet használtam. Szitába téve jól lecsöpögtetem, kicsit ki is nyomkodom a levét. A sütőt 180 fokra előmelegítem. A használni kívánt kuglóf- vagy gyűrűformát jól kivajazom, vékonyan behintem liszttel, majd nekikészülök a tésztának.
Ehhez a puha vajat a cukorral nagyon habosra keverem robotgép segítségével. Egyenként hozzáadom a tojásokat, mindegyikkel jól kikeverem. Hozzászitálom a sütőporral elkevert lisztet, összedolgozom, miközben fokozatosan adagolom a masszához a tejet. A tésztát a kikent sütőformába töltöm, elegyengetem, hogy mindenhol szép egyformán töltse ki, majd elrendezgetem rajta a darabolt csokit és a meggyet úgy, hogy mindenhova jusson.A süteményt az előmelegített sütőben 45-50 percig (tűpróbáig) sütöm, az első 15 perc után 170 fokra visszavéve a hőfokot.Ha kész, a formában hagyom kihűlni, majd tálra téve, szeletelve kínálom az ebéd utáni kávé mellé.
2010. szeptember 28., kedd
Köszöntő
2010. szeptember 25., szombat
A Zsuzsi főz! átmeneti állapotban
2010. szeptember 21., kedd
Holland almás sütemény
Recept
2 tojás
13 dkg cukor
egy vaníliáscukor
8,5 dkg vaj
75 ml tej
12,5 dkg liszt
fél teáskanál őrölt fahéj
fél csomag sütőpor
2 nagyobb méretű alma
A sütőt 200 fokra előmelegítem, egy kb. 20x20 cm-es tepsit sütőpapírral kibélelek.
Az egész tojásokat a cukorral és vaníliáscukorral addig keverem elektromos habverővel, amíg habos nem lesz és a színe kifehéredik. A vajat a tejjel felolvasztom (mikróban a legegyszerűbb), hozzáöntöm a tojásos cukros keverékhez, közben folyamatosan keverem (itt már kézi habverő is elegendő). A lisztet a fahéjjal és a sütőporral összeszitálom –nem muszáj, de ettől lesz könnyed a sütemény - , majd beleforgatom a tojásos masszába. A tésztát a tepsibe öntöm, a meghámozott, vékonyra szeletelt almával kirakom, majd az előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütöm. A tepsiben hagyom kihűlni, majd kockákra vágva tálalom.
Elég kis adag, nem is emelkedik fel úgy, mint a piskóta, úgyhogy akinek nagyobb a családja, eleve dupla adaggal próbálkozzon. Készíthető körtével, málnával és esetleg nektarinnal is, lényeg, hogy ne túl lédús gyümölcsöt válasszunk.
2010. szeptember 17., péntek
Segítsüti 2010 ősz
A süteményekből befolyó pénz ismét koraszülöttek ellátásának a megkönnyítésére szolgál, részleteket a kezdeményezésről a Segítsüti-honlapon olvashattok.
Az árverés ma kezdődött, úgyhogy aki segíteni szeretne, keresse fel az említett honlapot, ahol licitálhat a felkínált finomságokra.
Bár nem szorul segítségre, mert sokan ismerik, és szeretik, szeretném a figyelmetekbe ajánlani BeckZsu-t. Neki adnám át a virtuális stafétát, és kérlek benneteket, hogy licitáljatok a négyféle édességből összeállított sütemény-válogatására!
2010. szeptember 12., vasárnap
Változások
Főként a baba az oka a hallgatásomnak, de most, hogy az első trimeszternek már vége, remélem, az íráshoz is lesz még több energiám, úgyhogy ne adjátok fel, olvassatok tovább!
2010. szeptember 6., hétfő
Házi rétes
Pontosabban vágyunk, mert a házi rétes készítését Attila is legalább annyira – ha nem jobban – szerette volna kipróbálni, mint én. Kellett is a segítsége, mert én hajlamos vagyok a nehéznek kikiáltott műveletektől előre bepánikolni, mint amilyen a tészta nyújtása-húzása.
Sokféle receptet áttanulmányoztunk, végül maradtunk a jól bevált F. Nagy Angéla- szakácskönyvben leírt rétestészta-receptnél. A receptekben egyébként sarkalatos pont, hogy kell-e bele tojás vagy sem. Hosszas gondolkodás után- mivel a liszt javítása céljából ajánlották – tettünk bele egyet, nem tudom, mi történt volna, ha nem teszünk, de úgy gondoltuk, jobb a békesség.
Mivel ez első próbálkozás volt, megelégedtünk két kis rúdra elég mennyiséggel és egyféle – almás töltelékkel.
Recept
35 dkg rétesliszt
egy tojásnyi zsír
kb. 2 dl langyos víz
enyhe ecet
egy kis tojás
só
olaj a kenéshez
A töltelékhez
Egy kg alma
Citrom
Fahéj
3-4 evőkanál cukor
darált dió/búzacsíra
A lisztet a fagyos zsírral egy tálban összegyúrom, hozzáadom a tojást, a csipet sót és kb. 2 dl enyhén ecetes langyos vízzel összegyúrom. (A tojás miatt kevesebb vizet használtunk.)
Ha a kezemtől elválik, lisztezett felületen dagasztom tovább, úgy, hogy közben jól az asztalhoz csapkodom. Ezt kb. addig kell csinálni, amíg a tészta hólyagokat vet. Ekkor meglisztezem, langyos tállal letakarva fél órát pihentetem. Nagy melegben nem kell a tálat meglangyosítani, elég a szobahőmérséklet is.
A pihenőidő után a konyhaasztalra egy nagy abroszt/lepedőt terítek, enyhén meglisztezem és lisztes kézzel elkezdem húni, nyújtani. Ehhez jó, ha ketten vagyunk. A tészta felületét néha langyos olajjal vékonyan átkenem. Nagyon vékonyra kell húzni, akkor jó, ha az alátett újságot el tudjuk olvasni. Azt nem állítom, hogy a tészta nem szakadt el egy-két helyen, de összességében véve elsőre meg voltunk elégedve a végeredménnyel.
Mivel a rétestésztát töltés előtt kicsit szikkasztani kell, békén hagyom, így van idő elkészíteni a tölteléket.
Ehhez az almát megpucolom, lereszelem, ízlés szerint cukorral, fahéjjal és kevés citromlével ízesítem, levétz kinyomkodom.
Töltés előtt a tésztát vékonyan meghintem darált dióval vagy búzacsírával, mert ez fogja felszívni a felesleges nedvességet. Lehet zsemlemorzsát is használni, de az előbbiek szerintem finomabbak.
A tölteléket a tészta egész felületén eloszlatom, „szétpötyögtetem”, majd a rétest az abros segítségével feltekerem. Sütőpapírral bélelt tepsire fektetve, olajjal lekenve előmelegített 200 fokos sütőben aranybarnára sütöm. Langyosan a legfinomabb!
2010. augusztus 28., szombat
Zöldséges-húsos egytálételek
2010. augusztus 23., hétfő
Bundás halfilé salátával
Most egy, az eredetihez jobban közelítő, de mégis lájtosabb verzió következik, a Good Foodról, Angela Nielsen receptje alapján.
A nagy nyári melegre tekintettel nem kínáltam mellé a hagyományos sültkrumplit, hanem egy könnyű savanykás salátával tálaltam, ez pedig tökéletesen ellensúlyozta a hal töménységét.
A saláta csak paradicsom, uborka, kevés újhagyma és egy nagy csokor nem túl apróra vágott petrezselyem felhasználásával készült, sóval és kevés frissen őrölt borssal ízesítve, olívaolajjal és fél citrom levével keverve, de a zöldségek közé egy megpucolt, kis cikkekre vágott citrom húsa is került, ez adta a fanyar-savanykás ízt.
Recept
4 szelet (65 dkg) vastag húsú halfilé (most cápaharcsa volt)
A mártótésztához
5 dkg liszt
5 dkg kukoricaliszt
egy tojásfehérje
egy mokkáskanál szódabikarbóna
125 ml jéghideg ásványvíz
olaj a sütéshez
liszt a hal beforgatásához
A halat mindkét oldalán kissé megsózom, pár percig állni hagyom, majd leitatom róla a nedvességet. Az olajat mélyebb serpenyőben hevíteni kezdem (mintha rántott húst készítenék).
A tésztához az 5-5 dkg lisztet összekeverem egy tálban, adok hozzá kevés sót, mehet bele őrölt feketebors is. Hozzáöntöm a vizet és pár mozdulattal elkeverem. Nem kell csomómentesre, viszont igyekszem nem kikeverni a szénsavat a vízből, ettől lesz jó könnyű a bunda. Ezután a masszához adom a habverővel félig felvert tojásfehérjét (nem kell kemény hab, csak fehéredjen ki és nőjön meg kissé a térfogata), szintén pár kavarintással összeforgatom.
A filéket lisztbe, majd a tésztába mártom, a felesleges masszát lecsepegtetem és az olajban aranybarnára sütöm 5-6 perc alatt, közben egyszer átfordítom. Ha kész, papírtörlőn lecsepegtetem, majd salátával kínálom.
2010. augusztus 19., csütörtök
Ismét az INBÉ-ről
Most is erről lesz szó, pontosabban INBÉ Robo-ról, aki az INBÉ-kampány megszemélyesítője.
Találkozni a jelölés weblapján, vagy a Facebook-on lehet vele. A közösségi oldalon már 875 felhasználó „lájkolta” INBÉ-Robót, így elmondható, hogy sikeres kezdeményezésről van szó.
Ez a kedves kis figura főként azoknak hasznos, akik szeretnének tudatosan táplálkozni, de ehhez segítséget vennének igénybe, mert nem teljesen biztosak a dolgukban. A már említett honlapon, illetve a Facebookon tippeket lehet kérni tőle az egészséges táplálkozáshoz, sőt, az utóbbi közösségi portálon napi fogadalmakat is ad, amelyeket a következő napig betartva, közelebb viszi az olvasót a kiegyensúlyozott, tudatos táplálkozás megvalósításához.
Olyan, mint egy személyes dietetikus, csak még pénzbe sem kerül a „felfogadása”.
Felhívja a figyelmet a rostokban gazdag, zsírszegény táplálkozásra, a napi gyümölcs-és zöldségfogyasztás fontosságára illetve ennek ideális mennyiségére, a halfogyasztás előnyeire, de megtudhatunk hasznos információkat az egyes ásványi anyagokról és vitaminokról is. Megtudhatjuk, mire jó például a kálium, és hogy mely élelmiszerek a legjobb forrásai, milyen élettani folyamatokhoz kell kalcium, milyen élelmiszerekben található meg.
Ahogy a tippeket olvasgattam, azt szűrtem le, hogy a kampány kiagyalói számára a mértékletes, de megengedő, sokszínű táplálkozás az a vezérfonal, amelynek megtalálásához az INBÉ-Robo tippjein keresztül kívánnak segítséget nyújtani. Nem egy önsanyargató diéta ez, hanem olyan életmódváltás, ami mindenki számára hasznos lehet. Segíthet a fogyni, de akár a hízni vágyóknak is, azoknak, akik egészségesebben szeretnének étkezni, sőt, azoknak a kisgyerekes családoknak is, akik nem mindig tudják, mivel lehetne a gyerekeket változatos táplálkozásra sarkallni.
Ajánlom tehát mindenkinek a fenti két elérhetőség (honlap és Facebook) megtekintését, mert nagyon sok hasznos információra lehet ebben a témakörben.
2010. augusztus 13., péntek
Kenyérrevalók
2010. augusztus 10., kedd
Szilvás pite és kosár, avagy a lányom első konyhai ténykedése
Ennek a pitetortának az ötlete egy Mary Berry- recept, de végül leegyszerűsítettem a tölteléket.
Alapja egy sima omlós tészta, a töltelékhez meg jóformán semmi sem kell, csak a jó érett szilva.
A készítés során a lányom aktívan közreműködött. Meg van őrülve a nyers tésztáért, legyen az sütemény, vagy kenyértészta, sőt akár házi készítésű olaszos tészta. Imádja fogdosni, ütögetni, ha pedig nem figyelek, az első adandó alkalommal lecsíp belőle és a szájába tömi.
A tészta a piteformához soknak bizonyult, ezért a maradékot Zsófinak adtam, aki a maga módján szépen ki is nyújtotta. Ezeket a kis darabokat kerámia felfújtformába tettem, raktam bele a cukros szilvából és megsütöttem az én sütimmel együtt. Nagyon szép lett, büszke is voltam a lányomra!
Recept
A tésztához
30 dkg liszt
20 dkg hideg vaj
10 dkg cukor
egy tojássárga
csipet só
A töltelékhez
Kb. 70 dkg szilva
2-3 evőkanál cukor
egy teáskanál fahéj
egy csapott evőkanál liszt
3 dkg őrölt mandula
A tészta hozzávalóiból gyors mozdulatokkal tésztát gyúrok. Ha van idő rá, folpackba csomagolva egy órát pihentetem a hűtőben. Időszűkében azonnal kinyújtom és kibélelek bele egy piteformát (az enyém 24 cm átmérőjű kerámia forma).
A töltelékhez a szilvát kimagozom, a fél szilvákat egy tálban elkeverem a cukorral, fahéjjal és a liszttel.
A formába tett tésztát megszórom egyenletesen az őrölt mandulával, majd szépen rárakosgatom a fél szilvákat. Ha a szilva alatt marad még lisztes-cukros keverék, azt a tetejére szórom.
Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 40 perc alatt megsütöm. Langyosan vagy hidegen tálalom.
2010. augusztus 7., szombat
Rágcsák gyerekeknek
2010. augusztus 3., kedd
A férfi kenyere
Ezt minden apának ki kellene próbálnia legalább pár hónapra, mert egyrészt beletanul a gyerekkel kapcsolatos napi rutinteendők elvégzésébe, ami jól jöhet, ha anyukának valamilyen okból pár napig távol kell lennie, ráadásul fantasztikus, hogy mennyire elmélyíti az apa-gyerek kapcsolatot.
A háziúri teendők azzal is járnak, hogy néha főzni kell. Én munka után általában elkészítem a következő napra az ennivalót nekik, de például a kenyérsütés az itthon levő feladata.
Attila ebbe tökéletesen beletanult, az ő kenyerei szebbek, mint az enyémek, és nekem jobban is ízlik (bár ez lehet azért is, mert mindig finomabb, amit csak úgy elém tesznek).
Egyik nap olvasom az emailjét: „sül a kenyér, most szalonnásat csinálok”. Na, mondom magamban, ez milyen lesz, kíváncsi vagyok.
Miután hazaértem, a képen látható kenyér fogadott. Az egy dolog, hogy szép lett, de finom is, semmi nem volt eltúlozva benne, kellemesen füstös a szalonnától, enyhén fokhagyma ízű, vajjal megkenve nagyon jó.
Recept
50 dkg liszt
egy tasak (7 g) száraz élesztő
2 kiskanál só
2,8-3 dl meleg víz (amennyit a liszt felvesz)
2 evőkanál olaj
15-20 dkg nagyon húsos szalonna
3 gerezd fokhagyma
A lisztből a sóval, olajjal, élesztővel, meleg vízzel robotgép segítségével tésztát dagasztok, akkor jó, amikor a tál falától elválik, nem ragad, hólyagos.Ekkor belegyúrom az apróra vágott szalonnát és hozzáadom a lereszelt fokhagymát is. Átgyúrom, hogy az ízesítő anyagok jól elkeveredjenek a tésztában, majd langyos helyen duplájára kelesztem. Ekkor jól átgyúrom, majd formába teszem, és tovább kelesztem, amíg a forma pereméig fel nem jön,.Ezután hideg, 180 fokra beállított sütőben 30-35 perc alatt megsütöm. Rácsra téve hagyom kihűlni, és próbálom nem megvágni ezalatt az idő alatt (nem mindig sikerül)
Akár 2-3 napig is élvezhető, nem morzsálódó kenyér lesz, mely ízesíthető zöldfűszerekkel, magokkal, vagy tetszés szerint bármivel.
2010. július 30., péntek
Hűsítő joghurtos ételek
Velvet Poronty baba-mama magazinjának oldalán.
Ha érdekel, hogy hogyan készíthető pár joghurtos kánikulai étel - például a képen is látható uborkaleves- a lehető legkisebb idő és hőmennyiség ráfordításával, olvasd tovább a Porontyon.
2010. július 28., szerda
Helyzetjelentés a konyhakertből
Idén nagyon megszenvedtünk a kertért, köszönhetően a tavaszi katasztrofális időjárásnak.
Már az előkészítő munkálatokat is csak március végén tudtuk elkezdeni, mert előtte rémesen hideg volt, a talajviszonyok – sártenger – pedig az ásást sem tették lehetővé.
Végül sikerült kicsit felkapálni a földet, amire humuszban gazdag talajréteget hoztunk, ami utólag igen jó ötletnek bizonyult.
A mostoha időnek áldozatul estek a február óta saját magam által nevelt paradicsompalánták, amiket április végén ültettem ki, ezért termelőtől vásároltam be a készletet a budakalászi Hermész áruház mellől . Végül a saját nevelésből is maradt négy, de nagyon lassan fejlődnek.
A kis vetemény mostanra gyönyörű lett, a kánikulában napról napra szinte szemmel láthatóan nőttek a növényeim, és lassan minden termőre fordul.
És most pár szót a növényekről.
A kertbe március végén kísérletképpen magról ültettem mángoldot, sok reményt nem fűztem hozzá, de a 3-4 nap alatt kikelő erőtlen kis hajtások kibírták az özönvízszerű esőzéseket, a sárlavinaszerűen befolyó vizet, és most alig győzőm szedni a leveleket.
A cukkinit első ízben a mángolddal egy időben vetettem el, öt magot ültettem, négyet elmosott az eső. Három hét múlva ismét elültettem négy magot, ezek szépen kikeltek, most már teremnek is, de időközben az első növényre Attila barkácsolás közben ráesett, úgyhogy arról lélekben lemondtam. Nem kellett volna, a cukkini megmaradt, még nem terem, de reményeim szerint fog.
Ezután az áprilisban kiültetett 15 db paradicsompalántát pótoltam a budakalászi bácsitól vett palántákkal, amelyek gyönyörűen megerősödtek, tele vannak virággal, és három paradicsomot már be is faltunk, jelenleg várjuk a többi érését. Ugyaninnen szereztem be padlizsánpalántákat is, sokáig kérdéses volt a sorsuk, de most már láthatók a kis lila padlizsánok a töveken.
Kolléganőmtől kaptam kápia palántákat, ezek elég csenevészek, de legalább megmaradtak. A tavalyi tapasztalatok alapján a paprika nálunk nem igazán nyerő, hát, majd meglátjuk.
A május végén ültetett uborka nagyon elterebélyesedett, sok virágot hoz, kíváncsian várom, mennyit terem. Ezt főleg Zsófi kedvéért nevelem, aki képes csak úgy nassként betolni egy kígyóuborkát (már ha hagyjuk).
Futtatok még babot, a házilag barkácsolt „vadászkerítésünkre”, csak dísznek, de nagyon buján terjeszkedik, elég sok lesz rajta.
És persze tavalyról megmaradtak a cementesládák, amikbe ismét újhagymát, bazsalikomot és petrezselymet ültettem, sőt, most van pár cserép kaprom, chilipaprikám, oregánóm és kakukkfüvem is.
Végül, de nem utolsó sorban ültettünk négy tő kukoricát is, főként dísznek, kísérletképpen, kíváncsian várjuk, milyen termést hoz majd.
Ugyan minden évben a kert felásásakor megfogadjuk, hogy jövőre nem csináljuk,ugyanis nálunk az ásás kb. annyi, mint sivatagban vizet fakasztani, ilyenkor öröm igazán a kertészkedés, fantasztikus a saját magunk által nevelt növényeket látni növekedni, leszedni a termést és megenni vagy főzni valamit belőle.
2010. július 23., péntek
Barackos rakott palacsinta
A recepthez kiindulásképp volt egy műanyag doboznyi anyu-féle baracklekvár, amit kóstolóba hozott, meg egy éppen lejárni készülő Lidl-féle vödrös krémes tehéntúró. Volt még itthon sárgabarack is, ebből meg egyenesen adódott a túrókrémes-barackos palacsinta. Hogy legyen benne egy kis csavar, a túrókrém és a barack nem töltelékként, hanem a palacsinta tetején végezte.
Recept
12 db palacsinta
egy doboz krémes tehéntúró (vagy egy nagy pohár zsíros tejföl)
3-4 evőkanál porcukor
egy citrom reszelt héja
egy üveg házi baracklekvár
8-10 szem jó érett sárgabarack
3 dkg vaj
A kisütött palacsintákat megkenem baracklekvárral, a hagyományos módszerrel feltekerem és egy vajjal kikent tűzálló tálba fektetem. Lehet, hogy csak több sorban fog elférni, nálam is ez történt, ilyenkor minden réteget megkenek túrókrémmel, amelyet a krémes túróból a citromhéjjal és a porcukorral kevertem. A palacsinták tetejére öntöm a megmaradt krémet, elrendezem rajta a felezett sárgabarackokat és 150 fokos előmelegített sütőben kb. 20 percig sütöm, amíg a túrókrémet kicsit beszívja. Langyosan vagy hidegen tálalom.
2010. július 18., vasárnap
Mascarponés meggyfagyi
Volt viszont két doboz mascarpone, meg meggy, és egy ötlet, ami az agyamban motoszkált. Először valamilyen poharas desszertben gondoltam házasítani a meggyet a mascarponéval, de aztán valahogy eljutottam a fagyi gondolatáig. Igaz, nincs fagyigépem, de ezúttal ez sem volt különösebb probléma, mert a massza annyira krémes a nagymennyiségű mascarponétól – és persze szorgosan átkevertem -, hogy jégkristályosodásnak semmi nyomát nem láttam.
Egy baj viszont történt: olyan tempóban tüntette el a család a meggyfagyit, hogy fényképet nem tudtam készíteni.
Recept
50 dkg magozott meggy
2,5 dl cukrozott sűrített tej
50 dkg mascarpone
egy mokkáskanál fahéj
pár csepp citromlé
méz
A meggy kétharmadát a sűrített tejjel leturmixolom, majd egy mély tálban összekeverem a mascarponéval. Hozzáadom a citromlevet és a fahéjat, majd összeforgatom a maradék meggyel. Megkóstolom, és a mézzel édesítem. Kicsit édesebbre készítem, mint amennyire az ízlésünk diktálná, mert a fagyasztással tompulnak az ízek.
A masszát egy nagyobb lapos műanyag dobozba töltöm, és mehet a fagyasztóba. Óránként kiveszem és habverővel, esetleg botmixerrel átkeverem, megelőzve a kristályosodást. Fogyasztás előtt fél órára átteszem a normál hűtőtérbe, utána tálalom.
2010. július 13., kedd
Rácponty
Na, az eredményes horgászat után már csak azt kellett kitalálni, mi készüljön a zsákmányból.
Tanakodtunk egy sort, aztán jött a rácponty és mindent vitt. Halászlé a múltkori fogásból készült már, ráadásul vendéget is vártam, úgyhogy ez az előre is összeállítható étel jó választásnak bizonyult, és a vendégeknél is nagy sikerem volt vele.
Nem tudom, ki hogy készíti, nálam ez a verzió vált be, mert úgy szeretjük, ha a krumpli jó szaftos, de a hal ress, inkább ropogós, mint főtt.
Recept
8 kisebb pontyszelet (patkó)
egy nagy fej hagyma
egy kiló lecsópaprika
másfél kiló krumpli
két paradicsom
8 dkg füstölt szalonna
5-6 szelet bacon
fűszerpaprika
6-8 deci tejföl
liszt
só
Először a hal alá való ágyat készítem el. Ehhez a krumplit héjában megfőzöm, kihűtöm és felkarikázom, mint a rakott krumplihoz szokás. A szalonnát felkockázom, kiolvasztom, a zsírjából keveset leöntök és ezzel kenem ki a tepsit, amiben az étel készül majd. A szalonnára rádobom a felaprított hagymát, üvegesre sütöm, hozzáadom a felvágott paprikát, egyszóval nekikészülök a lecsófőzéshez. Sózom, ha a paprika már összeesett, zsírjára sütöm, hozzáadom a felszeletelt paradicsomot, összerottyantom, megszórom kevés fűszerpaprikával és még kb. két percig hagyom a tűzön, addig el is készül. Ezután a lecsót összekeverem két három evőkanál tejföllel.
Elkezdem a rétegezést: egy sor krumpli, megsózom, rá pár kanál lecsó, így tovább, amíg el nem fogy. A tetejét megkenem bőven tejföllel és előmelegített 180 fokos sütőben kezdem sütni.
Ezalatt a pontyszeleteket besózom, paprikás lisztbe forgatom és 3-4 perc alatt kevés olajon megsütöm.
Ha a krumpli már sült vagy 25 percet, elrendezem rajta a pontyszeleteket, a halat vékonyan megkenem a maradék tejföllel, baconszeleteket teszek a tetejére, majd még kb. 15 percig sütöm. Akkor jó, ha a krumpli alatt sűrű a lecsós-tejfölös szaft, de nem szárad ki és a salonna jól kisült a tetején.
2010. július 5., hétfő
Kókuszos-meggyes tejberizs
A kókusz meggyel történő párosítása nagyon bejött nekünk, és mivel idén nagyon édes a meggy, elhanyagolható mennyiségű cukrot tettem a rizshez főzés után. Nagyon finom, hűsítő édesség, most érdemes nekiállni, amíg tart a meggyszezon.
Recept
40 dkg rizs (kerekszemű)
5 dkg vaj
5 dl tej
egy 400 ml-s kókusztejkonzerv
csipet só
8 dkg cukor
egy mokkáskanál fahéj
50 dkg magozott meggy
A rizst megmosom és felteszem főni annyi vízzel, amennyi ellepi. Beleteszem a sót és a vajat, addig főzöm, amíg a vizet teljesen magába szívja. Ekkor hozzáöntöm a tejet és a kókusztejet, beleszórom a fahéjat és nagyon kis lángon meg-megkeverve puhára főzöm. Akkor jó, ha krémesre fő, nem szívja fel az összes folyadékot (ha kevés lenne, még öntök hozzá tejet főzés közben).
Ha a rizs már puha, belekeverem a cukrot és hagyom langyosra hűlni, ekkor keverem hozzá a meggyet. Teljesen kihűtöm és hűtőszekrényben tárolom pár órát, hogy az ízek össze-érhessenek. A tetejére mehet meggy - nekem már csak cseresznye jutott, mert a többi meggy lekvárban végezte - friss kókusz megreszelve, pirított kókuszreszelék, vagy ami tetszik.
Ez elég nagy adag, de nálunk kevesebbel nem érdemes nekikezdeni.
2010. július 1., csütörtök
Aszalt szilvás májpástétom
Az ötlet a Négy évszak ételei – Tél az Aranysárkány vendéglőben c. szakácskönyvből származik – ez az étterem Szentendrén a mai napig üzemel-, de azért módosítottam az eredeti recepten.
Ezúttal pecsenye libamájat használtam, de bármilyen szárnyasmájból, sőt sertésmájból is elkészíthető. A receptben szereplő adag óriási mennyiség, 8-10 főnek előételként simán elegendő, ha pedig csak felvágott helyett akarnánk a kenyerünkre kenegetni, elég az adag fele 4 főre, több napra is. Friss kenyéren vagy pirítóson egyaránt finom.
Recept
50 dkg pecsenye libamáj
egy közepes fej hagyma
2 tojás
20-25 dkg bacon vékony szeletekben
10-12 szem aszalt szilva
só
A pástétom fűszerkeverékhez:
egy negyed szerecsendió
egy babérlevél
5 szem szegfűbors
egy teáskanál majoranna
egy teáskanál koriandermag
egy teáskanál kakukkfű
egy teáskanál feketebors
Először a fűszerkeveréket készítem el, ehhez az alkotóelemeket fűszerdarálón (kávédarálón) finomra őrlöm.
A májat a párolt hagymával aprítógépben/ turmixgépben ledarálom, beleütöm a tojásokat, hozzáadok két teáskanál pástétomfűszert, kevés sót, majd még egyszer egyneműre turmixolom.
Egy pástétomformát (püspökkenyér-forma, téglaforma, félgömbforma is jó) kibélelek a baconnel, úgy,hogy a szalonnacsíkok a forma szélén túllógjanak, mert majd ezek fedik be a pástétomot.
Az edénybe beleöntöm a májas keveréket, beledugdosom a magozott aszalt szilvát, majd visszahajtom a baconszeleteket, hogy teljesen befedjék a májat. Ha nem elég, teszek még rá egy-két szeletet.
A sütőt 150 fokra előmelegítem. Egy tepsibe annyi vizet öntök, hogy a pástétomforma derekáig érjen, beleállítom az alufóliával alaposan lefedett pástétomot és másfél óráig sütöm-gőzölöm. Ha kész, kihűtöm, majd hűtőben tartom másnapig, akkor már szeletelhető.
Nálunk többen is az aszalt szilvás részre utaztak, úgyhogy lehet bele többet tenni – alig tudtam olyan darabot fotózni, amiben maradt.
2010. június 30., szerda
Benne vagyok!
2010. június 25., péntek
Baconben sült szűzpecsenye
Végül aztán saját fejem után mentem, és az elgondolásom –amely bizonyára nem egyedi – nagy sikert aratott.
Ennél az ételnél egy kritikus pont van, a sütés, ezt ugyanis igen könnyű elrontani. Mivel sertéshúsról van szó, véresen nem lehet hagyni, ugyanakkor túlsütve egyszerűen élvezhetetlen a szűz, ezért nagyon oda kell figyelni. Volt is bennem drukk emiatt, de pont a legmegfelelőbb időpontban sikerült kikapnom a sütőből a tepsit, a hús megvágva nagyon puha, egészen minimális rózsaszínes árnyalatú, szaftos volt, dicsérte is mindenki, aki kóstolta.
Recept
Négy szűzpecsenye
30-35 dkg vékonyra szeletelt bacon
dijoni mustár
frissen őrölt feketebors
friss kakukkfűlevelek
só
fél deci száraz fehérbor
3 evőkanál tejszín
5 dkg vaj
olaj
A szüzet lehártyázom, enyhén sózom, bedörzsölöm borssal, rászórom a kakukkfüvet, vékonyan bekenem a mustárral. Ezt követően darabonként négy-öt szelet szalonnát felhasználva betekerem, a baconcsíkokat fogpiszkálóval rögzítem.
Egy olyan serpenyőben, amelyet sütőben is lehet használni, felforrósítok két evőkanál olajat, majd beledobom a vajat is. Ha a zsiradék forró, belefektetem a szűzpecsenyéket és minden oldalukon nagy lángon körbesütöm őket.
Közben a sütőt 160 fokra előmelegítem. Ha a hús elősütésével végeztem, az edényt betolom az előmelegített sütőbe és kb. 15 percig sütöm. A sütési idő vége előtt pár perccel a hús levébe öntöm a bort meg a tejszínt, és így fejezem be az ételt. Akkor van kész, ha a sült tapintásra már kemény, de azért enyhe nyomásnál van még benne egy kis rugalmasság.
A sültet ezután a sütőből kiveszem, deszkán tíz percet pihentetem,a fogpiszkálókat eltávolítom, majd petrezselymes sült krumplival és salátával kínálom. Aki kér, a szaftjából locsolhat rá egy keveset.
2010. június 23., szerda
Tudatos táplálkozás avagy miben segíthet az INBÉ?
Mindig is fontosnak tartottam a kiegyensúlyozott táplálkozást, s ez egyre inkább így van, amióta megszületett a lányom.
Amit én kiegyensúlyozott táplálkozáson értek, az nem a manapság olyan divatos fitness-wellness étrend – amely sajnos sokaknak egyet jelent a párolt csirkemell salátával/párolt zöldséggel kombóval - , hanem olyan táplálkozás, amelyben minden fajta tápanyag és ételféleség helyet kap, legfeljebb eltérő arányban.
Vallom, hogy ugyanúgy szüksége van a szervezetünknek zsírokra, fehérjékre, cukrokra, csak az nem mindegy, hogy ezeket a tápanyagokat milyen arányban fogyasztjuk.
A helyes arány megtalálásához nyújt segítséget az INBÉ-jelölés, melynek rendszerét az EU élelmiszeripari konföderációja alakította ki, és amelyet több országban sikeresen alkalmaznak. A jelölés önkéntes alapon működik, nagy multicégek, hazai gyártók és kisvállalkozások is feltüntetik termékeiken az INBÉ-t.
Az INBÉ azaz Irányadó Napi Beviteli Érték a kiegyensúlyozott étrend kialakítását nagymértékben segíti, mert tartalmazza, hogy a megjelölt termék egy adagja milyen mennyiségben tartalmaz cukrot, zsírt, telített zsírsavakat és nátriumot (konyhasót). Ezen felül jelzi az élelmiszer energiatartalmát (kalóriaérték) , s ami a legfontosabb, arról is információt nyújt, hogy e tápanyagmennyiségek a napi szükséges mennyiséghez képest mekkora arányt képviselnek.
A referenciaértékek egy egészséges, átlagos fizikai aktivitású és testtömegű felnőtt nő igényei (napi 2000 kalóriás étrendje)szerint kerültek meghatározásra.
A témát körbejárva jutottam el a jelölés honlapjára, ahol nagyon sok érdekes információ található a jelölés jelentőségéről, tartalmáról, mindemellett mintaétrendek és ételkalkulátor segíti az olvasót saját táplálkozása kiegyensúlyozásában.
Ezt a bejegyzést a TÉT platform felkérésére írtam, amely ebben a hónapban kiemelt figyelmet fordít a tudatos táplálkozásra, egy kampány keretében hívja fel a figyelmet az INBÉ jelölésre.
Egyfelől nagyon örülök, hogy részese lehetek ennek az akciónak, másrészt ez nekem is kapóra jön, hiszen tudom, hogy van mit változtatnom az étkezésben.
Mint ahogy ezen a blogon olvasható, nem én vagyok az, aki bármilyen ételféleséget megvonna magától, pusztán azért, mert az ne adj isten cukrot, vagy netán zsírt tartalmaz. Ez látszik is rajtam, de a jövőben megpróbálok a jelenleginél jobban odafigyelni a megfelelő energiabevitelre, és a tápanyagok helyes arányú kombinációjára. Vannak ugyan olyan dolgok, amikből nem engedek (ezek közül a legfontosabb, hogy a vajat nem cserélném margarinra akkor sem, ha fizetnének érte), de a fenti honlapokon olvasott tanácsokat szívesen megfogadom.
Szerencsére már érnek a konyhakertben a zöldségek, fűszerek, kaphatók az idénygyümölcsök, lehet menni pecázni,úgyhogy nem lesz nehéz egészségesebben táplálkozni.
2010. június 21., hétfő
Nyári krumplisaláta
A saláta nagyon egyszerű, de finom, jól behűtve nyáron önálló étel is lehet, ráadásul jó savanykás, ez pedig fokozza a hűsítő hatást. (Igaz ma, amikor ezt a bejegyzést írom, semmiféle hűsítő hatásra nincs szükség, jelenleg forró teával melegítem magam.)
Lényege, hogy az ízek megfelelően összeérhessenek, így érdemes előző este elkészíteni.
Mi focimeccs nézés előtt dobtuk össze gyorsan ezt az ebédet, ami szerintem vállalható kompromisszum a család férfi- és nőtagjai közt. Főleg ha még jéghideg sör is van otthon.
Recept
60-70 dkg krumpli
egy nagy fej hagyma
két teáskanál dijoni mustár
egy citrom
2 dl víz
2-3 evőkanál olívaolaj
egy-két evőkanál friss kakukkfűlevélke
só, bors
A krumplit héjában megfőzöm, még melegen meghámozom – ez kész tortúra- és kisebb kockákra vágom. A hagymát félfőre vágom (felezem, és vékonyan felszeletelem).
A mustárt elkeverem a sóval, frissen őrölt feketeborssal és belereszelem a citrom héját. Elkeverem az olajjal, belefacsarom a citrom levét is. Ha nem elég lédús a citrom, érdemes inkább kettőt felhasználni, mert a lényeg ebben a salátában a citrusos friss íz.
A keveréket felöntöm a vízzel, és a még meleg krumplit, meg a hagymát óvatosan beleforgatom. Megszórom a kakukkfűvel és szobahőmérsékleten hagyom kihűlni. Utána a hűtőben legalább két-három órát érlelem.
Bármilyen natúr grillhús, máj mellé jó köret.